Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 7,6 oranında büyürken işçilerin toplam gelirden aldıkları pay dramatik şekilde geriledi.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32,6 iken bu oran 2022 yılında yüzde 25,4 oldu. Sermayenin payını gösteren net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 49,2 iken yüzde 54,0 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış veriye bakıldığında ise 2019 ikinci çeyreğinde yüzde 31,4 olan işgücü ödemeleri payı, 2020nin ikinci çeyreğinde yüzde 31e, 2021in ikinci çeyreğinde yüzde 27,6ya, 2022nin ikinci çeyreğinde yüzde 21,3e geriledi.

NEBATİDEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomik büyüme rakamlarına ilişkin Twitterdan paylaştığı mesajda Ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda reel olarak ilk çeyrekteki kuvvetli büyüme performansımızın da üzerinde yüzde 7,6 büyümüştür. Böylece Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri içerisinde yılın ikinci çeyreğinde en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olmuştur dedi.

Nebatinin paylaştığı diğer mesajlar şöyle oldu:

* İkinci çeyrekte sadece kuvvetli büyüme performansı…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Yakında satışı duracak olan iPhone 11’e BİM’den dev fırsat! 7 Eylül 2022 fiyat listesi