Hindistan’dan bilim adamları yeni virüsü odaklarına aldı. Domates gribi, korona hastalığına benzer semptomlara yol açıyor. Ek olarak, enfekte kişilerde vücutta kırmızı ve ağrılı kabarcıklar oluşuyor ve bu da virüse adını veriyor.

Önce Corona, sonra maymun çiçeği, şimdi bilim adamları yeni bir virüs konusunda uyarıyorlar: Domates gribi (ayrıca domates ateşi) ilk olarak Mayıs ayında Hindistan’ın Kerala eyaletinde tespit edildi. “Lancet Solunum Tıbbı Dergisi” ne göre, etkilenenler korona hastalığında olduğu gibi benzer semptomlar gösteriyor. Bunlar ateş, yorgunluk ve baş ağrısını içerir, ancak kusma, ishal ve döküntüler de mümkündür. Virüsün olağandışı adı, enfekte olmuş kişilerde vücutta kırmızı ve ağrılı kabarcıkların oluşması ve  yavaş yavaş domates boyutuna gelmesinden veriliyor.

Domates gribi: Sadece beş yaşın altındaki çocuklar enfekte ediyor

Koronavirüse benzerliğine rağmen, bilim adamları yeni virüsün COVID-19 ile ilgili olmadığına, ancak chikungunya veya dang hummasının bir sonrası etkisi olabileceğine inanıyorlar. Virüs ayrıca, esas olarak 1 ila 5 yaş arası çocukları ve bağışıklık sistemi baskılanmış yetişkinleri etkileyen yaygın bir bulaşıcı hastalık olan viral el-ayak ve ağız hastalığının yeni bir varyantı olabilir.

Çünkü şimdiye kadar sadece beş yaşın altındaki çocuklar domates gribinden etkileniyor. Toplamda, şimdiye kadar en az 82 çocuk vakası bilinmektedir.

Diğer grip türlerine benzer şekilde, domates gribi çok bulaşıcı. Nadir görülen viral enfeksiyon endemik olarak kabul edilse ve hayatı tehdit edici olmasa da, virüs ve yayılması hala gözlemlenmeli ve daha fazla salgın önlenmelidir. Bu nedenle, Lancet Solunum Tıbbı Dergisi’ne göre, doğrulanmış veya şüpheli vakaları dikkatlice izole etmek ve domates gribi virüsünün salgınını önlemek için başka önlemler almak zorunludur. İzolasyon, enfeksiyonun diğer çocuklara veya yetişkinlere yayılmasını önlemek için semptomların başlangıcından itibaren beş ila yedi gün boyunca yapılmalıdır. Burada da bilim insanlarına göre, hijyen önlemlerine uymak ve elleri dezenfekte etmek hastalığa karşı en iyi korumadır.

OKUYUN  Türkiye'den ilk insanlı uzay görevi: İki aday seçilecek, işte başvuru sartları

Etiketler:

,