Emekli olabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi zorunlu. Bu şartlar ise yaş, prim günü ve yıl. Ancak çalışmadan da emekli olabilmenin önü açılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapacağı düzenlemeler ile birlikte ev hanımlarının emekli olabilmesi gündemde. Belli sebeplerden dolayı çalışamayan ev hanımlarının emekli olamsı için yeni düzenlemeler yapılacak. Bu müjdeli haber ile birlikte çalışma imkanı bulmayan ev hanımlarının da emekli maaşı alması sağlanacak.

Ev kadınları çalışmadan emekli olabilir mi?

Emekli olabilmek belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar ise yaş, yıl ve prim günü. Ancak SGK’nın yeni yapacağı düzenleme ile brilikte, belli şartlardan dolayı çalışamayan ev hanımları da emekli olabilecek. Bunun için ise bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru şartlarını sağlayan kişilerin SGK’ya yazılı bir şekile başvurmaları da yeterli olacak. 18 yaşını dolduran her birey, isteğe bağlı bir şekilde sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilecek. Gelin hep brilikte bu haktan nasıl faydalanabileceğinizi ve başvuru şartlarından bahsedelim.

İsteğe bağlı sigorta için gereken başvuru şartları nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta hakkına başvurabilmek için 18 yaşını doldurmak yetiyor. Bunun için kişinin ikamet ettiği bölgedeki SGK müdürlüklerinden birine başvurması yeterli olacak. Sigorta başlangıcı ise müracaatın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlayacaktır.

Kimler isteğe bağlı sigortalılığa başvurabilir?

  • 5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar
  • 18 yaşını dolduranlar. Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga kanunlara göre isteğe bağlı sigortaya devam edenlerin, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın Kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirilecektir
OKUYUN  Atilla Yeşilada açıkladı... Döviz şoku yaşanacak

Prim ödemeleri nasıl gerçekleşecek?

Normal bir şekilde sigortalı çalışan bireylerin prim ödemeleri, kişinin işverenleri tarafından her ay ödenmektedir. Ancak isteğe bağlı sigortalılık durumunda, kişiler kendi sigorta primlerini ödemek zorundadır. İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın yüzde 32’sidir. Bunun yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, yüzde 12’si genel sağlık sigortası primidir. İsteğe bağlı sigortalılığın devamında ise belli süre prim ödememe halinde sigortalılığın sona ermesi uygulaması kaldırılarak, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemeyen sigortalının o aya ait primini ödeme imkanı bulunmayacak, 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkanı ve talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık gerçekleşmeyecektir.

Nasıl emekli olunacak?

Daha önceden isteğe bağlı sigorta ödemesi, BAĞ-KUR kapasamında değildi. Fakat 1 Ekim 2008 yılından itibaren isteğe bağlı sigorta kuralları, BAĞ-KUR kapsamına alındı. Bu karardan sonra isteğe bağlı sigortalılar için-BAĞ-KUR kuralları geçerli olacak. Bugünden itibaren isteğe bağlı sigortalıların emekli olabilmesi için 5 bin 400 günlük primin dolması lazım. Bu da yaklaşık olarak 15 yıla denk düşmektedir. Primler tamamlandıktan sonra ise devreye yaş şartı girmektedir. Yaş şartı 30.04.2008 sonrası sigorta başlangıcı yapan kadınlarda 61,  erkeklerde ise 63 olarak belirleniyor. Eğer tam emekli olmak isterseniz bu kez 9 bin gün yani 25 yıl prim ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun sonucunda da yaş şartında ufak değişiklikler meydana geliyor. Değişen yaş şartı ile brlikte kadınlarda 60, erkeklerde ise 62 olmaktadır. Bu yaşlara ulaşan ve prim ödemelerini eksiksiz bir şekilde yapan kimseler, emekli olabilmektedir.

Etiketler: