Pek çok farklı nedenle krem kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Tüm kremler arasında en çok tercih edilenler arasında ise nemlendirici özellikli olanlar gelmektedir. Özellikle mevsim geçişleri esnasında kuruyan ciltleri ihtiyacı olan neme kavuşturabilmek için bu kremlerin kullanılmak istenmesi oldukça doğaldır. Fakat son derece pahalı olabilen ve kimyasallar içeren bu kremleri kullanmadan çok daha doğal ve etkili bir şekilde cildi nemlendirebilmenin de yolları bulunmaktadır. Cildi en zararsız yollarla doğal yöntemler ile nemlendirebilmenin yollarını yazımızın devamında anlatacağız.

Cildin kuruması nasıl önlenebilir?

Cildi nemlendirme yöntemleri ile ilgilenmeden önce cildin kurumasını engellemek çok daha faydalı olmaktadır. Bu nedenle cildinde kuruma gibi sorunlar ile dönem dönem karşılaşan ya da bu tür bir soruna önceden engel olmak isteyen kişiler için alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Sabun seçimi konusunda özenli olunması ya da cildin sabun ile temizlenmemesi kurumayı önemli ölçüde engellemektedir. Bunun haricinde gözenekleri de tıkayabilen sabunların sivilce gibi sorunlara da neden olabildiği bilinmektedir.
 • Giyim açısından dar kıyafetlerin seçilmesi cildin kurumasına sebep olan durumlardan bir tanesidir. Bedeni saran giysiler, sürtünme meydana getirmek ile birlikte ciltte kurumaya yol açabilmektedir.
 • Sıcak su ile yıkanmak cildi kurutmaktadır. Soğuk su ile duş almanın pek çok yararı olsa da pek çok insan tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenle en azından ılık duş almak cildin nemini korumak açısından fayda sağlayan bir yoldur.
 • Çamaşır, bulaşık ya da ev temizliği esnasında cildin kimyasal ürünler ile temasını önlemek, cilt sağlığını ve nemini korumak açısından mühimdir.
 • Günde en az iki litre su içilmesi ve yeterli c vitamini alınması da cildin ışıltılı ve nemli olmasını sağlayan etmenler arasında yer almaktadır.
OKUYUN  Bu maske tarifi ile en az 5 yaş gençleşin

İzleyin: Kuru Cilt Bakımının 4 Altın Kuralı

Cildi nemlendirmenin doğal yolları

 1. Cildinize zeytinyağı sürmeyi deneyin: Ciltte oldukça olumlu etkiler yaratan zeytinyağı, pek çok krem için de kullanılmaktadır. Dolayısıyla nemlendirme ve ışıltılı bir görünüme sahip olduğu kozmetik sektörü tarafından da bilinmektedir. Zeytinyağının cilde yararlı farklı malzemeler ile karıştırılmasıyla elde edilen doğal kürler, cildi nemlendirmek için kullanılabilir.
 2. Balın nemlendirici etkisinden yararlanın: Cilde bal sürülmesi pek çok kişi tarafından kullanılan bir nemlendirme yöntemidir. Ciltte 20 dakika bekletilen ve daha sonrasında su ile güzelce temizlenen balın oldukça etkili sonuçlar verdiğine şahit olunmaktadır.
 3. Gül suyunun mucizevi etkisini cildinizi nemlendirmek için kullanın: Saf gül suyunun cilde pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan gül suyu, cilde nem kazandırmak için iyi bir yöntemdir.
 4. Avokado ile kuru cildinizi nemlendirin: En sağlıklı yağları içeren besinlerden biri olan avokadoyu ezip cilde sürmek nemlendirme sağlamaktadır. Yarım saat bekletildikten sonra temizlenmesi ile cildi nemlendirmek mümkün olmaktadır.
 5. Kötü alışkanlıklardan uzak durun: Genel sağlığa olduğu gibi cilde de en fazla zararı verenlerin başında alkol ve sigara gelmektedir. Yalnızca parlaklığını yitirmiş, kurumuş ciltlere sebep olmayan renk düzensizliklerine ve lekelere de sebep olabilen kötü alışkanlıklardan güzel cilde sahip olmak isteyen herkesin uzak durması gerekir. Bunun yanında çay ve kahve gibi içeceklerin de cildi kuruttuğu bilindiğinden tüketimlerinin minimum düzeye indirilmesi, cildin daha nemli olmasını sağlayacaktır.
 6. Sağlıklı Beslenin: Cildi koruyabilmek için cilt yüzeyine uygulanan tedaviler kadar genel sağlığın da önemli olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla dengeli ve düzenli beslenmek, hem güzel bir cilde sahip olmayı hem de genel olarak diğer pek çok rahatsızlıktan korumayı sağlaması açısından önemlidir. Eğer sağlıksız beslenilirse cilde en iyi uygulamalar yapılsa dahi bir etki ile karşılaşmamak söz konusu olabilir.
 7. Su tüketimini arttırın: Pek çok insan gün içerisinde su içmeyi unutmakta ve içilmesi gereken miktarın çok daha azını tüketmektedir. Bu durum cildin kurumasını sağlayan en önemli etmenlerden biridir. Su içmeyi unutmamak için su içmeyi hatırlatan uygulamalar kullanılabilir ya da büyük su şişeleri kullanılabilir.
OKUYUN  Ojenizi daha hızlı kurutmak için bunları deneyebilirsiniz