İnternetten alışveriş yapmak hem bir alışkanlık hem de büyük bir kolaylık. Evindeki her eksiğini internetten sipariş veren insanlar var. İnternetten doğru alışveriş yapılırsa oldukça karlı olabilir. Hem birçok fiyatın karşılaştırılma imkanı var hem de zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır. Eksik olan bir parça ürün için mağaza mağaza gezmektense internet üzerinden sipariş vermek ve o ürünün istenilen adrese gelmesi herkesin işini kolaylaştırmaktadır.

Üye girişi yapma veya üye olma

Amazon dünyada ismi çokça bilinen bir alışveriş sitesidir. Amazondan alışveriş yapmak için öncelikle bu siteye üye olmak veya üyelik kaydı varsa üye girişi yapmak gereklidir. Üye olmak için bir e-posta adresi ve bir telefon numarasının olması yeterlidir. Üyelik girişi yaptıktan sonra alışverişe başlanabilir.

Ürün aratma

Alışveriş yaparken ne aradığınızı biliyorsanız arama butonuna basarak istediğiniz ürünü detaylarına kadar aratabilirsiniz. Böylece aranılan ürün hemen bulunup alınmış olur. Ne aradığımı net bilmiyorum ama mağaza gezeceğim diyenler için ise kategoriler mevcut. Kıyafet, mutfak aleti veya ayakkabı gibi kategorilerden yine hem aranılan ürüne hem de alternatif ürünlere ulaşmak mümkündür. Bu şekilde yaparak farklı ürünleri görmek ve belki de aranılan üründen daha iyisine denk gelmek mümkün olabilir.

Ürünlerin fiyatlarını karşılaştırma

Her alışveriş sitesinde olduğu gibi amazonda da bir ürünü birden fazla satıcı satmaktadır. Serbest rekabet piyasası internet üzerinden satılan ürünlerde de mevcuttur her satıcı bir ürüne farklı farklı fiyat koyabilir. Satıcılar kendi kampanyalarını oluşturup bir ürünün fiyatını olduğundan aşağıya da çekebilir. Bundan dolayı amazondan ürün almadan önce farklı satıcıların aradığınız ürünü ne kadara sattığına dikkat etmekte fayda vardır.

Satıcıya ve kargo ücretine dikkat etme

Amazon gibi alışveriş sitelerinde bir ürünü birden farklı mağaza satmaktadır. Ayrıca bir de amazonun kendi sattığı ürünler vardır. İşini garantiye almak isteyenler her daim satıcısı amazon olan ürünleri tercih edebilirler. Amazon iğneden ipliğe sattığı her ürünün arkasında sonuna kadar durmaktadır. Garanti problemi, kargo problemi veya paketleme gibi sorunlar asla yaşatmamaktadır. Farklı satıcıların sattığı ürünler farklı fiyatlarda olabilir. Kimi satıcılar kargo ücreti talep ederken kimisi kargo ücreti talep etmemektedir. Ayrıca amazon prime üyeliği olanlar hiçbir üründe kargo ücreti ödememektedir. Sıklıkla amazon kullananlar için prime üyelik hayat kurtarıcı bir şeydir ve aylık fiyatı da bir kargo ücretinden düşüktür.

OKUYUN  Dikkat! İndirim geliyor! Motorin, benzin, LPG... 

Birlikte alınan ürün İndirimlerinden yararlanma

Amazonda genellikle bir ürüne bakarken sayfanın alt tarafından birlikte alınan ürünler diye bir satır görünür. Bu satırda baktığınız ürünle birlikte en çok satılan ürünler vardır. Bakılan ürün dahil üç ürünün paket haline getirilmiş eklidir. Bu şekilde ürünlerin fiyatları çok daha ekonomik olmaktadır. Aranılan ürüne eş değer ürünler olduğu içinde her daim cazip fırsatlardır.

Sepete eklenilen ürünü alma aşamasına geçme

Sepete bir ürün eklendi ve artık o ürünü alma aşamasına geçmek istiyorsunuz;

  • İlk önce sepete git butonuna tıklanarak sepete gidilir ve ürünlere son bir kez göz atılır.
  • Ürünlerin doğruluğundan emin olunduktan sonra satın al butonu tıklanır.
  • Satı al butonu tıklandıktan sonra karşınıza adres bölümü çıkar.
  • Kayıtlı adresi olanlar hemen adres seçimi yapıp ödeme sayfasına geçebilirler. Kayıtlı bir adresi olmayanlar ise karonun gelmesini istedikleri bir adres girişi yapıp kaydetmeleri gerekir.
  • Adres tamamlandıktan sonra ödeme yap sayfasına geçilir.

Ödeme yapma

Ödeme yap sayfası son sayfadır. Amazonda ödeme yapabilecek için bir kredi kartına ihtiyaç vardır. Kredi kartı olmayanlar maalesef amazon üzerinden alış veriş yapamazlar. Kredi kartı olanlar kart numarasını girer ve kartın son kullanma tarihi ile güvenlik kodunu da girerek öde butonuna basarak işlemi tamamlar. Amazon kredi kartlarına farklı taksit avantajları sunmaktadır.