ABD’de enflasyon rakamları belli oldu. Açıklanan verilere göre Ağustos 2022 enflasyon oranı yüzde 8.3 olarak açıklandı. Ekonomi piyasalarının beklentilerinin üzerinde bir enflasyon rakamı açıklanmış oldu.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası 1 dolar 18.25 liradan işlem gördü.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

ABD Çalışma Bakanlığı, ağustos ayına ait enflasyon verisini açıkladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı. Piyasa beklentileri, TÜFE’nin bu dönemde aylık yüzde 0,1 azalması yönündeydi. Beklentilerin aksine aylık bazda artış kaydeden TÜFE, temmuzda değişim göstermemişti.

Ülkede TÜFE, ağustosta yıllık bazda ise yüzde 8,3 artarak tahminlerin üzerinde kaldı.

Beklentiler, TÜFE’nin bu dönemde yıllık yüzde 8,1 artması yönündeydi. Ağustosta beklenenden az da olsa yavaşlamasını sürdürerek 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen yıllık enflasyon, haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmasının ardından temmuzda yüzde 8,5’e gerilemişti.

Söz konusu…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.medyatava.com

OKUYUN  Ünlü ekonomist korkuttu. Türkiye iflas mı edecek? "İflas risk primi (CDS) Rusya'dan sonra en yüksek olan ülke Türkiye'dir" dedi ve hükümetin tutumunun kendisini korkuttuğunu açıkladı