Altın fiyatlarını güncel ve anlık olarak takip eden altın yatırımcılar altın fiyatlarını merak ediyor. Peki altın piyasalarda bugün nasıl fiyatlandı. Dünkü kapanışta neler yaşadı. Altın için önemli seviyeler neler? Bazı direnç noktalarına dikkat. Enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra piyasada oldukça hareketli bir hafta yaşandı. Döviz dışında diğer değerli madenlerde bu hareketlerden nasibini aldı. Önümüzdeki günlerde altının yükselişini ön göre çoğu piyasa uzmanı bir kaç gündür süren düşüş ile ilgili değerlendirmelerde bulundular. Bir çok farklı nedenden kaynaklı düşüşün bu sabah ve dünkü kapanış ile ilgili verileri bize neler anlatıyor, bundan sonraki süreçte altını hangi direnç seviyeleri destekleyecek?

Dün altında neler yaşandı?

Altın dün sabah düşüşle başlayarak 895 lira civarında işlem gördü. Ons altının etkisiyle dünkü kapanışını yüzde 1 azalışla 897, 6 liradan kapadı. Peki altının dünkü düşünün sebepleri nelerdi? Uzmanlar dünyada oluşan jeopolitik risklerin, merkez bankalarına yönelik sıkılaştırma beklentilerinin ve küresel büyümeye dair oluşan kaygıların emtia fiyatlarının oynaklığını tetiklediğini belirttiler. Dolarda yaşanan artışın altını baskıladığını söyleyen analistler dün ABD’deki büyüme, Avro bölgesindeki tüketici  güven endeksi ve Almanya’daki enflasyon açıklaması altını bir tık düşüşünde rol alana etkenler olarak görüldü.

Avrupa ve Amerika’da siyasi krizler etkili

Analistler teknik açıdan altına dair yapılan  değerlendirmedeler de özellikle birkaç farklı direnç seviyelerinden bahsetti.  Teknik açıdan bakıldığında altının 1.850 seviyelerinde destek 1.900 seviyelerinde direnç konumunda olduğunu ifade ettiler. İnvesting yazarı Analist Murat Akel altının bu haftayı oldukça satıcılı bir görüntü ile geçiren ons altın fiyatları kaynaklı gram altın tarafında da düşüş potansiyelini tetiklemeye devam ettiğini söyledi Fed’in Mayıs ayı toplantısında faizlerde yapılacak yüzde 50 baz puan çerçevesinde artacağına dair bilgilendirme yapan Akel, korunan beklentinin dolar tarafını güçlü tuttuğunu ons altının düşüş potansiyelinin hız kazandığını, Rusya – Ukrayna savaşının devam etmesi ve Çin’İN Covid-19 salgını kaynaklı alınan önlemlerin akıbeti piyasalardaki risk iştahını zayıflattığını ifade etti

OKUYUN  Emtia fiyatları yükselişe geçti

Güvenli limanlar için dolar  değer kaybı yaşarsa…

Bu durumun güvenli limanlarda oluşan pozitif etkinin artık zayıf kaldığı bilinmekle beraber, ABD’deki 10 yıllık tahvillerin güvenli limanlar üzerinde oluşan zayıf taleple örtüşmediği söyleniyor. Murat Akel, ABD’ de ilk çeyrek büyümesinin yüzde 1,4 daralma yaşamasının bir miktar zayıf performans gösterdiğine dikkat çekti. İşsizlik maaşı başvuruları 180 bin kişi ile hafif azalış gösterme cabası içerisinde yer aldığını ifade etti. Bu gelişmeler dikkate alındığında dolar küresele ölçekte hafif değer kaybının azalması gram altında 900 seviyeleri fiyatlanmaları tekrarlandığını belirtti.

Tüketici güven endeksinin etkileri

Yurtiçi tarafına ait değerlendirmelerde bulunan Akel, ekonomik güven endeksi verisini Nisan ayında 94,7 oranıyla bir önceki ayın bir miktar altında kalmasıyla TCMB açıklanan enflasyon rakamını yukarı yönlü revize etti. Açıklanan verilerde 2022 yıl sonu tahmini yüzde 23,2’den yüzde yüzde 42,8’e yükseltirken, 2023 yıl sonu tahminini yüzde 12,9 ile yukarı yönlü revize ettiğine yönelik değerlendirmesinde bulunan Murat Akel sözlerine şöyle devam etti. ” Kurum merkez bankası olarak düşük faiz politikası uygulamanın temel hedef olduğuna dikkat çekerken, liralaşma stratejisinin, politika gözden geçirme sürecinin asli unsuru olduğunun altını çiziyor. Bu gelişmeler sonrasın TL tarafından oluşan primlenme kur yükselişlerini bir miktar tetiklese de bu hareketin sınırlı kaldığı söylenebilir.

Bu direnç seviyelerine dikkat

Son yaşana gelişmelerle birlikte gram altının 900 seviyesi üzeri fiyatlanmasının sürdürmesi halinde yükselişlerine 925 direnci ile birlikte 942 ve 958 direç seviyeleri çerçevesinde devam edeceğini açıklayan Akel, Olası bir 900 seviyesi altı kapanışın yaşanması durumunda aşağıda 880 ile ilk destek bu seviyeni altına düşmesi ile de 860 destek eşiği takip edildiğini belirtti

Bugün kapalı çarşıda altının fiyatı

Alış/ Satış

OKUYUN  TMO'nun buğday ve arpa alım primi desteğinden yararlanma süresi uzatıldı

Gram altın  911 lira 47 kuruş /911 lira 91 kuruş

Çeyrek altın 1458,7 /1495,1

Altın Ons 1914, 33$/1914,51$

Etiketler:

,