Son dönemlerde gümüşte yaşana artıştan sonra bundan sonra yatırımcıların ne yönde karar vermesi gerektiği konusunda açıklamalar yapan Stratejist Eral Karayazıcı, gümüşün dikkat çeken fiyatları ile ilgili yorumlarda bulundu. Bundan sonra gümüş alacaklar ya da gümüş yatırımcıları ne yapmalı?

Dövize ilgi son zamanlarda arttı

Gümüş öncesi varlıklarla ilgili açıklama yapan Eral Karayazıcı, Döviz tabanlı finansal seçenekler son zamanların popüler ürünlerini ortaya çıkardığını,  bu ürünlerinde  kendi aralarında da  yarıştıklarını ifade ederek,  “Özellikle bu yıl Türk lirasının değer kaybetmesi sonrasında Türk lirası karşısında diğer ürünlerde iyi performanslar yaşandı. Son bir yılda dolar oldukça iyi bir performans gösterdi sadece Türkiye’de değil dünyada da böyleydi. Türk lirası karşısında dolar yüzde 93 yükseldi. Ardından onu izleyen Euro yüzde 89, Altın biraz geride kaldı yüzde 75. Bu üç cephe bireysel tasarruf sahiplerinin en yoğun takip edilen üçlü.” olduğu açıklamasını yaptı.

‘Dolar karşısında yüzde 58 yükseliş gösterdi’

Daha sonra son zamanlarda trend haline dönen gümüş hakkında konuşan Karayazıcı, “Bir de zaman zaman takip edilen benim de belirli dönemlerde dikkat çektiğim sürpriz ataklı bir döviz tabanlı seçenek var. Oda gümüş, son bir yılda gümüş Dolar Türkiye’de yüzde 93 yükselirken sadece yüzde 58 yükseldi. Çünkü biz gerek altın, gerek gümüşe özellikle 2018 yılında dolara karşı değer kaybettiğini gördük. 2018 yılını referans alırsak yüzde 9 kadar altında değer kaybı var ons altında. Yüzde 18’de gümüş de değer kaybı var.” ifade etti.

Bundan sonra dikkatli takip edilmeli

Türk lirası aşırı iskontolu bir yıl önce 3,45 ‘i referans alırsak normal şartlarda dolar Türkiye’de 4,60 çıkıyor açıklamasında bulunan Eral Karayazıcı,  “Türkiye’de bu fark kapanır mı? Her zaman dövize yönelenler adına bu potansiyel bir risk. Gümüş, illede döviz olsun ben dövizde kalacağım diyenler adına şöyle bir fırsat sunuyor. 5 senelik tabloya baktığımız zaman en düşük dolara karşı 13,70 seviyesini gördü en yüksekte 21 seviyesi. Kabaca 13,50 dolarla 21 dolar arasında dalgalanan gümüş şuan 14,40’tan işlem görüyor dolar karşısında. Doların kuvvetlenişini göz önünde bulundurursak eğer kısa vadede bir parçada dolar bazında gümüşün gerilemesi mümkün.” olduğunu ileri sürdü.

OKUYUN  Yatırımcıların yeni gözdesi gümüşte son durum. Uzmanlar gümüş için ne diyor, yatay seyir sürecek mi?

Gümüş TL karşısında anlamlı bir tercih olabilir

Sözlerine yatırımcıların gümüş alırken neyi takip etmeleri gerektiğini ifade eden Eral Karayazıcı sözlerine şöyle devam etti. ” Dolar karşısında ya da TL karşısında yüzde 10,15 kadar bir geri çekilme yaşanması durumda şuanda 3,06 altında olan gram gümüş fiyatının TL’ye karşı 2,65 civarına gelmedi bu durumda bu cepheyi güçlü bir iskontoyu artık barındırmış hale geleceğini ve hem döviz tabanlı seçenekler önünde en öne çıkması muhtemel. Hem de 2,65 gibi bir fiyattan TL karşısında karşımıza gümüş çıkarsa bunu TL’yi bile tercih etmiş tasarruf sahipleri bile acaba gümüşe de tasarruflarda yer versem mi diye anlamlı bir seçenek haline dönüşeceğini düşünüyorum. Bu anlamda önümüzdeki hafta gümüşünde izlenmesi yakınan bakılmasını gerektiren bir perde olmasına aday görünüyor.”

Gümüş fiyatları son güncel hali şöyle fiyatlandı:

ALIŞ / SATIŞ

Gümüş Gram Spot : 12,16 / 12,17

Gümüş:  25,61 / 25,64

Gümüş Gram/Euro:  23,72 / 23,75

Gümüş Gram/USD: 0,83 / 0,83

Gümüş Türk Lirası: 375, 57 / 376,01

Gümüş, rengi beyaz olan yumuşak yapıda bir madendir. Dövülerek ve işlenerek kullanılabilir hale getirilir. Dolar, Euro, Altın kuru gibi yatırım araçlarının gümüşe yatırım son zamanlarda artış gösterdiği bilinmektedir. Özellikle kendi portföylerini emtialarla artırmak isteyen yatırımcılar için yeni bir yatırım aracı haline dönüşmüştür. Güncel gümüş fiyatlarının oluşumunda uluslararası piyasalarda fiyatlamada  ons  kullanılmaktadır. Bir ons gümüş 31,10 grama denk gelir. Altın, dolar piyasasında grafiğin değişmesi gümüş etkiler

Etiketler:

,