Çayı severiz. Türkiye, yılda kişi başı en çay tüketilen ülke konumunda.  Kahvaltıda, dost muhabbetlerinde, kafelerde bolca tüketilen çayın inanılmaz bir faydasını duyunca çok şaşıracaksınız. 3 günde 60 bardak çay içiyorsanız tabi…

Çay artık, ayranla birlikte neredeyse Türklerin milli içeceği. Tüketmeyen neredeyse yok. Herkes bir şekilde sabah kahvaltısında, öğlen yemek arasında, akşamları yatmadan önce mutlaka tüketiyor. Misafir ağırlamasında sohbet eşliğinde bolca tüketilir.Bir çok faydasının olduğu şimdiye kadar çokça yazıldı, bunun üzerine haberler yapıldı. Kalp sağlığı için iyi gelen, bağırsak sağlığını iyileştiren, inme riskini azaltan ve kanser hücreleri üzerinde etkili olabilen çayın faydaları saymakla bitmiyor.

Çay tüketiminde Türkiye ilk sırada

Aynı zamanda odaklanmayı da artıran çay, Türkiye’de çok sık tüketiliyor. Hatta Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’ sonuçlarına göre, yılda kişi başı en çok tüketen ülkeler sıralamasında 3,5 kilogram ile ilk sırada Türkiye yer alıyor.

İşte çayla ilgili Japon bilim insanlarının yaptığı açıklama çok çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı.

Enfeksiyon giderici özelliği var

Çayın her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geldiği biliniyordu. Göz maskesi olarak kullanılırsa da kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi geliyordu. Çayın bir faydası da alzheimer oluşma riskini yüzde 50 oranında azaltması. Aynı zamanda enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki de yapıyor. Posaları süzüp soğuyan demi boğaz ağrılarında gargara olarak da kullanılabiliyor.

Ama Japon bilim insanlarının yaptığı bir açıklama çayla ilgili çok çarpıcı bir bilgiyi ortaya çıkardı. Japon bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre siyah çay içerisindeki antioksidantlar özellikle ileri yaşlarda oluşan kemik zayıflaması önlüyor.

Osteoporoz adı verilen ve yaşı ilerlemiş insanlarda görülen kemik kaybı ve zayıflaması olarak tanımlanan hastalığa karşı siyah çay içmenin faydalı olduğu söylendi.

OKUYUN  Çayınıza şeker değil tereyağı koyun. Tereyağlı çay nasıl yapılır?

60 yaş 60 bardak

Osaka Üniversitesi’nde yapılan ve Keizo Nishikawa tarafından yönetilen araştırmada siyah çayda theaflavin-3 denilen bir antioksidant maddenin kemik dokusuna zarar veren metiltransferas adlı enzimi yok ettiği ve bu şekilde kemiklerin dokusunun güçlü kaldığı tespit edildi.

Japon bilim insanlarının açıklamasına göre fark edilebilir bir gelişme meydana gelmesi için 60 kilo olan bir yetişkinin kemik dokusunu güçlendirmek için üç gün içerisinde 60 bardak içmesi gerekiyor.

Türkiye’deki çay tüketimini dikkate aldığımızda sanırım bu rakamın yakalanması olası. Yapılan bir araştırmada Türkiye’de bir günde 245 milyon bardak tüketiliyor, yani sudan sonra en çok tüketilen içecek. yani her 100 kişiden 96’sı içiyor, bunu kişi başı tüketime vurduğumuzda ise 1300 bardak çay tüketimi ortaya çıkıyor.

Çay içerken dikkat!

  • Güvenilir şekilde toplanmış, kurutulmuş ve paketlenmiş siyah çayı tercih etmelisiniz.
  • Koyu ve bayat olanları içmeyiniz.
  • Demir eksikliği olan kişilerde özellikle yemeklerden hemen sonra içilmemeli en az 30 dakika beklenmelidir.
  • Yaşlılar, çocuklar ve hamileler açık şekilde mümkünse limonlu içmeyi tercih etmelidirler.
X

Etiketler: