Emekli ve memurlar tarafından aylardır açıklanması beklenen yıl içerisindeki ikinci maaş zammı le ilgili her dakika yeni gelişmeler yaşanıyor. İlk 6 ay içerisindeki enflasyon değerlerine bakılarak oluşturulan ve yıl ortasından itibaren kalan son 6 ay için maaş ücretini değiştiren bu zamlar Temmuz ayı itibari ile maaşlara eklenecek. 2022 yılı için ilk zam Ocak ayında işlendi ve ikinci zam haberi beklenilmeye başlandı.

Temmuz zammı enflasyon oranları açıklandı

Temmuz ayı itibari ile işlenecek ve memur ile emeklilerin faydalanması sağlanacak olan ikinci maaş zammı için belirlenecek olan enflasyon oranı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı verilere göre belirlenecek olan maaş zammının tam oranlarının açıklanmasına yaklaşık olarak 50 gün kadar bir süre kaldı. Şu ana kadar geçen ayların enflasyon oranları ise yüzde 31,71 olarak belirlendi ve eğer Mayıs ile Haziran ayları enflasyonları da ilk 4 ay çizelgesi ile uyumlu şekilde açıklandı, ortalama olarak yüzde 30-35 gibi bir oran aralığında enflasyon bazında memur ve emekli zamları işlenecek.

Mayıs ayı enflasyonuna göre en düşük SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ne olacak?
(TL) Ocak Mayıs
SSK (2000 ÖNCESİ) 3.293 4.467
SSK (2000 SONRASI) 2.041 2.769
BAĞ-KUR (ESNAF) 2.399 3.254
BAĞ-KUR (TARIM) 2.262 3.068

Zam oranı kesinleşti

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memurlar için yapılacak olan enflasyon zammı için belirlenen taban zam oranı 31,71 seviyesinde sabitlendi. Yani bundan sonraki aylarda enflasyon oranı sıfır olarak dahi açıklansa 31,71 seviyesinin altında zam yapılmayacak. Bu veriler 4 aylık genele bakılarak ele alındı ve bununla birlikte memur enflasyon farkı da maaşlara eklenecek şekilde kesinleşti. Ocak zammı ile birlikte yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı alan memurlar, Temmuz ayı içerisinde işlenmeye başlayacak ikinci enflasyon zammı ile yüzde 7 toplu sözleşme zammı daha alacak. Aynı zamanda bu toplu sözleşme zammı için açıklanan değer daha daha alt bir seviyeye inmeyecek.

OKUYUN  Tüp fiyatlarında son durum nedir? Mutfak tüpleri zama doymadı

Altı aylık beklenen enflasyon oranı da açıklandı

Tüm bu veriler ile birlikte altı ay için ortalama olarak öngörülen enflasyon oranı da açıklanmış oldu. Uzmanların görüşlerine göre tablo bu şekilde gitmeye devam ederse ilk altı ay için belirlenen enflasyon ortalaması yüzde 38,50 olarak kayıtlara geçecek. Bu da beraberinde yapılacak enflasyon zammının yüzde 38,50 seviyesinden işleneceği anlamına gelmekte. Ancak bu rakam şimdilik öngörülen değer olduğu için devlet tarafından açıklanacak resmi rakamları da beklemek gerek.

İkinci bir sosyal refah düzenlemesi

Ocak ayında yapılan sosyal refah düzenlemeleri ile memurlar için enflasyon karşısında daha rahat bir sosyal hayat düzenlenmeye çalışılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar ile Temmuz ayında Ocak ayı içerisinde yapılan sosyal refah düzenlemesine benzer bir düzenleme daha getirileceği duyuruldu. Aynı şekilde yapılacak düzenleme bu sefer bir farklılık alarak getirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar ile enflasyon karşısında sadece memur ve işçilerin değil, emeklilerin de korunacağını söyledi.

Temmuz zammı kimler için getirilecek?

Temmuz ayında maaşlara eklenecek olan ikinci enflasyon zammı ile birlikte maaşlar zamlı oranlar ile hesaplara yatırılmaya başlanacak. Bu ikinci enflasyon zammından faydalanacak iş grupları ise memur ve emekliler olacak. Öğretmen, hemşire, polis gibi devlet kurumlarında çalışan memurlar ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi iş gruplarına mensup çalışanlar ve emekliler bu zamlardan faydalanabilecek.

Etiketler:

, , ,

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster