Para biriktirmek, parayı tutumlu kullanmak, parayı doğru yerlere harcamak oldukça önemli bir husustur. Ekonomik gelirin doğru yerlere harcanması, geleceğe yapılan yatırımlar açısından parayı elde tutmak mühim bir iştir. Para biriktirebilenler kadar bu işte zorlanan ve neyi nereye harcadığını bilmeyen birçok insan bulunmaktadır. Bu hususta yapılan bazı yanlışlar bulunmaktadır.

Gelir ve Giderlerin Neler Olduğunun Bilinmemesi

Para biriktirmek için yapılması gereken en önemli nokta aylık gelirlerin ve giderlerin neler olduğunun net bir planlamasının yapılmasıdır. Kişi eğer cebine giren ve cebinden çıkan her kuruşu bilirse neye ne harcaması gerektiğini de bilir. Para biriktirmek isteyen kişi eğer bu işlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsa gelir ve giderlerinin nasıl olduğu ya da olması gerektiğiyle ilgili finansal bir destek alabilir. Eğer finansal destek aldığı halde gelir gider düzenlemesi yapamıyorsa finansal destekçisini değiştirebilir. Bu sayede kişi net cebinde kalan parayı bulabilir. Bu parayı nasıl harcayacağı ya da biriktirip biriktiremeyeceği konusunda da fikir sahibi olmuş olmaktadır.

Müsriflik

Giderler gelirlerden çoksa ve buna rağmen planlama yapmak yerine hala gider harcamaları yapıyor olmak kişiyi müsrifliğe doğru sürüklemektedir. Bu yüzden para biriktirmek isteyen kişinin elinde para kalmamaktadır. Sürekli harcama yapıyor olmak aylık elde kalacak parayı da etkilemektedir.

Gereksiz Harcamalar

İhtiyacı olmadığı halde sürekli harcama yapmak ve özellikle bunun alışkanlığa dönüşmesi kişiyi ekonomik olarak etkileyebilir. Bu yüzden kişi para biriktirmek bir kenara dursun ayılık gelir giderlerini eşitleyemez.

Para Biriktirme Konusunda Karasız Olmak

Para biriktirmek konusunda kararlı olmamak kişinin en çok yaptığı yanlışlardan biri olmaktadır. Üç gün para biriktirip dördüncü gün vazgeçmek daha sonra bundan pişman olmak gibi davranışlar sergilemek kişinin para biriktirmesine engel olmaktadır. Öncelikli olarak bu konuya odaklanmak ve bu hususta kararlı olmak gerekmektedir.

OKUYUN  Konut kredisi için 'dosya masrafları' ne kadar?

Doğru Yerlere Yatırım Yapmamak

Kişi ay sonunda elinde olan parayı doğru yerlere yatırım yaparsa gelir düzeyi yükselişe geçebilir. Bu sayede ele geçen paranın miktarı artabilir. Kişi eğer ay sonunda gelir gider düzeyinin eşit olduğunu görüyorsa farklı iş gruplarına da yönelebilir, bu sayede iki işten gelen paranın belirli bir kısmı birikime dönüşebilir.

Psikolojik Açıdan Para Biriktirmeye Hazır Olmamak

Psikolojik açıdan bizi kötü yönde etkileyen bazı olaylara karşı çözüm üretemeyebiliriz. Bu gibi durumlarda kişi kendini alışverişe yönlendirerek mutlu olmak ve bu sayede sorunlardan kurtulmak istemektedir. Sorunlardan bu şekilde kurtulduğunu sanmak hem bütçe açısından hem de psikolojik açıdan kişiyi zorlamaktadır. Belirli bir süre sonra kişi sürekli gereksiz harcama yaptığı için para biriktirememekle kalmak daha fazla borçlanabilir. Sorunlar çözülmediği için de psikolojik açıdan daha da yıpranabilir. Bir başka boyut ise hastalık aşamasına gelmiş para harcama durumudur. Para biriktirmek istediği halde hala para harcamayı takıntılı bir biçimde adet haline getiren kişi psikolojik olarak destek alabilir.

X

Etiketler: