Musluk suyuyla yüzümüzü yıkamak sandığımız kadar faydalı değildir çünkü içeriğindeki ağır metaller ciltteki kolajeni azaltır. Yüzü maden suyuyla yıkamak ise cilt için oldukça faydalıdır. Maden suyu, yağmurla birlikte yer altında kalarak uzun süre orada durur ve insan vücudu için sağlıklı mineral ve vitaminleri bünyesine katar. Maden suyunun faydaları saymakla bitmez. Yemekten sonra midemizi rahatlatmak için tükettiğimiz maden suyu, yalnızca bu görevi üstlenmiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra yüzünüzü maden suyuyla yıkayacaksınız! Bakalım, cilde iyi gelen maden suyunun ne gibi faydaları varmış?

Cildimiz gün içerisinde tahmin ettiğimizden daha fazla kir ve toz toplar. Cildi bu kirlerden arındırmak cilt sağlığı için son derece önemlidir. Cildi temizleyip uyumak ve sabah da bu temizliği devam ettirmek birçok cilt problemini önlemede etkilidir. Bunu da maden suyu ile kolaylıkla yapabilirsiniz. İçinde bulunan asitler ciltteki bakterileri temizler. Maden suyu, cildi sıkılaştırır ve daha genç bir görünüme kavuşmasına destek olur. Cilde hak ettiği nemi kazandırmak için içerdiği mineraller dolayısıyla cildi maden suyu ile yıkamak önemlidir. Bu sayede epidermisin ciltte uzun süre tutulmasına yardımcı olur. Cildi maden suyuyla yıkamak fazla yağ oluşumunu da engeller, toksinleri temizler ve akne oluşumunun da önüne geçer. İçeriğindeki silisyum sadesinde gözenekleri sıkılaştıran maden suyu, cildi güçlendirir. Silisyum, cilt için gerekli mineraller arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Kolajen ve elastin liflerini güçlendirir, kırışıklıkları azaltır.

Maden suyuyla cildinizi yıkadığınızda göz kenarlarındaki kırışıklıklar da zamanla azalır. Pamukla uygulandığında makyaj temizleme etkisi de bulunan maden suyu, göz altı şişliklerinin de kaybolmasını sağlar. Her derde deva maden suyu, aynı zamanda siyah noktalar için de iyi bir çözümdür.

Maden suyu cilde nasıl uygulanır?

 • Maden suyunu cilde uygulamanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Cildi siyah noktalardan arındırmak gerekiyorsa, bir kabın içine maden suyu koyun. Ardından yüzünüzü kabın içinde bekletin. Sonrasında cildinizi kurulayın. Parlak ve temiz cildinize merhaba deyin!
 • Cildinizdeki kırışıklıklardan kurtulmak için yüzünüzü basitçe maden suyuyla yıkayabilir veya pamukla küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.
 • Yüzdeki sivilcelerle vedalaşmak isterseniz bir çay bardağı maden suyuna birkaç damla limon sıkıp günlük olarak bu karışımı yüzünüzdeki sivilceli bölgelere sürebilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı kil ve 1 su bardağı maden suyunu güzelce karıştırın. Karışımı maske yapıp cildinize sürün. 15-20 dakikanın ardından yıkama işlemine geçebilirsiniz. Cildinizi ılık içme suyu ile durulayın. Bu sayede ciltteki fazla yağ normale döner.
 • Maden suyunu tonik olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için elma sirkesi ve maden suyunu karıştırabilirsiniz. İçine birkaç damla doğal yağ damlatmanız koku açısından daha iyi olacaktır.
 • Cildin canlı ve sağlıklı görünmesi için maden suyunu buzdolabında buz kalıbına dökerek dondurabilirsiniz. Bu maden suyu kalıbını her sabah düzenli olarak kullanmanız cildinizi daha sağlıklı gösterecektir.
 • Yazın ferahlatıcı olması dolayısıyla maden suyunu boş bir şişeye döküp yanınızda taşıyabilir ve ihtiyaç duyduğunuz anlarda yüzünüze sıkabilirsiniz.
OKUYUN  ‘ADÜ Hastanesi’nin tedaviye ihtiyacı var’

Maden suyu kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Bunlardan en önemlisi, maden suyu yerine soda kullanılmasıdır. Maden suyunun içerisinde doğal bir karbondioksit bulunurken, sodaya sonradan ilave edilmektedir.
 • Aldığınız maden suyunun içerisinde nitrit veya amonyak olmaması önemlidir. Buna dikkat edin.
 • Eğer maden suyuyla cildinizi yıkarken çok fazla bir yanma hissi oluşuyorsa, maden suyunu biraz bekletip gazının azalmasını bekleyin.
 • Maden suyunu kullanırken limon eklemek iyi bir seçenek. Yalnız, limon aromalı hazır olanları kullanmak yerine doğal maden suyuna kendiniz limon sıkın.
 • Maden suyunu buz halinde kullanırken aşırı soğuk olmamasına dikkat edin. Aşırı soğuk kılcal damarlarınızı öne çıkarabilmektedir.
 • Maden suyunu kullanmadan önce ufak bir hassasiyet testi yapmanız tatsız bir sonuç almanızın önüne geçecektir.

Etiketler:

, ,

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster