Kırışıklıklarımızın ve sarkmalarımızın temel sebebi yerçekimi, genetik faktörler, başkaca dış etkenler olabilir. Zaman içerisinde ince kırışıklıklarımız kolejen seviyesinin azalmasıyla giderek derinleşebilir. Hatta çok belirgin izlere dönüşebilir. Buna bağlı olarak cilt nemini kaybeder ve kuruyan ciltte kırışıklıklar daha fazla görünür olmaya başlar. Yaş faktörünün oldukça etkili olduğu bu süreçte bizlerde cildimizi korumak için farklı yöntemler deneme başlarız.

Derin kırışıklıkların önlemesi açısından en çok kullanılan yöntemler arasında anti-age faktörlü kremlerin kullanılması. Bunun dışında cerrahi müdahalelerde kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olan yöntemler arasında olsa da fazla ağrılı bir süreç olduğu biliniyor. Bir de doğal yöntemlerle evde kullanılan malzemeler aracılığıyla kırışıklıklar için bir çok yöntem denendi ve geliştirildi. Bunlardan bir kaç tanesi şöyle:

Yağlardan gelen gençlik

Hindistan Cevizi Yağı: Bu yağın en önemli etkilerinden bir tanesi ciltte oluşan serbest radikallerin önlenmesine büyük ölçüde yardımcı oluyor. Bu da cildin temiz hava almasını sağlıyor. Ceviz yağının içerinden bulunan E vitamini ile cildin nemlenmesine ve sıkılaşmasında oldukça önemli bir katkı sağlıyor.  Hindistan cevizi yağı derin kırışıklılığın azalmasına birebir yardımcı bir antioksidan kaynağı.

Zeytinyağı: İçerisinde A ve E vitamini gibi değerli iki vitamini içerisinde bulunduran zeytinyağı, yaşlanama belirtilerin azaltmada hızlandırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Üzüm çekirdeği yağı: Üzüm yağı genç bir cilde kavuşmada önemli bir anahtar görevi görür. Üzüm çekirdeğinin antioksidan açısından oldukça zengin olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle kaz ayağı kırışıklığı için oldukça etkili bir yağ olduğu gibi yüzde oluşan ince çizgilerin kaybolmasını da büyük ölçüde sağlar.

Hint yağı: Anavatan Hindistan olan Hint yağı bitkisinin kullanım yerleri saymakla bitmez. Tıp alanında oldukça fazla kullanılan Hint yağı özellikle pişik önleyici olarak bebek ürünlerinde kullanılır. Nemlendirici yapısı oldukça fazla olmasından dolayı kırışıklık oluşumunu engeller.

OKUYUN  Kırışıklıkları önleyen en etkili salatalık maskesi nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)

Meyveler kırışıklıkların önlenmesinde kurtarıcımız

Bu yağlar kırışıklık görünümünü tedavi etmez sadece azaltıcı ya da önleyici etkisi vardır. Kırışıklıklar için devamlı kullanabileceğiniz maskeler ve meyveler vardır. Bu meyveleri gün içerisinde kullanmanız bile vücuttaki serbest radikalleri atacağı için büyük ölçüde kırışıklıklarınızı önleyecektir. Bu doğal maskelerin kullanılması için cildin çok kuru bir yapıya sahip olması gerekmez.

Avokado: İçerisinde bulunan yağ tıp alanında özellikle dermo kozmetikte oldukça yaygın kullanılan bir meyvedir. yüz, boyun ve göz çevresi için uzmanlar tarafından da önerilir.

Ananas: C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan ananas cilt kırışıklığının giderilmesinde önemli bir yardımcı

Muz: İçerisinde bulunan potasyum sayesinde cildin yenilenmesinde önemli ölçüde etkilidir. Potasyum madde olarak mineral ve protein barındırır.

Zencefil: Ciltte önemli ölçüde kırışıklıkların önlenmesinde yardımcı olan zencefil, kan dolaşımını arttırdığı için, ciltteki kırışıklık görünümünü  azaltarak cildin sıkılaşmasını sağlar.

Elma ve süt kaymağı maskesi

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı su
  • 1 yemek kaşığı süt kaymağını
  • 1 adet orta boy elmayı

Su ve süt kaymağını karıştırıp kaynatın, kaynayan karışıma rendelenmiş elmaları ekleyip kaynatmaya devam edin bu karışımı daha sonra soğutmaya bırakın sonra masaj yaparak uygulayın fazla mimik kullanmadan bir saat bekleyin ve soğuk su ile maskeyi yıkayın haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Süt tozu maskesi

  • 1 tatlı kaşığı bal,
  • 1 yemek kaşığı su
  • 4 yemek kaşığı süt tozu

Malzemeleri karıştırıp bir dakika bekledikten sonra ılık bir su ile temizleyebilirsiniz. Bu karışımı haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Bu maskeleri kullanırken mümkün olduğunca temiz bir yüze uygulamanız gerekir. Temiz yüzde kılcal damarlar daha çabuk  harekete geçer. Temiz yüze  gözenekler açık olduğu için yapılan maskeler emileceği için daha güzel bir sonuç alınır.

Etiketler:

,