Yatırım yapmayıp Türk lirası ile yoluna devam edenler akıllarında soru işaretleriyle uzmanlardan açıklama bekliyorlar. Altının ve gümüşün fiyatlarında ne gibi oynamalar olacağı, almalı mı yoksa satmalı mı kaygıları, dolar ve diğer kurlar ne olacak diye pek çok kişi panikte. Artan altın ve döviz fiyatlarıyla alım yapılmalı mı? Altın Piyasaları Uzmanı ve ekonomi yorumcusu İslam Memiş, konuyla ilgili Youtube kanalında önemli değerlendirmelerde bulundu. Memiş, “Ekim ayında ekonomik kriz yaşanacak” diyerek çarpıcı açıklamalar yaptı.

“İnsanlar fakirleştiriliyor”

Bu hafta yurt içi piyasalarda en önemli veri, enflasyon rakamlarıydı. Mayıs ayı enflasyon rakamı açıklandı. Aylık bazda %2.98; yıllık bazda %73.5 seviyesinde olan bir enflasyon rakamı var karşımızda ve her geçen ay yükselmeye devam ediyor. Muhtemelen 2023 yılının ortalarına kadar bu enflasyon rakamları yükselecek. Kısa vade için mevsimsel etkiden dolayı tekrar stabil bir şekilde bekleyen ve yumuşak bir şekilde gerileyen bir enflasyon verisi karşımızda olabilir. Yıllık bazda baktığımız zaman benim kişisel tahminim, %57-58 civarında yılı tamamlayacağımız yönünde. Bütün dünyada da aynı şekilde enflasyon rakamları artmaya devam ediyor. Amerika’da, Avrupa’da enflasyon rakamları son 40 yılın en üst seviyelerinde. Hal böyle olunca, insanların fakirleştirildiğini ve bunun kontrollü bir mekanizma olduğunu sık sık ifade ettim. Bugüne kadarki süreçlerde enflasyon, malı değerli yaparak nakit olanı değersiz yaptı.

“Ekim ayına kadar hazırlık yapalım”

Bu videodan sonra başka bir yol haritası belirleyeceğiz. Özellikle ekim ayına kadar ben bu politikayı bireysel olarak sürdüreceğim. Eğer siz de kendinize uygun görürseniz bu politikayı sürdürebilirsiniz. Nisan ve temmuz aylarında bizim bir yol haritamız vardı. Ocak ve mart ayındaki politikamız, üzerine koya koya gitti ancak nisan ayında yaşanan gerilemeler ve düşüşler bir final ayıydı. Orada alımlarımızı zaten yaptık. Tüm uyarılara rağmen dinlemeyip bekleyenler olmuştur. Şimdi alınır mı diye soruyorlar. Gram altının bin lira seviyesine geldiğinde ve 16.60 seviyesi yukarı yönde kırıldığında herkesin sıraya gireceğini söylemiştim. Bu senaryoyu gram altın 1.200 seviyesini kırdığı zaman da göreceğiz. Türkiye’de bu tablo hiçbir zaman değişmiyor. Maalesef zirveden alıyorlar ve aylarca beklemek zorunda kalıyorlar. Yol haritamızı anımsatmak isterim. Haziran ayında finali yaptık. Mayıs, haziran ve temmuz aylarını bekleme ayı olarak geçiriyoruz. Özellikle temmuz ayında beklediğimiz pik seviyeler beklentimizden daha evvel gelmeye başladı. Bunun için bizler artık eylül ve ekim aylarına hazırlık yapmak zorundayız. Ekim ayını kendimize hedef belirleyeceğiz. Artık malın değersiz, nakdin değerli olduğu bir sürece temmuz ayı itibarıyla giriyoruz. Bu yüzden ekim hazırlığımızı şimdiden yapalım. Ekime kadar olan süreçte nakit pozisyonumuzu daha çok artırarak küresel piyasalarda beklediğimiz kaos havasını nakit ile karşılamanın daha mantıklı bir karar olduğunu düşünüyorum. Bütün dünyada enflasyon rakamları kontrollü bir şekilde artmaya devam ediyor. Bütün ülkelerdeki insanlar bunu kendi hükümetlerine bağlıyor ancak öyle değil. Yeni dünya düzeni bu. Siyasi görüşünüz nasıl olursa olsun kesin olan şey, kontrollü bir enflasyon var  ve bu enflasyonla birlikte insanlar bilerek fakirleştiriliyor.

“Ekonomik krizi iliklerimize kadar hissedeceğiz”

Borsa İstanbul 100 Endeksi, dolar kurunun yeni ataklarına rağmen 2601 puandan haftayı tamamladı. İlginç bir kapanıştı ve ben şahsen neye göre kapanış yaptığını çözemedim. TL’nin performansının bu kadar zayıf olduğu, enflasyon rakamlarının %73.5 açıklandığı, dolar/TL kurunun 16 seviyesinin üzerinde ataklar gerçekleştirdiği bir ortamda bu seviyeyi ben algılamış değilim. Eylül ayında başlayacak ve ekim ayında iliklerimize kadar hissedeceğimiz küresel türbülans, borsaların gerçek değerini bizlere net bir şekilde göstermiş olacak. Ekim ayında yaşanacak bu ekonomik kriz, gelişmekte olan ülkelerde iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir dönem olacağı için ben küresel borsaları oldukça riskli bulduğumu söyleyebilirim.

“Dolar ve euro almayı çok riskli buluyorum”

Dolar/TL kuru şu anda 16.48 lira seviyesinde. 16.40 lira seviyesi yine kırmızı çizgi. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlar devam ederse, 16.60 ve 16.80 seviyesi masada kalmaya devam edecek. 16.40 lira seviyesinin üzerinde asla dolar alınmaz. Zirve seviyesinden ben olsam almam. Çok riskli buluyorum.

Avro/TL kuru 17.70 lira seviyesinde. Alır mıyım? Hayır, almazdım. Bu kurun son derece sağlam olduğunu da gördük. İleriki haftalarda elinizdekileri nasıl değerlendireceğinizi açıklayacağım. TL bazında çok riskli görüyorum şu anda. Yeni bir ürün açıklanacak ve perde arkasında yoğun bir çalışma var. 15 gün içerisinde sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama yapacak ve çok geniş kapsamlı bir paket hazırlanıyor. O yüzden bu paketi görmeden ve etkilerini hissetmeden ne kadar faiz vereceklerini görmeden şu anda bir yorum yapmak imkansız.

“Altın 1200 lirayı görmeden yükseldi demeyeceğim”

Gram altın/TL fiyatı bugün Kapalıçarşı piyasasında 999 TL seviyesine kadar yükseldi. Ekranlarda 979 lira olan gram altın, serbest piyasalarda bin lirayı gördü. Ama sözüm söz, 1200 lirayı görmeden gram altın yükseldi demeyeceğim.

İslam Memiş, açıklamalarını bu şekilde sonlandırdı. Önümüzdeki günlerde ne açıklama yapılacağı merak konusu.

OKUYUN  Her iki eczaneden biri kapanmak üzere!

İslam Memiş’in açıklamaları için:

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster