Döviz ve altındaki dalgalanmaları endişeyle takip eden yatırımcılar, alma-satma konusunda oldukça kararsız. İlerleyen günlerde ne gibi oynamalar olacağı, almalı mı yoksa satmalı mı kaygıları çoğu kişide kendini göstermiş durumda. Altın Piyasaları Uzmanı ve ekonomi yorumcusu İslam Memiş, konuyla ilgili Youtube kanalında önemli tavsiyelerde bulundu. Memiş, “Taarruza geçiyoruz, herkes elindeki doları satsın” dedi.

“IMF ve BM tarafından kriz uyarıları yapılıyor”

Nisan ayında, sizleri temmuz ayına hazırladığımı söylemiştim. Mayıs, haziran ve temmuz bekleme ayları demiştim. Bu hafta diyorum ki, bu seviyeden altın, gümüş veya döviz almak oldukça riskli. Tabii ki yukarıda diren seviyeleri vardır ancak risk almamak için beklemenin daha sağlıklı bir karar olduğunu düşünüyorum ve elinde TL bulunanları uyarmaya gayret ediyorum. Yüksek enflasyon tüm dünyayı kasıp kavuruyor. İnsanlar haklı olarak kendi parası değer kaybetmesin diye kendilerini bu duruma karşı korumak için ya döviz ya da altın alıyorlar. Dünyada ciddi bir ekonomik kriz var. Küresel merkez bankalarının tamamı bu finansal kriz karşısında tıkandı. Kontrollü bir şekilde faiz artırımları var. İnsanlar fakirleştiriliyor diye de uyarılarım oldu. Ya kendi doğrunuza inanacaksınız ya da uyarılara kulak vereceksiniz. BM ve IMF ciddi kriz uyarıları yapıyor. Bunu tam 1 yıldız size anlatıyorum.

“Ev alamayacaksınız”

Bırakın ev almayı, evlatlarımız 30 yıllık kira kontratlarıyla ev kiralamak zorunda kalacaklar ve bunun sonucunda kapsül evler dediğimiz tek odalı evler olacak. Ev almak için beklemeyin. Bu yılın fiyatı, önümüzdeki yılın fiyatından çok çok ucuz.

“İşinize sarılın”

Yanılgı içinde olmayın, işinize sarılın. Kimse kendini kibre boğmasın, kimseye kolay ekmek yok. Bundan sonraki hamlelerinde çalışmak saatlerini kısaltmak gibi bir hamle yapacaklar. İnsanlar bu uygulamayı, ülkelerinin zenginliğine bağlıyorlar. Pek çok ülke çalışma saatlerini azalttığını duyurdu ancak insanları galeyana getirmemek için ücretlerde değişiklik olmayacağını söylediler. Başta olmayacak ama sonrasında olacak.

Döviz ve altın kurunda yukarı yönlü trendin devam ettiğini ve dolar/TL kuru 17,20 seviyesindeyken Memiş, bir sonraki adımın 17,80 olduğunu söyledi. İslam Memiş satıma çok karşıyken şimdi “Bugün Türkiye’nin yanında olma günü, birlik günü. Herkes elindeki doları ve altını satsın” dedi.

OKUYUN  A101 yine çok ucuz, yine çok avantajlı! Yudum Ayçiçek Yağı 159,95 TL, Çaykur Tiryaki siyah çay ise 39,95 TL

“Gün, Türkiye’ye sahip çıkma günü”

Ekim ayı için önümüzdeki 2 ay boyunca yeni bir yol haritası izliyoruz. Biz bu iki ay boyunca tatile çıkıyoruz. Riskli varlıklar üzerinden riske girmeyeceğiz. Varlıklarımızı satıyoruz ve TL’ye dönüyoruz. Peki dolar 17.20 seviyelerinde ve az önce 17.80 seviyelerini görecek dedim. Peki neden TL’ye dönüyoruz. Gram altın 1.020 seviyelerinde ve 1.050 hedef olacak diyorum. Peki neden satalım diyorum? Ben satmaktan nefret eden ben neden şimdi satalım diyorum anlatayım. 2021 Aralık ayında büyük çöküş olacak gönül rahatlığı ile satabilirsiniz demiştim. Şimdi de aynısını söylüyorum. Bu cümleyi kullanmak her babayiğidin harcı değil. Bugün bizim TL’ye ve Türkiye’ye sahip çıkma günümüz. Nisan’da alan şu an kazandı. Bugün kazanma günü değil. Varlıklarımızı TL’ye çevirme günü. Bugün taarruza geçiyoruz.

“Döviz ve altınlarınızı TL’ye çevirin”

Türkiye’nin ekonomi yönetimini parti ayırt etmeksizin eleştirebilirsiniz. Ancak şu an Suriye’ye karşı bir operasyon yapılıyor ve bizim görevimiz bu süreçte Türk ekonomisinin yanında durmak. Şehir haberleri geldiği zaman mesajlar paylaşanlar vicdanınızı rahatlamak istiyorsanız bu vatan için dövizlerinizi ve altınlarını TL’ye çevirin. Son günlerde kur atakları arttıkça Yunanistan gibi ülkeler ABD parlamentosunda Türkiye’ye ayar vermeye çalışıyor. ABD ve Avrupa gelip Yunanistan’a üs kuruyor. Ne olacak yani. Dolar 20 olsun ya da 40 lira olsun. Ne yapacaksınız? Türkiye’yi mi kuşatacaksınız? O sırtlanlara karşı bugün iki lira kardan vazgeçip birlik olma günü geldi. Her ne kadar yukarı yönlü ataklar yaşanacak olsa da Türkiye’yi yalnız bırakamayız.

İslam Memiş’in açıklamalarının tamamı için:

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster