Birçok kadın, enerji dolu ve mutlu görünmenizi sağlayacak makyaj nasıl yapılır? Konusu üzerinde araştırma yapar. Makyaj yapımıyla beraber; cilt üzerinde istenen şekilde bir görünüm sağlanması, cilt lekelerinin kapatılması, daha bakımlı hissedilmesi gibi durumlar da sağlanır. Ancak, mutlu ve enerjik görünüme sebep olan makyajın yapılması için gereken bazı malzemeler, dikkat edilmesi gereken önemli püf noktalar vardır.

Mutlu ve Enerjik Görünmenizi Sağlayacak Makyaj İçin Neler Gereklidir?

Mutlu ve enerjik olarak bir görünüm elde edilmek istendiği zaman, özel bir makyajın yapılması gerekir. Bu sebeple de belirtilen makyaj malzemelerinin temin edilmesi lazımdır.

Mutlu ve enerjik görünüm makyajında kullanılacak malzemeler şu şekildedir:

  1. Renkli bir far paleti gerekir. Far paleti, renk tonları açısından zengin olduğu zaman daha güzel sonuçlar elde edilecektir.
  2. Koyu renkli olan dipliner ve eyeliner gereklidir. Her ikisinin de kullanım kolaylığı olan şekillerden seçilmesi gerekir.
  3. Fondöten temin edilmelidir. Fondöten kullanımı, cildin aynı renk tonunda olmasına ve lekelerin kapatılmasına neden olduğu için; canlı ve enerjik bir cilt görünümü elde edilir.
  4. Makyaj altı bazı bulundurulması gerekir. Cilt yüzeyi, makyaj emilimini önleyecek durumda ve makyajın çirkin durmasına neden olacak durumda olabilir. Bu sebeple makyaj bazı kullanarak sorunların önlenmesi sağlanır.
  5. Makyaj sabitleme spreyi, makyajın uzun süre olduğu gibi kalmasını sağlamak amacıyla temin edilmesi gereken önemli bir malzemedir.
  6. Maskara temin edilmelidir. Kullanılacak olan maskara; hacim katma özelliği bulunan, canlı görünüm veren ve dolgun kirpik sağlayan türde bir maskara olmalıdır.
  7. Cilt rengine uygun olacak şekilde allık alınması gerekir. Bazı durumlarda ve isteğe bağlı olarak far paleti rengine uygun olarak da tercih edilebilir.

Bu gerekenler tamamlandıktan sonra, makyaj yapım aşamalarına geçilir. İhtiyaç duyulması halinde cildin hazırlanması da sağlanmalıdır.

İzleyin: ÇOK MUTLUYUM! BRONZ MAKYAJ

Mutlu ve Enerjik Görünmenizi Sağlayacak Makyaj Yapılırken Cilt Nasıl Hazırlanır?

Mutlu ve enerjik görünmenize neden olacak makyaj yapılmak istendiği zaman, cildin makyajı en güzel şekilde taşıyor olması için hazır olması gerekir. Bu sebeple, ön cilt bakımı yapılabilir. Bu aşamada cilt, makyaj yapılacak kısımları açık olacak şekilde hazırlanır. Bu alanlara, cilt temizleme için kullanılan özel losyonlar uygulanır ve durulanır. Daha sonra kurulama işlemi yapılır ve makyaj altı bazı uygulanır. Bu sayede cilt, nemlenme özelliği kazanarak makyaja en hazır olduğu hale gelir. Daha sonra enerjik durmak için yapılacak olan makyaj için işlemlere başlanır.

OKUYUN  Porselen makyaj nedir? Porselen makyaj yapma teknikleri

Mutlu ve Enerjik Görünmenizi Sağlayacak Makyajın Yapım Aşamaları Nelerdir?

Mutlu bir şekilde ve enerjik duruşta olmanıza yardımcı olacak makyajın yapım aşamaları doğru bir şekilde takip edilmelidir. İlk olarak, makyaja hazırlık aşamalarının sağlanması ve makyaj altı bazının uygulanması gerekir. Daha sonra, iki dakika kadar bir süre beklenir ve cildin neme doyumu sağlanır. Bu aşamadan sonra, mutlu ve enerjik duruşu sağlamak için yapılması gereken en önemli ve ilk işleme geçiş yapılır. Bu işlemler, göz makyajı içindir.

Göz üstüne, uygulama yapmak amacıyla kullanılacak üç ton far rengi tespit edilir. Bu renkler seçilirken; canlı tonlarda bir tane, parlak duran tonlardan bir tane ve mat bitişi olan bir tane olmak üzere üç renk seçilir. En canlı renk, kaş diplerinden başlayarak dış taraftan uygulanmaya başlanır. Uygulama şekli olarak, yelpaze duruşu yapılması estetik açıdan oldukça önemlidir. Daha sonra gözün iris kısmının hizasında olacak alan üzerine parlak olarak seçilen farın uygulaması sağlanır. En iç, burun diplerine yakın olan kısma ise mat renkte olan farın uygulanması sağlanır. Bu işlemlerden sonra, far karıştırma fırçası kullanılarak küçük oval hareketler sayesinde far dağıtılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, ince bir şekilde ve isteğe bağlı olarak kuyruklu olacak şekilde dipliner ve eyeliner uygulaması yapılır.

Maskara kullanımı da yapılarak göz için yapılması gereken işlemler sona erdirilir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken kısım, fondöten uygulaması yapmaktır. Kullanılacak olan doğru renk fondöten, yüzün her alanına eşit oranda gelecek şekilde ve renk eşitliğini sağlayacak şekilde uygulanır. İsteğe göre el ile isteğe göre de makyaj fırçasıyla cilt üzerine uygulanır. Daha sonra elmacık kemikleri üzerinden başlayarak burun üzerine de denk gelecek şekilde allık uygulaması sağlanır. En son olarak ise makyaj sabitleme spreyi kullanılarak işlem sona erdirilir. Bu şekilde canlı duran ve enerjik görünüm veren makyajın yapımı sağlanmış olur.

OKUYUN  Makyajsız da güzel görünmek mümkün. İşte makyaj yapmadan iyi görünmenin sırları

Mutlu ve Enerjik Görünmenizi Sağlayacak Makyajı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mutlu durmanıza ve enerjik görünmenize yardımcı olacak makyajı yaparken, bazı hususlara özel olarak dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak, makyaj öncesi nemlendirme aşaması oldukça önemlidir. Makyaj yapılacak olan alanın tamamının nemlendirilmesi ve bu işlemde doğru olan nemlendiricinin tercih edilmesi gerekir. Daha sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, makyaj sabitleme spreyi sıkma işlemini unutmamaktır. Makyaj sabitleme spreyi; özellikle far ve allık gibi dağılmaya meyilli ürünlerin cilt üzerinde sabit durmasına ve makyajın korunmasına yardımcı olur.

Bu sebeple kullanılmadığı zamanlarda oluşacak şekil bozuklukları söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, spreyin ne kadar mesafeden sıkıldığı da oldukça önemlidir. Gereğinden (on beş santimetre) daha yakın sıkıldığı zamanlarda makyaj, ıslaklık durumuna bağlı olarak bozulmakla birlikte; gereğinden daha uzak kullanıldığı zamanlarda ise cilde temas etmediği için etki göstermez. Bu sebeple de uygulama yapılan mesafeye oldukça dikkat etmek gerekir. Önemli olan bir diğer konu ise, kullanılacak olan malzemelerin ton seçimine dikkat edilmesidir. Tonların birbiriyle uyumlu olması ve cilt rengine yakışır durumda olması gerekir.

X

Etiketler:

,