Enflasyonun artmasıyla paranın değer kaybetmesiyle birlikte döviz kurlarına olan alım satım işlemleri son yılların zirvesini yaşıyor. En son olarak 14.67 seviyelerinde işlem gören dolar yatırımcıları tarafından her gün ne kadar artacağına ve sene sonunda doların ne kadar olacağı merakla bekleniyor. Bir çok yatırımcı dövizde yaşanan artışın nereye dayanacağını özellikle izliyor.

Rusya’ya yaptırım belli madenleri yukarıya çekecek

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, youtube üzerinden dolar kurunun çıkacağı seviyelerinden bahsetti. Zelyut, dolarla ilgili kırılma tarihlerini net bir şekilde ortaya koymak gerektiğini kaydederken, Rusya ile ilgili bazı ipuçlarına değindi. Rusya’ya yaptırımın artmasıyla özellikle petrol, bakır ve alüminyum fiyatlarında yukarıya doğru gidişi beklediğini ifade etti.

İthalat dolar kurunu yukarı çekecek

Zelyut, Bu durum Türkiye’de dış alemden gelecek bir etkiyle yükselteceğini ifade ederken, ” Enflasyonun değer kaybetmesiyle liranın değer kaybı ve dolat/tl paritesinin yukarı yönde akışına zemin hazırlayacaktır. Enflasyona bir katkı da Türkiye’de ithalatla gelen kurdan gelecektir.” ifadesini kullandı.

İmalat sanayi çalıştıkça, ithalatın arttığını ve rezervlerin buna bağlı olarak düştüğünü ve kurun yukarı yönlü ateşlediğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, enflasyonun oluşmasına zemin hazırladığını bildirdi. İthalatın artışı bir cari açığa, ve cari açıkla doların azlığıyla kuru yukarıya doğru çekeceğinden bahseden Zelyut, “Bir başka etkinin de yükselen doların girdi maliyetleriyle enflasyonu vurması sonucu liranın değerini düşürecektir.”

Rezervler kritik noktada

Rezervlerin kritik bir noktaya geldiğini ifade eden Ekonomist Evren Devrim Zelyut,”Rezervleri merkez bankasına gidip hesapladım. Ne yazık ki bozulma tam gaz devam ediyor. Bu bozulmaya istinaden de kurdaki sıkışıklık her geçen gün biraz daha karşımıza çıkıyor. 23 Mart itibariyle bir trilyon 634 milyarlık bir dış varlık ile bir trilyon 535 milyarlık toplam döviz yükümlülüğünde arada kalan far 100 milyar. Bu da 6.6 milyar dolarlık bir rezervi gösteriyor bize”

OKUYUN  Enflasyon belasının üstesinden gelecek olan da biziz; yol ve yöntemlerimiz belli

Daha öncesinde swaplara da baktığımızda, 62. 4 milyar dolarlık bir borç, borçtan eldeki rezervi çıkarttığımız  zaman -55.8 milyar dolarlık bir rezerv var. Rezerv bozuluyor, 50’lerden – 55’lere düştü. Bunun karşısında dönüp borcu koyduğumuz zamanda 2020 yılında kısa vadeli borcunuz 140 milyar dolar iken, şimdi ise 173 milyar dolar seviyelerinde. Türkiye’nin nereden bakarsanız bakın 228 miyar dolarlık finansman açığı var.”

Gözler merkez bankası kararlarında

“Tabi bu borç ve rezerv açıkları mayıs-haziran gibi bizi sıkmaya başlayacak. 50 baz puan gibi Amerika Merkez bankasının faiz artırımları olacak. Basılan paralar fiziki olarak geri çekme hadisesi başlayınca burada bizim için sıkıntı başlayacaktır. Temmuz- ağustos gibi kura baskı artar, Eylül’de rekorla eşitlenecek. Yaz sezonunda faiz artışları gündeme gelerek kuru tutmak için bir operasyonun başlayacağını da değerlendiriyoruz. Faizlerin artacağı kur korumalı mevduatın bir şekilde bu kurun daha fazla bu kurun yukarıya gitmemesi için büyük bir bedel ödeyeceğini düşünüyorum. Şu anda 40 ile 70 milyar lira arasında bir rakam hesaplanıyor. Biz sonbahara doğru buradaki büyüklüğün, 100 miyara kadar vuracağını ve buradaki 100 milyarın haliyle bütçeye büyük bir yük oluşturacak.”

 ‘Dolar kurunda kırılmayı yazın sonunda göreceğiz’

Yaşana olaylardan iyice gerilmeye başlayacağını gösteren Türkiye toplumunun ekonomiden başka alanlara da ilgi çekmek için birtakım işlerde yapılabilir. Özetle kurda kırılmayı temmuz sonu ağustos sonu gibi  sonbahara girerken ne yazık ki yaşayacağız. Yaşanan kırılmaların bütçe üzerinden büyük bir bedeli olacak. Bu aylardan sonra kurun tutulması için verilecek faizin kur korumalı mevduatın yükleneceği bedelin bütçeye ağır bedeli olacak. Bunlarda Eylül’den sonra piyasalara yansıyacak. Gördüğümüz zamların daha fazlası gelecek.

Bu minvalde AKP  hükümeti dengesizliği korumaya devam edecek. Bu durumun daha trajik sonuçlara gitmemesi için zamlarla, vergilerle seçime kadar böyle devam edecek bu da enflasyonun pik yapmasıyla kurun yukarı yönlü hareketini sağlayacak

OKUYUN  BİM'de dev indirim! Babalar Günü kapsamında Casio kol saati 229, deri kemer 49 TL!

Etiketler:

,