Enflasyonun artmasının ardından yaşanan savaşla birlikte sofralarımıza yansıyan gıda fiyatlarında en çok konuşlan gıda ihtiyaçları arasında tabiki ay çiçek yağı geliyor. Tarımsal ürünlerde küresel bir sorun yaşanmasıyla  ayçiçek yağları fiyatları da bundan nasibini aldı. Bir çok markette 5 litre ayçiçek yağı kalmayınca 1 litre ayçiçek yağının fiyatı artış göstermeye başlandı.  Piyasalarda adeta rekabete konu olan ayçiçek yağları her yerde farklı fiyatlarla karşımıza çıkmaya başladı. Kampanya yapan bir çok yerde ayçiçek yağı neredeyse sürekli indirime konu oluyor.

BİM’in kendi özel ürünleri  daha uygun

Gıda krizinin baş göstermesiyle birlikte gıdada fiyatların çok fazla artması bir çok kişi için alım gücünü iyice azalttı. Gözler bu defa piyasanın altında satılan ürünleri takip etmeye başladı. Ucuz ürünleri nerede satın alabileceğimiz konusunda bize yardımcı olabilecek insertler hemen hemen her zaman elimize geçebilir. Buralardaki ürünleri takip etmekte yarar olacak.  Henüz KDV fiyatları konusunda bir artış gerçekleşmemişken yani sadece fiyat bazlı artışlar gerçekleşse de bir çok ürün BİM’in kendi ürünü olmasından dolayı piyasadan biraz daha ucuza satılabiliyor.

Vatandaşların tercihi genelde BİM

KDV indirimi ile birlikte fiyatında ciddi düşüş yaşanan ayçiçek yağı izdihama neden olacak görüntüler ortaya çıkardı. Ayçiçek yağını indirime sokan Bim, 1 litre ayçiçek yağını 33,50 liradan satmaya başladı. Bu durum ramazan ayının gelmesine yakın olunca bir çok vatandaş yağını Bim’den almayı tercih etti. Diğer marka yağlarda da indirime giren Bim, kendi ürünü olan Sole marka yağının 5 litresini ise 109 lira olarak satışa çıkardı.

Son fiyatlardaki artış dikkat çekti

BİM ‘de satılan Sole marka ay çiçek yağ fiyatları diğer market fiyatlarına göre daha indirimli olarak satılıyor. Başka marketlerde satılan 5 litre ayçiçek  yağı fiyatları 250 liraya kadar çıktı. BİM’de fiyat artışları öncesinde  en son olarak  5 litrelik  Sole marka ayçiçek yağını 109 lira, 2 litre Sole Ayçiçek Yağı 45.90 lira ve 1 litre  Sole Ayçiçek Yağı da 23.90 lira’dan satılıyordu. Daha sonrasında ise ayçiçek yağ fiyatlarına büyük zamlar yapıldı. En fazla 130 liraya satılan 5 litre ayçiçek yağı fiyatları 200 liranın hatta 250 liranın üstüne kadar çıktı.

OKUYUN  Yağ lekesini söküp atan müthiş çözüm (Kaynak: soru.com.tr)

Ayçiçek fiyatlarında son durum

Yaşanan gıda enflasyonu ile artan fiyatlarda ay çiçek fiyatları yeniden güncellendi. 130 liraya satılan ay çiçek yağları bugün 500 liraya satılmaya başlandı. BİM’de ise 130 lira olan ay çiçek yağı 149 liraya çıktı. diğer yerlere göre daha uyguna satılan ayçiçek yağının önümüzdeki günlerde ne kadar artacağı ise merak konusu

Yeniden güncellenen fiyatlarla birlikte bir çok vatandaşlar fiyatları merak etmeye başladı.  Bu durumda 5 lt Sole ayçiçek yağı 149 TL, 2 lt Sole Ayçiçek Yağı 52.68 TL ve 1 lt Sole ayçiçek yağı 32.22 TL’ye satılmaya başlarken diğer marketlerde 5 litre ayçiçek yağı 200 lira ile 250 lira arasında satılıyor.

Diğer marka yağ fiyatlarındaki  son durum

Bim’de satılan diğer ayçiçek ve zeytin yağı fiyatları da aynı oranda zam geldi. Diğer ürünlerdeki fiyatlar ise şöyle sıralandı: Sırım marka zeytin yağı 1 litre 52,50 lira, 2 litre Biryağ ay çiçek yağı 65,90 lira, Abalı ayçiçek yağı 2 litre 70 lira Yudum ayçiçek yağı 5 LT fiyatı 173,50 lira olarak görüldü.

Raflardaki fiyat etiketleri en güncel son hali bu şekilde. Ancak yağ fiyatlarında etiket değişimi günlük değiştiği için kuruş farklarını takip edebilmek için marketleri ziyaret ederek öğrenebilirsiniz

Piyasalarda küresel sorun haline gelen ayçiçek yağı fiyatlarında savaşın izlerini görmek zor değil ne zamana kadar süreceği de merak konusu. Küresel talebin artmasının bitkisel yağ fiyatlara yansımasıyla KDV indirimi yaşansa da ay çiçek yağlarında düşüş olup olmayacağı şu an da bilinmiyor.

Etiketler:

,