Çocuklarda baş dönmesi, oldukça çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bunu anlamak için yapmanız gereken en doğru şey, çocuğunuzu uzman bir hekime göstermektir. Çocuklarda baş dönmesi, bazı ebeveynler tarafından önemsenmez. Hatta baş dönmesinin fazla yaramaz olunmasından dolayı kaynaklandığı söylenir.

Ancak durumun bununla hiçbir alakası yoktur. Çocuklarda baş dönmesi oldukça fazla ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu durumu tetikleyen başka bir durum mutlaka vardır. Siz ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir. Baş dönmesinin nedeni hemen bulunmalı ve ona göre tedavi edilmelidir.

Yaralanma

Çocuklarda baş dönmesine neden olan durumlardan ilki yaralanmadır. Çocuklar, asla yerinde durmazlar. Bunun sonucunda da sürekli düşebilirler. Bu düşmeler sonucunda kafalarına belli darbeler alırlar. Bu darbeler sonucunda ise yaralanma yaşarlar. Kafa bölgesine alınan darbeler çok tehlikelidir.

Çünkü çocuğunuzun beynine bir zarar gelebilir. Çocuklarda görülen baş dönmesine işte bu darbeler sebep olur. Aynı zamanda darbeden dolayı kaynaklanan yaralanma, baş dönmesinin şiddetini daha da artırabilir. Bu tür yaralanmalarda zaman kaybedilmeden doktora gidilmeli ve çocuğunuzun yarası tedavi edilmelidir. Aksi halde baş dönmesinin devamında mide bulantısı ve kusma gelebilir.

Kulak İltihabı

Kulak, dikkatle korunması gereken organlarımız arasında yer almaktadır. Ortada hiçbir neden yokken başı dönen çocuklarda kulak iltihabının olma olasılığı oldukça yüksektir. Kulakta yaşanan sorundan dolayı, çocuğunuz her şeyin döndüğünü hisseder. Bu durumda anlayın ki çocuğunuzun kulağında birtakım sorunlar var.

Bu durumu anlamanın yolu ise kulak burun boğaz bölümüne giderek çocuğunuzu tedavi ettirmektir. Baş dönmesine sebep olan kulak hastalıkları, genellikle orta kulak bölümünde meydana gelmektedir. Kulak hastalıkları, her zaman ciddiye alınmalıdır. Aksi halde çocuğunuz sağır kalabilir. Bu nedenle baş dönmesi yaşayan çocuklarınızı göz ardı etmemelisiniz. Hemen bu durumun temeline inmelisiniz.

OKUYUN  3 günde 60 bardak çay tüketirseniz... İnanılmaz ama faydasını duyunca çok şaşıracaksınız (Kaynak: soru.com.tr)

Zehirlenme

Çocuklar biraz meraklıdırlar. Bu nedenle gördükleri her şeyi ağızlarına alıp tadına bakmak isterler. Hatta bazen zehirli ürünleri bile yiyebilirler. Bu durumlarda ise zehirlenmeler meydana gelir. Çocuğunuz zehirlendiği zaman baş dönmesi yaşamaya başlar. Bu durum zehirlenmenin bir sinyalidir.

Eğer çocuğunuz birden baş dönmesi yaşarsa hemen yediklerini kontrol etmeniz gerekir. Zehirlenmeye karşı dikkatli olmak şarttır. Çünkü çocuklar, zehirlendiklerini anlayamaz ve bunu dile getiremezler.

Tansiyon Düşmesi

Çocuklar, çok hızlı hareket ederler. Bu nedenle aniden oturup kalkabilirler. Yapılan ani hareketlerde ise baş dönmesi oluşabilir. Eğer çocuğunuzda böyle bir durum gözlemliyorsanız, baş dönmesi tansiyon düşüklüğünden dolayıdır. Bunu anlamanın yolu ise çocuğunuzun tansiyonunu ölçmekten geçer.

Çocuğunuzun tansiyonunu normal bir zamanda bir de baş dönmesi yaşadıktan sonra ölçmelisiniz. Böylece tansiyon düşüklüğü olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğü, çocuğunuzun günlük yaşantısına olumsuz şekilde etki edebilir.

Bu tür durumlarda çocuğunuzu tansiyon düşüklüğünü tetikleyecek etkenlerden uzak tutmalısınız. Tansiyon düşüklüğü, korkmanızı gerektirecek bir sorun değildir. Çocuğunuza dikkat ettiğiniz sürece baş dönmesi meydana gelmeyecektir.

Beyin Tümörleri

Çocuklarda baş dönmesinin en tehlikeli nedeni beyin tümörleridir. Baş dönmesi, beyindeki tümörlerin bir belirtisi olarak da kabul edilmektedir. Bundan dolayı çocuğunuzun başı döndüğünde tümör ihtimalinin de incelenmesi gerekir. Beyin tümörlerinin yanı sıra kanser hastalıkları da yine baş dönmesine sebep olur.

Ancak bu hastalık durumlarında baş dönmesine eşlik etmekte olan farklı belirtiler de vardır. Bulanık bir şekilde görme, konuşmada problem yaşama ve dengesizlik gibi durumlar beyin tümörlerinin diğer işaretleri arasında yer almaktadır.

Eğer çocuğunuzda bunun gibi durumlar varsa beyin cerrahisine gitmeniz gerekir. Beyin tümörlerini kendi başınıza anlayamazsınız. Bunun için belli tahliller yapılmalıdır. Tedavi için tümörün erkenden fark edilmesi çok önemlidir.

OKUYUN  Çocuklar için önceden hazırlayabileceğiniz ev yapımı atıştırmalıklar

Stres

Çocuklarda stres olur mu demeyin. Çünkü çocuklarda belli nedenlerden dolayı stres altına girebilirler. Bu stresten dolayı da baş dönmesi yaşayabilirler. Eğer baş dönmesi, stresten dolayı ise stresi sağlayan durumların yok edilmesi gerekir. Böylece stres yok olur, stresle beraber baş dönmesi de ortadan kaybolur.

Çocuklarda Baş Dönmesine Neden Olan Diğer Durumlar

Çocuklarda baş dönmesine neden olan durumlardan bazıları yukarıda açıklanmıştır. Bu durumlar haricinde çocuklarda baş dönmesinin diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Alerji
 • Sarsıntı
 • Anemi
 • Açlık
 • Sinir bozukluğu
 • Kan şekerinin düşmesi
 • Kansızlık
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Kaygı bozukluğu
 • Migren
 • Vücudun aşırı susuz kalması

Bu durumlar da yine çocuklarda baş dönmesine neden olabilir. Çocuklarda baş dönmesi, bazen ciddi olmayan bazen de ciddi olan durumlardan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Ancak her ne olursa olsun, çocuğunuzun doktora gözükmesi gerekir. Çünkü bilinmeyen gizli sebepler bulunabilir. Tedbirli olmakta fayda vardır. Çünkü tedbir, sağlık açısından çok önemlidir.

Etiketler:

,