Yaz aylarının son gününde elektrik ve doğalgaza zam geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan art arda açıklamalarda elektrik ve doğalgaza yüzde 20 oranında zam geldiği duyuruldu.

EPDK’dan yapılan açıklamada mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapıldığı duyuruldu.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada ise konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20,4,küçük ve orta ölçekli İşletmelerde kullanılan doğalgaza 47,6, sanayide kullanılan doğalgaza ortalama yüzde 50,8 ve elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz fiyatına da yüzde 49,5 zam yapıldığı bildirildi.

Bahse konu zamlar 1 Eylül 2022’den (Bugün) itibaren geçerli olacak.

EPDK ve BOTAŞ’tan  yapılan açıklamada, tüm dünyada salgın ve savaşın etkisiyle artan enerji maliyetlerine işaret edildi. 

EPDK: ‘Küresel enerji krizi’ ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir

‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, şunlar…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: t24.com.tr

OKUYUN  Evde paketleme işi karlı mı? (Kaynak: soru.com.tr)