Son zamanların hediyelik çiçekleri arasında orkideler başta geliyor. İlk gördüğümüz anda görüntüsüyle bizleri büyüleyen orkide, bir zaman sonra etkisini kaybediyor. Bunun ana sebebi; rengarenk ve zarif çiçeklerinin bir süre sonra dökülmesi ve çiçeğin yalın bir görünüme ulaşmasıdır. Ev ve ofis gibi yaşam alanlarında çok sayıda orkide yetiştiren kişiler görebilirsiniz. Birçok farklı türün aynı anda yetiştirilmesi ve rengarenk bir görünüme ulaşmasına önem verilir. Peki orkide çiçeklerinizi coşturmak ve kocaman açlarını sağlamak için püf noktalar nelerdir?

Orkide

Orkide

Çiçeğin Konumunu Doğru Seçmek

Her çiçek arasında bazı ana farklılıklar bulunur. Bazı çiçek türleri güneşi görmek isterken, birçok çiçeğin ise doğrudan güneş ışığına maruz kalması zararlıdır. Orkide bulunduğu ortamı seçen ve konumu konusunda hassas bir çiçektir. ‘Orkide çiçeklerim açmıyor’ diyorsanız, öncelikle doğru bir konumu seçmeniz gerekir. Peki bu doğru konum nasıl seçilir?

Çiçekler de insanlar gibi yaşayan ve özellikler gösteren canlılardır. Orkidenin ihtiyacı olan havanın karşılanması, çiçeğin ihtiyaç duyduğu oksijeni almasına imkan tanır. Tüm çiçeklerde olduğu gibi orkidenin de temiz havaya ihtiyaç duyduğunu göz önüne almak gerekir. Ancak çiçeğin sadece yaprak ve üst kısımları değil, kek toprağının da havalandırması gerekir.
Üşümesine İzin Vermeyin
Orkideler aşırı sıcak ve aşırı soğuk konusunda hassas olan bitkilerdir. Bulundukları ortamın soğuk olması çiçeğin yapraklarında donmaya kadar ilerler. Ancak orkide çiçeğinizi çok fazla sıcağın etkisine de maruz bırakmamalısınız. Ortam ısısının 20-25 derece olması idealdir.

Orkide

Orkide

Güneşten Mahrum Bırakmayın

Yeteri kadar ışık almayan orkideler, o rengarenk çiçeklerini sizden esirgeyecektir. Çiçeğe yeteri kadar güneş alması için alan tanımalı, güneş ışığından faydalanması için doğru konumu seçmelisiniz. Ancak bu Çiçeği direk güneş ışığının altında bırakmak anlamına gelmez. Balkon önü veya cam önü gibi güneş ışığını dolaylı yoldan alacağı konumlar, çiçeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Ayrıca kış aylarında kalorifer peteği ve soba gibi ısı kaynaklarından da orkideleri uzat tutmalısınız. Kış aylarında açık balkonda bırakmak da çiçeğin yapısına zarar verebilir.

OKUYUN  Ünlü modellerden en etkili cilt bakım önerileri

Doğru Saksı Seçimine Özen Gösterin

Sadece orkide de değil, bütün çiçeklerin büyütülmesi sırasında saksı seçimi önemli bir husustur. Saksılar çiçeklerin büyüme gelişme ve diğer süreçlerinin devam ettiği bir yaşam alanı olarak düşünülebilir. Yetiştirdiğiniz orkideye çok küçük bir saksı içinde bırakmanız, çiçeğin yeterli gelişme alanı bulamamasına ve yavaş yavaş solmasına yol açabilir. Orkidenin çiçeklenip açmasını beklerken, çiçeğin bütününden vazgeçmeniz üzücü olur. Bunun önüne geçmek için, çiçeğin boyu ve kök sayısı ile doğru orantılı bir saksı seçebilirsiniz. Aynı zamanda gerekli havayı alması ve toprağın havalanması için alt tarafından da hava girişi olan saksılar tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

Sulama Sıklığına Dikkat Etmelisiniz

Orkideler için belirlenmiş genel bir sulama kuralı yoktur. Ancak çiçeğin yeteri kadar gelişmesi ve büyümesi için mutlaka sulanması gerekir. Özellikle çiçek açma dönemi öncesinde, Orkideler biraz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Orkidenin su ihtiyacı toprağının kurmasından ve yapraklarındaki sararma seviyelerinden tespit edilebilir. Yani çiçeği yetiştiren kişi olarak sizler, sulama sıklığı için en doğru süre aralıklarını belirlemelisiniz. Yaz aylarında tıpkı insanlar gibi çiçekler de daha fazla sulama eğilimi gösterirler. Topraktaki kuruluk seviyesi kontrol edilerek yaz aylarında haftada bir veya iki kez sulamak yeterli olacaktır. Orkide kış aylarında haftada bir sulansa dahi gereken su ihtiyacını almış olur. Bu sulama düzenleri dışında ekstra bir kuruma veya solma fark edilirse sulama sıklığında değişikliğe gidilebilir.

İzleyin: Orkide nasıl sulanır? | Orkide sulama ve orkide bakımı püf noktaları

Orkidenin Gizli Mucizesi; Vazelin

Bir kez çiçek açan ve çiçekleri dökülen orkideleriniz olabilir. Orkidenin yeniden çiçeklere büründürmek için vazelin kullanabilirsiniz. Hassas şekilde davranarak, orkidenin yapraklarına ve gövdesine vazelin sürmek, çiçeğin açmasına yardımcı olacaktır. Vazelin çok kalın bir tabaka halinde değil, mümkün mertebe ince birkaç gibi sürülmelidir.

OKUYUN  Hiltan tohumuyla cilt lekelerine mucizevi çözüm. Vitiligo belasını bitiren bitki (Kaynak: soru.com.tr)

Etiketler:

,