Altın yatırımcıları akıllarında ciddi soru işaretleriyle uzmanlardan bir açıklama bekliyorlar. Altının ve gümüşün fiyatlarında ne gibi oynamalar olacağı, almalı mı yoksa satmalı mı kaygıları pek çok kişide kendini göstermiş durumda. Altın Piyasaları Uzmanı ve ekonomi yorumcusu İslam Memiş, konuyla ilgili Youtube kanalında önemli değerlendirmelerde bulundu. Memiş, “Kısa vadeli bir işlemle de kimseye para kazandırmayacaklar.” diyerek çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Korku ve panikle satış yapmayın, varlıklarınıza sahip çıkın”

Bu haftanın ilk iş gününde, kripto paraları baskı altında kalabilir. Ancak haftanın geri kalan kısmında altının ons fiyatında, gümüşün gram fiyatında hızlı bir toparlanma olabilir. Özellikle dolar varlıklarındaki geri çekilme, ons pazarındaki yükselişi olumlu yönde destekleyebilir öngörülerim vardı. 102-60 seviyesi olarak belirlediğimiz dolar indeksi, şu anda 102-80 seviyesinde. Ancak bu seviyeye de 104-25 seviyesinden geldiğini de unutmamak gerekir. Haftanın ilk işlem gününde, dolar özellikle altın ons fiyatında 1782 dolar seviyesine kadar hızlı bir geri çekilme gördük. Bu hızlı geri çekilmeyle birlikte yatırımcılar korktu: “Acaba bu düşüşler devam edecek mi?”. Bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını, sahte düşüşler olduğunu sosyal medya hesabımda da söylemiştim. Korku ve panikle satış yapmayın, varlıklarınıza sahip çıkın uyarılarım vardı.

Altın ve gümüş fiyatlarında sert düşüşler olduğunu söyleyen İslam Memiş, şu anda hızlı bir toparlanmayla yükselişe geçtiklerini belirtti.

Ekranlarda şu anda her ne kadar 940 lira seviyesinde bir gram altın görseniz de, serbest piyasalarda 948 liradan gram altın almak mümkün. Özellikle bu haftalık süreç içerisindeki bu dalgalanmalar geçici. Önümüzdeki hafta tekrar hafif gerileyen ama ondan sonraki haftalar özellikle haziran ayında ons tarafında bir bir boğa piyasası başlama ihtimalini çok kuvvetli görüyorum. O yüzden teknik olarak yaşanacak düzeltme hareketleri, dolar tarafında teknik olarak yaşanacak düzeltmeler altının ve gümüşün gram fiyatına yansır. Bu da tekrar düşüyor satılsın korkusunu gündeme getirmemeli.

“Ekrandaki fiyata gram altın yok”

“Günlük veya haftalık bazda işlem yapma ve kar etme piyasasını ortadan kaldırdılar” diyen İslam Memiş, ekrandaki rakamlara piyasada gram altın bulunmadığını söyledi.

Birincisi, makas aralığı var. Ekranda gördüğünüz rakamların üzerinde bir fiyatlamayla alacağınız için buradan satarak tekrar yerine koyarım mantığını unutun. Kolay satarsınız ama o makas aralığından dolayı kazanmadan belki de zararına yerine koyabilirsiniz. Bu farkı göz önünde bulundurmanız gerekli. Kısa vadeli işlem yapan, kısa vadeli bu süreci değerlendirmek isteyen yatırımcı için konuşuyorum. Bakın, yaklaşık 1 aydır kısa vadeli işlem yapan bütün arkadaşlara şöyle bir uyarım vardı. Kısa vadeli işlem yapmak diye bir şey yok artık. Günlük veya haftalık bazda işlem yapma ve kar etme piyasasını ortadan kaldırdılar.

“Merkez bankaları kontrollü bir şekilde bir dengelenme çabasında piyasaları manipüle ediyor”

Çok büyük bir riske girmiş olursunuz ve özellikle makas aralığından dolayı da bu piyasada tekrar işlem yapamadan zararına risk almış olursunuz. Benim kişisel tercihim, günlük işlem veya haftalık işlemleri bir kenara bırakmak. Nisan ayında dediğim final gerçekleştiği için, haziran ve temmuz aylarında biraz daha bekleyerek biraz daha gözlemleyerek bu süreci takip etmek suretiyle varlıklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Küresel finans sistemi şu anda merkez bankalarının güdümünde yoluna devam ettiği için, merkez bankaları kontrollü bir şekilde bir dengelenme çabasında piyasaları manipüle ettiği için kısa vadeli işlem yaptırmayacaklar. Kısa vadeli bir işlemle de kimseye para kazandırmayacaklar.
Buradaki dert enflasyon. Ülkelerin yüksek enflasyonu. Bu enflasyon karşısında da merkez bankaları çeşitli tedbirler alarak kendini korumaya alıyor. Hal böyle olunca da kısa vadeli yatırımcılar alıp satıp para kazanma modunu bir kenara bırakmalı. Böyle bir piyasa bırakmadılar.

“Kesinlikle kısa vadeli işlemlerden uzak durduğumu söyleyebilirim”

Nisan ayında gram altını 900 lira seviyesinin altında alanlar, satalım ve tekrar yerine koyalım diye düşünüyor. Koyamazsınız. Çünkü 20 lira 30 lira 40 lira gibi rakamlar bir şey değil. Küçük hesaplara değil daha büyük gelire odaklanmanız gerekiyor. Daha büyük bir fiyatlamanın takibinde olmanız gerekiyor. Benim nazarımda gram altın TL fiyatında yükseliş daha başlamadı. Daha önce size bir söz vermiştim: “Gram altın 1200 lirayı kırmadan gram altın yükseldi demeyeceğim.”. Ben bu sözümün arkasındayım. Benim prensiplerim var. Onlardan şaşmıyorum. Kesinlikle kısa vadeli işlemlerden uzak durduğumu da söyleyebilirim.

İslam Memiş’in altın ve gümüş ile ilgili önemli değerlendirmelerini yaptığı video için:

OKUYUN  Son dakika: Dolara erken seçim darbesi

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster