Cilt kuruluğu; cildin çeşitli sebeplere bağlı olarak yeteri kadar nem bulundurmamasına ve bu durumun sonucu olarak da cildin sağlık sorunu yaşamasına neden olur. Cilt kuruluğu konusunda sorun yaşayan kişiler, cilt kuruluğuna hangi ürünler iyi gelir? konusunda sıklıkla araştırma yapar. Cilt kuruluğuna sebep olan etkenler; bazı durumlarda vücudun içerisindeki çalışma durumundan, bazı durumlarda ise dışarıdan kaynaklı olan etkenler nedeniyle cilt kuruluğu yaşanır. Cilt kuruluğu için kullanılacak olan ve çözüm önerisi niteliğinde olan ürünler için, bilinmesi gereken durumlar vardır.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler Nasıl Belirlenir?

Cilt kuruluğu durumunda, iyi gelecek olan ürünler tercih edilmek istendiği zaman; ilk olarak kuruluğa kesin olarak emin olmak gerekir. Bunu sağlamak amacıyla, yüzün yıkanması sağlanır ve daha sonra kendi halinde kuruması beklenir. Bu aşamadan sonra, ıslak halde hazırlanan avuç içi büyüklüğünde bir peçete; cildin belirli bölgelerine yapıştırılır ve bekleme süresi başlatılır.

İZLEYİN: KURU, ÇOK KURU VE HASSAS CİLTLERE DERMATOLOG TAVSİYESİ MARKA | Sebile Ölmez

Eğer peçete parçaları iki dakika içerisinde düşüyorsa, cilt gerçekten kuru bir cilt tipidir. Eğer daha uzun sürede düşüyorsa veya vücudun farklı bölgelerinde uzun süre farkları söz konusuysa, karma yapılı bir cilt söz konusu olabilir. Bu durum tespit edildikten sonra, cilt kuruluğu yaşanmasına neden olan durumun anlaşılması gerekiyor. Sebebin bilinmesi, iyi gelecek olan ürünün belirlenmesi adına oldukça önemlidir. Sebebi anlamak için ise vücudun düzenli bir şekilde gözlemlenmesi gerekir.

Eğer uzun süreli su içmeme durumuna bağlı olarak sorun varsa, iç sebeplerden dolayı kuruluk vardır ve buna yönelik ürünler kullanılır. Ancak, hava durumunun değişmesi ve rüzgar, soğuk gibi hava olaylarının oluşmasına bağlı olarak cilt kuruluğu yaşanıyorsa; dış etkenlere bağlı olarak cilt kuruluğu söz konusudur. Ürün seçimi yapılırken bu durumlara özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde doğru ürün seçimi yapılacaktır.

OKUYUN  Maden suyu sayesinde cildinizi gençleştirmeniz mümkün! Her sabah mutlaka uygulayın (Kaynak: soru.com.tr)

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler Nelerdir?

Cilt kuruluğu durumu ve bu durumun ortaya çıkma nedeni ortalama olarak belirlendiği zaman; artık kullanılması gereken ürünlere ve bu ürünlerin uygulama aşamasına geçilir. İlk olarak, vücudun iç yapısına bağlı olarak cilt kuruluğu ortaya çıktığı zaman iyi gelen ürünlerin neler olduğunun bilinmesi gerekir. Bu durumda en iyi etki eden ürün, pH değeri olarak 7 seviyesinde olan sular ve mineralli maden sularıdır. Su ve mineralli su tüketimi, hücrelerin yeniden canlanmasına ve de nem kazanmasına yardımcı olur.

Bu yüzden, vücudun iç yapısından kaynaklı olarak cilt kuruluğu sorunu yaşandığında; sıvı tüketimine ve mineral alımına özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Vücut dışı sebeplere bağlı olarak cilt kuruluğu yaşandığında ise, tercih edilebilecek ve sorunu önlemeye yönelik olan çok sayıda ürün olduğu gözlemlenir. Bu ürünlerin başında; nemlendirici kremler, vücut için uygun olan losyonlar, bakım yağları, gibi ürünler gelir. Ayrıca ürün seçimi yapılacakken dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Bireylerin ürünleri alırken bu durumları değerlendirerek ürün almaları oldukça faydalı olacaktır.

Video: Kuru Cilt Bakımının 4 Altın Kuralı

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler Nasıl Seçilmelidir?

Cilt kuruluğu sorunu, uzun süreli olarak devam edecek işlemlerden bir tanesidir. Bu sebeple de kullanılacak olan ürünün uzun bir süre boyunca kullanılması gerekir. Seçilecek olan ürünün alerji duyulan malzemeler içermesi; kişinin uzun süreli kullanım sağlamasını önlemekle birlikte, kısa süreli kullanımında dahi sorunlar yaşamasına neden olur. Bu sebeple ürün seçimi yapılırken; nelere alerji duyulduğu, hangi malzemelerin cilde iyi gelmediği, gibi durumlar bilinmelidir. Bu tür malzemelere bağlı olarak, ürünlerin içeriklerine bakılır ve seçim yapılır.

Dikkat edilmesi gereken ve önemli olan bir diğer durumsa, kullanılacak olan ürünlerin sivilce oluşumuna neden olmayacak ürünler olmasıdır. Bazı ürünler, cilt kuruluğunu hızlı bir şekilde onarmak istedikleri için, yağ oranları oldukça yüksek olan ürünlerdir. Bu tür ürünler, kullanıldıkları ilk andan itibaren sivilce oluşumu için ortam hazırlar ve vücut yüzeyinde bulunan küçük gözeneklerin açılarak siyah nokta oluşturmasını sağlar. Cilt kuruluğu sorununun yanı sıra, siyah nokta ve sivilcelerle de uğraşmamak için; yağ oranı ideal olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bu tür durumlar, özenin gösterilmesine bağlı olarak; cilt kuruluğu sorunu yaşayan bireylerin, uzun süreli olarak rahatlık sağlamasına ve doğru ürünleri bulmasına neden olacaktır.

OKUYUN  Hiltan tohumuyla cilt lekelerine mucizevi çözüm. Vitiligo belasını bitiren bitki (Kaynak: soru.com.tr)

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilt kuruluğu durumlarında kullanılacak olan ve cilde iyi gelen ürünler, genel olarak nemlendirme özelliklerine sahip olan ürünlerdir. Bu sebeple de doğrudan temiz olan cildin üzerine uygulanmasının çeşitli önemleri söz konusudur. Cildin kirli olması, üzerine kuruluk gidermeye yardımcı ürünlerin uygulanmasıyla leke oluşumuna davet çıkarır. Bu durumu yaşamamak adına, cildin uygun bir temizleme jeli yardımıyla temizlenmesi sağlanır. Daha sonra, kullanılmaya karar verilen ürün; kullanım talimatı kısmında belirtilen miktarda alınır ve cilt üzerine uygulanır. Masaj yapılarak ve dairesel hareketler yardımıyla uygulama işlemi tamamlanır ve bu şekilde, cildin kuruluk sorununu aşması için adım atılmış olur.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Ürünler Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Cilt kuruluğu durumlarında alınan ve cilt için kuruluk sorunundan kurtarıcı nitelikte olan nemlendiriciler; belirli kullanım aralıklarında uygulanması gereken ürünlerdir. Eğer ilerlemiş düzeyde ise; günde dört veya beş kez olacak şekilde, cilt tipine uygun olan nemlendirici krem veya losyon uygulaması yapılmalıdır.

Bu işlem, her gün aynı sayıda ve aynı aralıklarda olarak başlar ve kuruluğun onarılmasına bağlı olarak sıklık azaltılır. Diğer durumlarda ise, kişinin ihtiyaç duyma durumuna bağlı olarak nemlendirme işlemi yapılır. Bazı durumlarda yalnızca uyumadan önce, bazı durumlarda ise sabah ve akşam olacak şekilde uygulama yapıldığı görülür. Burada önemli olan, aynı sıklığın her gün tekrarlanması gerektiğidir.

Etiketler:

, ,