Saçlarımız dış görünüşümüzü tamamlayan vitrinimizin bir parçasıdır. Onlardan kolay kolay  vazgeçemeyiz. Kısa ya da uzun olsun saçlarımız bizim için kıymetli.  Bazen saçlarımız stres, ve yanlış ürün kullanımından dolayı uzamayabiliyor.  Belli dönemlerde uzamayan saçlarımız için kolay yöntemler var.

En basit yöntem yumurta akı

Saçlarınızı uzatmanız için ilk olarak ve her zaman elimizin altında olan bir malzeme olan yumurta ile yapabiliriz.  Yumurta saçınızda kalsa dahi hiç bir şekilde saçınızda koku bırakmayacağı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kullanışı:

Yumurta akını iyice çırptıktan sonra her tele gelecek şekilde iyice sürün, sonra streç filmle saçınızı sararak yaklaşık bir saat bekleyin  Daha sonra saçlarınızı yumurta akı çıkıncaya kadar yıkayın. Bu yöntem sayesinde  saçlarınız  hem daha hızlı uzayacak ve böylelikle 10 kat daha güçlü saçlarınız olacak

Bal, patates, yumurta sarısı

Bir başka tavsiye ise yine her zamanda evde bulabileceğimiz malzemelerden oluşan patates, bal ve yumurta sarısından oluşan karışım.  Demir ve magnezyum açısından zengin bir malzeme olan patates  saçlarımızın uzamasında bize çok fazla yardımcı olacak bal ise saçlarımızı besleyerek, yumurta sarısı ile daha da güçlü hale getirebiliriz.

Kullanışı:

Karışımı saç diplerinden uçlarına kadar sürdükten sonra bir tarak yardımıyla tarayıp iyice yedirdikten sonra maske yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yıkayabiliriz. Bol su ile durulamakta fayda var .

Saç uzamasına birebir sirke ekstrası

Elma sirkesini genelde temizlikte anti hijyenik bir ortam sağlaması için kullanırız. Ama bu defa kendine has özelliği sayesinde saçların uzamasında bire bir ama saçta kullanacağımız sirkenin organik olmasına dikkat etmekte fayda var.

Kullanışı:

Saçlarımızı sirke ile uzatmak için durulandığımız suyun içerisine 2-3 damla katmak yeterli saç köklerini besleyerek hem saçın parlak bir görünüme kazanmasına hem de uzamasında yardımcı olacak

OKUYUN  Erkeklerin aldattığını nasıl anlayabilirsiniz? (Kaynak: soru.com.tr)

Her saça uygun aloe vera kürü

Saçlarımız için her zaman her şekilde kullanabileceğimiz aloe vera bitkisi uzamada da etkili  bir yöntem. Günlük hayatın koşturmacası içerisinde çoğu zaman saçlarımızda biriken kir ve tozlar saçlarımızı yıpratır. Yıpranan saç kopar ve uzaması gecikir. Aloe vera bitkisi saçımızda biriken kir ve tozları kendisine çeker ve arındırmasına yardımcı olur.

Kullanışı:

1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 Türk kahvesi fincanı aloe verayı karıştırarak saçlarınıza uygulayıp, yarım saat beklettikten sonra bol su ile durulayın

Havuçtan gelen güzellik

Havucun saçlarımızın sağlıklı uzaması için içerisinde bulunan A vitamini saçlarımız için oldukça faydalı bunun için  harika bir tarif var ki saçınızın hem sağlıklı uzamasına hem de parlak görünmesine yardımcı olacak

Kullanışı

3 bardak kaynamış suya rendelediğimiz havuçları ekliyoruz. 20 dakika kadar demleye bıraktıktan sonra ılınmış suda havucu süzüyoruz. İçerisine bir adet yumurta ve zeytin yağı ekleyerek karıştırıyoruz.  Daha sonra bir şişeye koyup iyice çalkalayıp saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar  masaj yaparak uyguluyoruz. 1,5 saat beklettikten sonra yıkayıp duruluyoruz. Haftada bir kez kullanımı önerilir.

Değişmeyen yöntem yoğurt ve yumurta

En çok bilinen ve uygulanan eski yöntemlerden biri de yumurta ve yoğurt.  Yumurta saç uzaması için oldukça önemli bir besin bunun yoğurdun besleyici özelliği ile saçlarımızın daha hızlı uzaması sağlayabiliriz.

Kullanışı:

2 yemek kaşığı yoğurdu, bir adet yumurta ile iyice karıştırdıktan sonra saçlarımıza hiç kuru yer kalmayacak şekilde sürülür. 20- 30 bekledikten sonra saçlar bol su ile durulanır. Bu yöntemin saçlara hiç bir zararı olmayacağı için hafta iki kere kullanılabilir.

Doğal yöntemler elbette çoğu zaman güzel sonuçları olacak.  Ancak kalıcı bir saç hastalığınız varsa önce doktorunuz kontrolünde bu yöntemleri kullanmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

, ,