Küresel pay ve tahvil piyasalarında, dün ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin faiz artırımları konusunda daha agresif bir ABD Merkez Bankası’na (Fed) duyulan ihtiyacı pekiştirmesi ile sert satış yaşanırken, düşük risk iştahı temasının yeni güne de taşındığı görülüyor.

Amerika Birleşi Devletleri’nde temmuz ayında % 8,5 artan yıllık enflasyon, ağustosta %  8,3’e gerilemesine karşın % 8,1 düzeyinde bulunan piyasa beklentilerini geride bıraktı.

100 BAZ PUAN

Verinin akabinde Fed’in gelecek haftaki toplantısında, federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990’lardan bu tarafa ilk defa 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği olasılığı fiyatlamaya başlarken, faizlerde minimum 75 baz puanlık artışa kesin gözüyle bakılıyor. Nomura ve Citigroup gibi önde gelen bankaların faiz artırım beklentilerinin 100 baz puan yönünde olması dikkati çekiyor.

Halihazırda para piyasasındaki fiyatlamalarda, Fed’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla yüzde 66 ve yüzde 34 düzeyinde bulunuyor. Bankanın daha önce 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi daha olası görülen gelecek ayki toplantısı için ise 50 baz puana yüzde 51,2 ve 75 baz puana yüzde 18,3 ihtimal veriliyor.

NEW YORK…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: emlakkulisi.com

OKUYUN  ŞOK bu hafta uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri halkla buluşturuyor. 1-7 Haziran tarihleri arasında kahve makinesi 299 TL, oturma grubu 2699 TL