Altın ve para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, son günlerde yaptığı altın yorumları ile birçok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda. bayram sonrası piyasalarda yükselişin başlayacağını belirten İslam Memiş, “Nisan ayını final ayı olarak nitelendirdik. Kademeli 4 kez alım yapmak suretiyle bu ayı bitireceğimizi ifade etmiştim” sözlerine yer vermişti. Ramazan ayramı sonrası ise FED’in faiz kararları ile karşılaştıkları bir piyasaya gireceklerini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın yatırımcıları için tavsiyelerde bulundu.

Nisan ayı bir finaldi

Nisan ayı için kademeli alım yapılmasını gerektiğini vurgulayın Altın ve para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 4 kez yapılan kademeli alım sonrası bir finale girdiklerini belirtti. Açıklamalarını kendi YouTube kanalından paylaşan altın kahini, “Nisan ayını final ayı olarak nitelendirdik. Kademeli 4 kez alım yapmak suretiyle bu ayı bitireceğimizi ifade etmiştim. 900 lira seviyesi üzerinde gram altın, 1900 dolar seviyesinin üzerinde ons altın, 12 liranın üzerinde gram gümüş, 25 doların üzerinde ons gümüş almayacaktık. Kurlarımız böyleydi. Düşüş bekliyorduk ve 4 kez kademeli alım yapacaktık. Böylece nisan ayındaki emtia alımlarımız bitecekti ve önümüzdeki 3 ay boyunca kendimizi bekleme moduna alacaktık. Böyle bir harita belirlemiştik kendimize.” yorumlarında bulundu.

Altın ve gümüş geriledi

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, emtia fiyatlarında belirli düşüşlerin olduğunu belirtti. Bununla birlikte Ons altın fiyatlarındaki sert düşüşler nedeni ile gram altında da belirli düşüşlerin gerçekleştiğini belirtti. Bütün bunlara ek olarak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Dün ons altında 1880 dolara, ons gümüşte 23 dolar, gram altında 888 lira, gram gümüşte 10.40 lira seviyesine kadar geriledi. Dolarda sabit kur devam ederken ons tarafındaki hızlı satışların gram tarafını da olumsuz etkilediğini gördük. 4. kez kademeli alımda haber vereceğim demiştim, sözümü dün tuttum. Final alım kısmını tamamladık. Emtia tarafında orta ve uzun vadeli bir planda beklemeye geçtik. Cumartesi günü Kapalıçarşı, döviz büroları açık. Pazar günü yine nakitlerinizi değerlendirebileceğiniz serbest piyasalar açık, bankalar kapalı. Geç kalanlar bu son günü değerlendirebilir.” tavsiyelerinde bulundu.

OKUYUN  "Bugün önemli bir gün". İslam Memiş'ten önemli açıklama

Yastık altında altını olanlar dikkat. İslam Memiş uyardı (20 Nisan 2022)

Yastık altında altını olanlar için dikkat çekici yorumlarda bulundu. Fed kararını bekleyen değerli metal önümüzdeki günlerde yatırımcısına ne kadar kazandıracak ve altında hangi seviyeleri test edeceğini bir YouTube kanalında anlatan Para ve altın piyasası uzmanı İslam Memiş, önümüzdeki yaz aylarının sert geçeceğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde altın yatırımcılarını neler bekliyor?

Altın yeniden güvenli liman

Altın güvenli liman gömleğini tekrar giydiğini ifade eden İslam Memiş, Uluslararası piyasalarda altın değer kazancını  tekrar koruduğunu ve kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ayrı ayır değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini belirtti. Memiş, “Gram altını ve ons altını ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Altın fiyatlarındaki yükselişler konuşulurken, ons altındaki gelişmeler dikkat çekici, 1,980 dolar 1,995 dolar bant aralığında geziniyor. 2000 seviyesinin üzerinde çok duramıyor çünkü mayıs ayında FED’in faiz kararı var. Muhtemelen tekrar bir baskı gelebilir buradan” ifadelerine yer verdi.

Yurtiçi altın fiyatları önümüzdeki ay yükselecek

Yurtiçindeki altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceğini anlatan İslam Memiş “İçeride altın fiyatı 900-940 lira civarında bir dengelem çabası sürüyor. 940 seviyesi kalıcı olamıyor. 900 altı seviyesi  kalıcı olamıyor. İki kez 900 lira altını test etti. Ama kalıcı olamadı. Mayıs ve Haziran ayında yukarı yönlü hareket etme olasılıkları güçlü. Her ne kadar ons altında bir geri çekilme yaşansa da gram altında bu geri çekilmelerin çok kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Özellikle yaz aylarında düğün sezonunda gram altın TL fiyatında 1200 lira devamında 1400 lira bir yükseliş öngördüğümü söyleyebilirim.” dedi.

Altın alacaklar için bu ay çok önemli

Altın alacaklar için nisan ayının önemli olduğunu ve bu ay altın alacakların alım yapmaları yönünde uyaran İslam Memiş, daha aşağı seviyelerde olabileceğinin altını çizerek evlenecekler ve altın borcu olanlar için bu nisan ayını iyi değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.  Memiş, “Kısa vadeli 900 lira civarı veya biraz daha altına 880 gibi rakamlar altın borcu olan düğün yapacak olan veya altına ihtiyacı olan vatandaşlara nisan ayı için son bir fırsat verdiğini düşünüyorum. O yüzden  nisan ayının sonuna kadar  sürecek  içerisindeki hem gram altın hem de ons altındaki geri çekilmeler bir alım fırsatı olarak değerlendirmeli. Altın fiyatlarının sevdiği bir ortam var şu anda hem enflasyon hem de jeopolitik riskler var. Dolayısıyla altının sevdiği bir ortamdan geçiyoruz. Altın fiyatları da üzerine koya koya yükseliş trendini devam ettirebilir. ” ifadelerine yer verdi.

OKUYUN  Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde 55 Türk mühendis göreve başladı

Altınınızı gerek yoksa satmayın

Altınını satacaklar için bu durumun henüz çok erken olduğunu, altını hangi zamanda satmak gerektiği konusunda önemli ipuçlarına da değinen İslam Memiş, “Satış yönünde vatandaşların heyecanlı karar vermemesi gerektiğini düşünüyorum. Altın yükseldiği için satılmaz. Altın bir şey alındığı zaman satılır. Ev alırsınız, araba alırsınız vs. Daha yüksek seviyelerimiz var o yüzden ben satış için uygun seviyeler olduğunu düşünmüyorum. 1220 olur bunun üstünde rakamlar olur ozaman satış için uygun. Şu anda çok erken hatta şu anda alım dönemi ve almak için biraz daha gayret göstermek gerektiğini düşünüyorum.” sözlerinde bulundu.

Ons altın Fed’i bekliyor

Altınla ilgili güncel rakamlardan da bahseden Memiş, “Altının ons fiyatı 1,980 seviyelerine kadar yükselmişti. Şu anda 1952 dolar seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz. Ons altında her zaman bir bant aralığı var bu nereye kadar Fed’e kadar. 4 mayısa kadar ons altında 1,880  yukarıda 1,980 bu bant aralığında oyalanır. Kontrollü bir şekilde merkez bankaları bu bant aralığının dışına çıkmasına müsaade etmez. Dünkü çekilmeden sonra söylediğimiz bant aralığına yerleşmesi mümkün. ” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

,