Her on kişiden biri tatilde hastalanıyor. Bu eğilim boş zaman hastalığı olarak bilinir. Tatilde nasıl sağlıklı kalacağınıza dair ipuçları vereceğiz.

Aylarca planladığınız tatili bekliyorsunuz – ancak tatilde hastalanırsanız. Sahil kaçamağı ya da belki bir köy/dağ yolculuğu yerine enfeksiyonlar, rahatsızlık ve yorgunluk gündeminizde olması çok kötü olur. Bilim adamları bu eğilimi boş zaman hastalığı olarak tanımlıyorlar.

Tatilde neden hasta olursun?

Araştırmalara göre, tatilde veya hafta sonlarında hasta olanlar, işyerinizde daha sık endişe ve daha fazla iş yükü çekiyor. Çalışma sırasındaki zamanlarda, iyi olmama hissi basitçe gizleniyor.

Başka bir açıklama, stresin kendi bağışıklık sisteminiz üzerinde iki önemli sonucu olmasıdır. İlk olarak, sizi otoimmün koşullarla birlikte mikrobiyal ve viral enfeksiyonlara karşı savunmasız kılar. İkincisi, kaygı dirençli tepkiyi bastırır. Bu, anksiyete hormonlarının kortizolün dirençli reaksiyonu bastırdığı düşünüldüğünde, bir hastalığın dış semptomlarının başlangıçta ortaya çıkmamasını sağlar – tatilde, nihayet biraz boş zamanınız olduğunda, insan vücudu durumun tipik dış belirtileriyle tepki verir.

Boş zaman hastalığı: Bu ipuçlarından biriyle daha sağlıklı kalın

  1. Onbirinci saatten önce yüksek basınç altında çalışmayın, ardından ilk uygun yolculuğu yapın. Tatilinizden birkaç gün önce vites küçültün; bu, insan anatominizin bu yeni, rahat duruma alışacağı anlamına gelir.
  2. İlk yardım çantası olmadan asla seyahat etmeyin! Yurtiçi ilaçlarla aynı kalitede olmayan sahte ilaçlar yurtdışında sunulma eğilimindedir. İshal ve hastalıklara karşı, sindirim sorunlarına, dikkat enfeksiyonlarına, kulak ağrılarına ve soğuk algınlığına karşı tabletler gerçekten eksik olmamalı. Sivrisinek ısırıkları, güneş yanıkları ve kazalara karşı kremler ve kremler ayrıca ilk yardım çantasına dahildir.
  3. Dikkat yaz soğuğu kadar sıcak da sürpriz! Klimalı ortamlarda öksürük ve burun akıntısı almak kolaydır. Ve kendinizi yakıcı güneşe çok fazla maruz bırakmamanız da gerekiyor – özellikle de güneş ışığı güvenliği olmadan. Yeterli su tüketerek bir şapka takmayı ve dolaşım ikilemlerini durdurmayı unutmayın: Her gün 2 ila 3 litre su, çay veya spritzer en kolay şekilde faydalıdır.
  4. Uyarıcı çok iyi olsa bile: Aşırı içmekten kaçının. Alkol, kendi insan anatominiz üzerinde ek bir stres yaratır.
  5. İlk önce günlük ritminizi koruyun. Bu yüzden normalden fazla ayakta kalmayın – ayrıca öğlene kadar dinlenmeyin. Sağlığınız size teşekkür edecek.
OKUYUN  Çocuklarda baş dönmesi neden olur?

Etiketler:

,