Dün açıklanan faiz kararlarının ardından gözler piyasalardaki son duruma çevrildi. Piyasalarla ilgili bir videoda açıklama yapan İslam Memiş, bundan sonraki süreçte nasıl  kur seviyeleri göreceğimizle ilgili yorumlarda bulundu.

Merkez Bankası Fed Kararını bekliyor

Para ve Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşen bir faiz kararı olduğunu, ve genel beklentinin bu yönde olduğunu söyleyerek, mantıken de bu yönde olması gerektiğini ifade etti. Memiş, ” Faiz artırımının piyasaya ve ekonomiye  bir etkisi olmayacaktı. İndirseniz de zaten böyle bir maceraya girilmez bu saatten sonra. Zaten faiz sabit pas geçildi. Para piyasaları kurulunun aldığı karar bu yönde. Piyasaların beklentisi karşılanmış oldu. Fed’i takip etmek isteyen bir merkez bankası var karşımızda. Bir önceki fed faiz  kararında  sonra  merkez bankası faiz kararını açıklamıştı.” dedi.

‘FED 25-30 baz puan faiz kararı verebilir’

Fed’in kararıyla ilgili olarak muhtemelen Amerika Merkez Bankasının 25- 50 baz puan bir faiz artırımı yapacağını ve  Fed kararı sonrası doların seyrinin ne olacağına ilişkin olarak merkez bankasının  faiz kararını açıklayacağını ifade eden Memiş,  “Merkez bankası enflasyonla mücadelede zorlanıyor. Yıl sonuyla alakalı bütün öngörülerini revize etmek zorunda kalıyor. Döviz tahmini ve enflasyon rakamları dahi. En son olarak Rusya Ukrayna operasyonu öngörülemeyen bir süreçti. Enflasyonun ataklarına enerji kriziyle birlikte tekrar yukarı yönlü bir atak gerçekleşti. Şimdi merkez bankası döviz kurunda hem enflasyon beklentisini revize etmek zorunda kaldı. Şuan da yüzde 61 bir enflasyon rakamı TÜİK  tarafından açıklandı.” ifade edildi.

Enflasyon yıl sonuna kadar artışını sürdürecek

İslam Memiş, sözlerine şöyle devam etti. “Ama sonuca baktığımız zamanda ise yıl sonunda yüzde 55 yüzde 60 arasında bir enflasyonla yılı tamamlayacağız. Ben pik seviyelerinin daha görüldüğünü düşünmüyorum çünkü yükseliş trendi devam edecek. Ağustos eylül ayında mevsimsel etkiden kaynaklı bir durgunluk olabilir. Bu düşüş anlamında değil. Önemli olan çarşı pazara bu durgunluğun yansıması. KDV indirimi raflara yansımadı. Teşvik ve destekler raflara yansımadı. Dolayısıyla döviz kurunun da gerilemesi raflara yansımadı.  Biliyorsunuz 18 lira atak seviyesi vardı. Birçok kalemde yukarı yönlü ataklar gördük ama 10 lira seviyesinde ataklar da gördük.”

OKUYUN  İslam Memiş, sert düşüşlerden korkanları uyardı. "Dikkatli olun"

‘Baskılanan dolar kuru için yapılacak bir şey yok’

“Bu sefer raflardaki fiyatların düşmediğini gördük. Merkez bankasının elinden bir şey gelmez bu saatten sonra. Artık hazine ve maliye bakanlığına ve ticaret bakanlığına görev düşüyor. Bu iki bakanlık enflasyonu düşürmek, fırsatçılığı ve fırsatçılık yapanlarında cezalandırılması onların nefes aldırılmaması gibi hazinenin maliye ayağının sahada olması gerekiyor. Ticaret bakanlığı da sistemle alakalı yenileme ve güncelleme yapması gerekiyor. Bu iki bakanlık sahada olursa merkez bankasının eli daha da güçlenir. Merkez bankasının bu enflasyonla baskılanan dolar kuruyla alakalı yapabileceği  yok . İndirim yapılacağını pek zannetmiyorum. Fed faktörü olacak artık dünyada ve piyasaları yönlendirmeye devam edecek  ve dolar uluslararası piyasalarda değer kazanacak.”

Merkez Bankası Faiz artırabilir

“Bu yüzden faiz indirme gibi bir politikayı ben zayıf görüyorum. Bu öngörümü sık sık tekrarlıyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası muhtemelen yıl sonuna kadar, faiz artırmak zorunda kalabilir. Bir politika değişikliğine gidebilir diye tahmin ediyorum. Eğer merkez bankası bırakın faiz indiriminde bulunmayı faiz artırırsa benim için sürpriz olmaz Şuan da geri dönüşlerde bayağı fazla çünkü risk yok bu yüzden güzel bir getiri var haliyle de tasarruf  sahipleri dövizin ve altının durumu konusunda bir dert ya da tasa yok. Güzel bir getiriyi elde ediyorlar. Zaten yılın ilk çeyreğinde bunu gördüler.”

Dolar kuru güçlü getiri sağlayabilir

“Bundan sonra da güçlü bir getiri sağlamaya devam edecek. Bir yıllık bir süreçte 100 bin liranız varda 207 bin lira gibi bir gelir elde ediyorsunuz. Bu yüzden tasarruf sahipleri burada kalmayı tercih ediyorlar.  Sadece kur baskılayarak böyle bir yükün altına girilmez. Çok uzun bir sürdürülebilir bir politika değil. Şuan da kur sabit yukarı yönlü bir atak gelirse tutmak biraz daha zor olacaktır.  Bu defa rezervler konusunda ciddi problemler yaşarız.”

OKUYUN  ŞOK 30 Temmuz indirimleriyle coşturdu! Blender seti 339 lira, araç içi yatak 399 lira

Euro/dolar paritesinde toparlanma devam edecek

“Faiz kararları açısından bakarsak Avrupa Merkez Bankası biraz daha dirayetli biraz daha güçlü hemen panikle faiz indirimi ve faiz artırımı yapmıyor. Gerektiği ölçüde gerektiği şekilde hamleler yapıyor. Bu da küresel piyasalarda rakamsal değerde dolar/euro paritesinde toparlanmaya neden olabilir. Dip seviyeler zaten test ediliyor. Euro/dolar paritesinde Avrupa Merkez Bankasının faiz kararlarından sonra bu bölgede toparlamamalar devam edecek”

Etiketler:

,