Memur ve emekli maaşlarına gelecek zamlar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bunlar ile birlikte Temmuz ayında gelecek zamların ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler art arda bilgiler gelmeye devam ediyor. Ocak ayında yapılan zamlar ile birlikte en düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı 2 bin 500 Türk lirasına çıkmıştı. bu zam ile brilikte en az 1.3 milyon emekli vatandaşın zammı 2 bin 500 Türk lirası bandına yükselmişti. Ancak yapılan bu yüzde 66 oranındaki zam, ülkemizdeki enflasyon nedeni ile hemencecik eridi.

Emekli memura ve memurlara ek zam yapılmıştı

Memur ve memur emeklisi, enflasyon ve toplu zam dışında ek olarak yüzde 2,5 oranında bir ek zam daha almıştı. Bununla beraber memurlar ve memur emekliler, Ocak ayı zammı ile bilikte toplamda yüzde 30,95 oranında bir zam aldı.

Meclisten geçti

Sosyal refah seviyesinin düzenlenmesi konusu, meclisten geçti. Bununla birlikte Memur ve memur emeklisi için ek zam ve SSK-Bağ-Kur emeklisinin taban maaşının yükseltilmesini içeren torba yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile yürürlüğe girdi. Bu karar ile birlikte sosyal refahın yükselebilmesi ve enflasyon farkını ortadan kaldırılabilmesi için emekli ve memur maaşlarına zam yapılabilmesinin önü açıldı.

3600 ek göstergede son durum ne?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge kararı ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. paylaştıkları bilgilerde yeni bir tarih belirlendiğini söyleyen Vedat Bilgin, “3600 ek gösterge çalışmaları mayıs ayında tamamlanacak ve Meclis’e intikal ettirilecek” açıklamasını yapmıştı. Bunlar ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık çalışanları ile yaptıkları iftarda 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu. 3600 ek gösterge mevzusunu yıl bitmeden neticelendirmekte kararlı olduğumuzun altını burada bir kez daha çizmek istiyorum.” sözlerini sarfetti.

OKUYUN  Bosch’un sevilen serisinde en ucuz fiyat bu haberde! Bosch bulaşık makinesi 17 Eylül 2022 fiyat listesi…

Yapılacak düzenleme ile neler değişecek?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Yapılan hesaplamalara göre Kamu görevlilerinin çalışma sürelerine göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 21 ile 22 oranında etkileyeceği ön görülüyor. Örneğin, 6 bin TL emekli maaşı alan bir öğretmen, 3600 ek göstergeye çıkarılması durumunda maaşı 7 bin 200 liraya çıkıyor. Ortalama 1234 lira artışa tekabül ediyor. Bu artış çalışma sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.” sözlerine yer verdi. Bunlar ile beraber Tarkan Zengin, bu düzenleme ile birlikte emekli ikramiyelerinin de artacağını ve bu değişimin şu an da emekli olanları da kapsayacağını belirtti.

3600 ek gösterge düzenlemesi ile birlikte hangi meslek gruplarının zam alacağını da anlatan Ankara yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, 4 farklı meslek grubu için çalışmaların başlatıldığını söyledi. İl başta polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri olmak üzere bu düzenlemenin başlayacağını vurgulayan Tarkan Zengin, “İlk kapsam genişlemesi 14 Mart’ta oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız sağlık çalışanlarına müjdeler verdi. O müjdelerden birisi de lisans mezunu sağlık çalışanlarından 3600 ek göstergeye çıkarılmasıydı. Şu anda 11 hizmet kolunun sendikaları, bu kapsamın daha da genişlemesi için görüşmelerini sürdürüyor. Sayın Bakan Bilgin’in işaret ettiği 3’üncü toplantı da 10 Mayıs’ta yapılacak. Bu konularda uzlaşma olursa toplantıda açıklanır. 2200 veya 3000 olan kamu çalışanının 3600’e çıkma beklentileri var fakat daha üst derecelerde zaten 3600’de olanların da beklentileri var. Dolayısıyla statüler arası dengeyi bozmayan adil bir sistemin gelmesi bekleniyor. Kamuda yaklaşık 530 bin sözleşmeli personel var. Yerel yönetimlerde durum biraz daha aciliyet gösteriyor. Yerel seçimlerden sonra belediyelerde sözleşmeli personeller işten çıkarılmıştı. Dolayısıyla kamu çalışanları bir an önce bu statünün değişmesini bekliyor. Bu da önemli bir müjde olur” yorumlarını yaptı.

OKUYUN  50-51-52 yaşında emeklilik hayal değil! SSK Bağ-Kurluların işi tek dilekçeyle çözülüyor!

Etiketler: