Pandemiden sonra maddi hayatımızın yönünü büyük ölçüde değiştiren kripto paralar, kullanıcısı  olsun olmasın herkesin odağında son düşüşle birlikte merakla ne yönde seyredeceğini bekleyen kripto yatırımcıları bitcoin için ünlü analistlerden yorumları pür dikkat izliyor. Dünyaca ünlü uzmanların bitcoin yorumları dikkat çekti.

Sektöre yeni yatırımcılar girecek

Bitcoin 2022 Konferansı’nda Galaxy Dijital Trading eş başkanı Jason Urban verdiği bir röportajda, Bitcoin ve Ethereum için tahminlerde bulundu.  Urban, bu iki coinle ilgili yeni seviyelere çıkmasının kaçınılmaz olduğunu, 2023’ün çeyreğine kadar yüzde 100 artabileceğini ifade etti. Fiyat artışlarını destekleyecek faktörlerin olduğunu belirten Urban, Bu sene sonunda olmasa bile, gelecek yılın ilk çeyreği veya ikinci çeyreği olabilir. Bu, kesinlikle gerçekleşecek. Kripto para sektörüne giren birçok yeni yatırımcı var.” ifadelerini kullandı.

Amerika borsaları dikkatli takip edilmeli

Bitcoin için şu anda yatay seyir gösterdiğini ifade eden Jason Urban sözlerine şöyle devam etti. “11 Nisan’da mid-Halving yaklaşırken, BTC’nin yükseliş rallisini onaylamak için  45 bin 500 dolar seviyesinin üzerine çıkması gerekiyor. Bununla birlikte, BTC fiyatı ivme kazanamazsa ve 43 bin doların altına düşerse, daha fazla düşüş görebiliriz. CoinMarketCap’e göre, Bitcoin geçen hafta yaklaşık yüzde 3 düştü. Balinalar, ise 100 bin dolardan fazla değere sahip 1000 BTC hareket ettirdi. Ayrıca, Bitcoin yeniden dağıtımının ortasında, balinalar Bitcoin’i borsalardan çıkarmaya devam etti. Bu nedenle, BTC fiyatı, 43 bin dolar seviyesinin yakınında dibe vurduğundan beri yükseliyor. Gelecekte olası bir faiz artırımı söylentilerinin ardından, yatırımcılar arasında riskten kaçınma eğilimleri arttıkça hem hisse senetleri hem de Bitcoin düşüş yaşadı. ABD borsalarında da satış olduğu gözlemlenince, BTC yine değer kaybetmeye başladı. Uzun bir süredir ABD borsalarıyla korelasyon içinde hareket eden Bitcoin, yine en büyük ABD endeksleri olan S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq‘da meydana gelen satışla düşüşe geçti.”

OKUYUN  2 Eylül indirimleriyle BİM bir başka güzel! Laptop çantası 219 lira, fırçalı şekillendirici ve fön 159 lira

Yeni direnç  seviyeleri test edilecek

Bir diğer analist Michael Van De Poppe ise son hareketleri değerlendirdi. Poppe ise yatırımcıların umudunu kesmemesini bitcoinin yükselişe geçeceğini söyleyerek, “Fibonacci düzeltmesi göre 41 bin  dolar bölgesinin 0.5 uzantısına denk gelecek, Bitcoin‘in bu seviyeden sıçrama yaparak yukarı yönlü sert hareketler sergileyecek,  46 bin 800 dolar takip edilmeli” ifadesini kullandı.  40 bin direncinin kırılmasıyla altcoinlerin de 56 bin dolar direncine kadar yükselebileceği tahmininde bulunan Poppe, yaşanacak olası rallinin bu seviyelerde son bulmasını bekliyor. Poppe, Jason Urban’ın aksine, 2024 yılında yaşanacak halvingi beklemeyeceğini yeni bir mega boğa başlatacağını söyledi.

Kritik destek direnci 43 bin seviyesinde

IDX Digital Assets CIO’su Ben McMillan, BTC için kritik destek ve direnç noktalarını ise, 43 bin dolar seviyesinin kritik bir destek göreceğini söyledi.  Mcmillan,  “Pozitif yönde ise BTC’nin kısa bir süre önce aşmayı denediği ve bir satış baskısının oluştuğu 47.000 – 48.000 dolar seviyesi bir direnç olarak gösterilebilir.” ifadesini kullandı.

Kırılma düşüş gösterebilir

Bir Finansal Hizmetler Şirketi olan Ledn şirketinin alternatif stratejiler sorumlusu Armando Aguilar ise 42 bin dolar seviyesinin kırılmasıyla ilgili yorumunda “BTC, 43 bin doların ortasındaki aylık pivotunu kırdı. Buna rağmen fiyat trendi güçlü bir destek gösterdi. Bitcoin için bir sonraki destek noktası 42 bin dolarda bulunuyor ve buranın kırılması durumunda BTC 39 bin doların ortasına kadar düşebilir.”  dedi.

42 bin dolar seviyesi kritik

Bitboy  BitBoy Crypto kurucusu Ben Armstrong  ise bitcoin hakkındaki yorumu ise şu şekilde; “Bitcoin fiyatı için kritik seviye 42 bin dolar seviyesidir, buranın üstünde kaldığımız sürece sorun olmaz. Bu seviye kırılırsa 39 bin dolar civarına bir düşüş yaşanabilir. Yukarı yönlü hareket durumunda ise 46 bin dolardaki direnç noktasının bir sonraki hedef olacağını düşünüyorum.”

OKUYUN  Kripto paralarda son durum ne olacak?

Fed kararları piyasayı etkileyecek

Popüler Ethereum tabanlı borsa olan Upstream’in kurucu ortağı Mark Elonowitz  “Kripto para piyasasının güveni kısa vadeli olarak sarsılmış olabilir ancak baktığınız zaman aralığını genişlettiğimiz zaman BTC’nin son derece boğa lehine olduğunu görüyoruz. Fiyat hareketinin büyük çoğunluğu şimdilik FED’in kararlarına bağlı görünüyor ancak bu durumun kısa vade için geçerli olacağına inanıyorum. Şu anlık piyasa duyarlılığı ayı lehine görünse bile önümüzdeki haftalarda 46 bin doların yeniden aşılmasıyla birlikte 48 bin dolar ve üstüne de çıkılacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu

Elonowitz bunun yaşanması durumunda 49 bin dolar ile 50 bin dolar arasındaki direncin birkaç denemede kırılmama ihtimali var. Bunun ardından destek noktasının yeniden test edilmesi gerekebilir. Sonrasında ise Bitcoin adaptasyonunun tüm makro koşullara rağmen devam etmesi göz önüne alındığında kolaylıkla 50 bin dolar ve ilerisine geçilebilir.”

Etiketler:

,