Ülkemizde birçok nedene bağlı olarak yapılan düzenlemeler neticesinde asgari ücretlerde, memur maaşlarında veya emekli maaşlarında belirli düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılan düzenlemelerle birlikte alınan aylık ödemelerde belirli artışlar gerçekleşir. Bu artışlar asgari ücret gibi her birey için aynı miktarlarda olabilir ve herkese aynı şekilde yansır. Ancak emekli maaşı gibi alınan aylık ödemelerde aylık zam miktarını belirleyen farklı faktörler vardır. Zam yapılan her dönem yapılan bu zamlar yüzdelik olarak belirlenir ve ardından sınıflandırılarak net miktarlar belirlenir. Emekli maaşlarına ek olarak emekli öğretmen maaşları da bu şekilde belirlenmektedir.

Emekli Öğretmen Göstergesi

Her dönem emekli öğretmenlerin maaşlarındaki zam artışının belirlenmesi için gerekli yasalar yürürlüğe sunulmakta ve yapılan oylamalar neticesinde kararlar alınmaktadır. Şubat 2022’de yapılan resmi açıklamalar ile birlikte Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında emekli öğretmenlerin ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilmesine karar verilmiştir. Verilen karar neticesinde 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren emekli öğretmenlerin maaşlarına 3600’lük bir ek gösterge yansıyacak.

Emekli Öğretmen Maaşlarındaki Zam Neye Göre Belirlenir?

Sadece emeklilere yapılan zamlar değil ülke genelinde yapılan genel zamlar bir çok farklı faktöre göre artış gösterebilir. Bu durum sadece artış olarak karşımıza çıkar. Ülkemiz tarihinde artış harici olmak üzere azalmaya kesinlikle gidilmemiş be bu durum yasalara aykırı olarak kabul edilmiştir. Emekli öğretmen dahil olmak üzere genel olarak yapılan zamlar şu faktörlere bağlıdır;

  • Enflasyona göre yapılan zamlar,
  • SSK emeklilerine bağlı olarak yapılan zamlar,
  • BAĞKUR emeklilerine bağlı olarak yapılan zamlar,
  • Hayat pahalılığına göre ve diğer zamlara göre yapılan zamlar olarak değişiklik gösterir. Her bir grup için yapılan zam yüzdeleri farklıdır. Emekli öğretmenlerin zam yüzdesi söz konusu olduğunda ise bu yüzde %41,68 olarak karşımıza çıkar.
OKUYUN  2022 İtfaiye Eri maaşları belli oldu (Kaynak: soru.com.tr)

Emekli Öğretmen Maaşları Miktar Olarak Ne Kadar Yansıyacak?

Emekli maaşlarına yapılan yüzdelik zamlar 2022 Şubat ayında resmi açıklama ile duyurulmuştu. Bu yüzdelere bağlı olarak 30 yıllık bir çalışma olan memurun maaşında 1234 liralık bir artışın olması söz konusudur. Genel olarak emekli öğretmenlerin maaşları göz önünde bulundurulduğunda en düşük emekli öğretmen maaşı 3500 lira olacak. Bu artış 2023 yılında yapılan ilk maaş ödemelerine yansıyacaktır.

Emekli Maaşlarında Erken Zam Beklentisi

Asgari ücrete geçtiğimiz günlerde yapılan zammın ardından gözler emekli maaşlarına ve emekli memur maaşlarına da çevrildi. Yapılan açıklama ile beraber 4250 lira olan asgari ücret 5500 liraya yükseltilmişti. Temmuz dönemi için halen çalışmakta olan ve emekli olan memurlar için %7 zam oranı belirlenmiştir. Bu zam oranları da Temmuz ayı maaş ödemelerinden sonra yapılan ilk maaş ödemelerine yansıyacak.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşlarının hesaplanması için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Resmi açıklamalar yapıldıktan sonra belirlenen yüzdeler baz alınarak maaş hesaplaması yapılabilir. Emekli öğretmen maaşını hesaplarken aşağıdaki basamakları takip edebilirsiniz;

  • Zamlı maaş ve normal maaş arasında çıkarma işlemi yapılır.
  • Çıkan miktar yüzde üzerinden hesaplanır. Bu hesaplama ile çıkan sonucu 100 ile çarpmak yeterli olacaktır.

Çıkan sonuç açıklamada belirtilen zamlarda alacağınız net miktarı gösterecektir. Bu hesaplamalar internet üzerinden farklı uygulamalardan da yapılabilmektedir.

Yaklaşık 30 Yıl Çalışıp Emekli Olan Bir Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır?

Emekli öğretmenler için belirlenen maaş miktarları çalışma sürelerine göre değişiklik gösterebilir. Bir öğretmenin standart çalışma süresi göz önünde bulundurulduğunda bu süre yaklaşık 30 yıllık bir süre demektir. 30 yıl mesleğini yapmış ve emekli olmaya karar vermiş bir öğretmen belirli faktörlere bağlı olarak en az 3600 lira emekli maaşı almaktadır. Aynı şekilde emeklilik ardından 2022 yılına ait 1.Dönem katsayılarına bağlı olarak yaklaşık 197.258 lira civarında emekli ikramiyesi alır.

OKUYUN  Emeklilere müjde! 10 bin liraya kadar ödeme alabilirsiniz

Emekli Öğretmen Maaşlarına Yapılan Zamlar Yeterli Mi?

Normal şartlarda asgari ücret, memur maaşları veya emekli memur maaşlarında her sene başı Ocak ayında belirli zamlar açıklamıyordu. 2022 yılının Ocak ayında yapılan açıklamalar ile birlikte zamlarda belirtilmişti. Ancak Haziran ayı ortalarından itibaren tekrar bir zam olacağı söz konusu olmuştu. Bu konu uzun süre belirsizliğini korumaya devam ederken Temmuz ayının ilk günlerinde zam olacağı kesinleşti ve kısa bir süre sonrasında da zam oranları duyuruldu.

Gerek hayat şartlarının zorluluğu, gerek neredeyse her sektörde yapılan zamlar doğrultusunda birçok kişinin maaşlarında belirli artışlar yapılmasına karar verildi. Yapılan artışların ardından birçok kişi biraz da olsa rahata kavuştu. Beklenmedik bir zaman olan ara dönemde yapılan bu zamlar bazı işverenleri düşündürse de çalışanlar ve emekliler için yetersiz olarak değerlendirilse de oldukça olumlu karşılandı.

Etiketler:

,