Araba alacak birçok insan hem ikinci el hem de sıfır araçların fiyatlarını araştırmaya devam ediyor. Otomobil dünyasında yaşanan durgunluk yerini hareketlenmeye bırakacak mı? Fiyatlar düşecek mi? Gibi sorulara cevaplar aranırken araba alacakları ilgilendiren yeni gelişmeler yaşandı. İşte detaylar…

Ağustos ayında otomobil sektöründe ciddi duraklama yaşandı. Geçtiğimiz günlerce Ticaret Bakanlığı’ nın yaptığı düzenleme ile ikinci el araçların satışının artması bekleniyor. Öte taraftan araba alacak vatandaşlar hem ikinci el hem de sıfır araçların fiyatlarını araştırmaya başladı. Otomobil fiyatlarında düşüş yaşanacak mı? Gibi sorulara cevaplar aranmaya başlandı. Yaşanan bazı önemli gelişmeler de vatandaşların gündeminde yer aldı.

Araba Alacaklar Bu Konu Sizi İlgilendiriyor Dikkat!

Ekonomide yaşanan krizi otomobil piyasasını da etkiledi. Hem sıfır araçlarda hem de ikinci el araçlarda yaşanan zamlar ile birlikte yüksek fiyatlar ortaya çıktı. Dolayısı ile otomobil piyasasında da durgun bir süreç yaşandı. Bu süreçte etkili olan bir diğer önemli nokta da krediye ulaşmanın zor olmasından kaynaklandığını ifade edebiliriz. Bankaların bu konuda vatandaşlar için ciddi kampanyalar ve krediye erişim konusunda kolaylıklar sağlaması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Birçok vatandaş ucuza otomobil almak için piyasaları araştırmaya başladı. Öte taraftan Eylül 2022 tarihinden itibaren de sıfır araç kampanyası için fiyat araştırmaları da arttı. Otomobil fiyatlarında son üç ay içinde artış miktarlarında azalmalar yaşandı. Burada bazı sıfır araçların ikinci el otomobillerden daha ucuz olduğunu vurgulamak gerektir.

Otomobil piyasalarında sıfır araç bulma sorunu sürerken ikinci el araçlar için de 6 ay 6 bin km şartı gelmesi ile fiyatlarda azalma yaşandı ancak ciddi anlamda bir düşüşün olduğunu söylemek zor. Otomobil alan vatandaşlar için bu rakamlar hala oldukça yüksek olduğundan piyasa da ciddi bir hareketlenmenin olduğunu söylemek oldukça zor.

OKUYUN  SİLİNDİ! Bu bankalara kredi, kredi kartı borcu olanlar göbek atıyor! (Burgan, TEB, İNG, Vakıf, Halk ve Ziraat)

Otomobil Satışları Artabilir

Otomobil piyasalarındaki yüksek fiyat ve kredi bulma konusundaki zorluklardan kaynaklı sektörde ciddi bir durgunluk yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’ nın resmi gazete yayımladığı düzenleme ile ikinci el araçlarda 6 ay 6 bin km şartının getirilmesi ile otomobil sektöründe çok az da olsa hareketlenme yaşandı. Ancak hala ciddi bir artışın yaşandığını söylemek doğru olmaz.

Ucuza otomobil almak isteyen vatandaşlar sektörde araştırma yapmaya devam ederken bazı önemli gelişmeler de yaşandı. Otomotiv Distribütörleri Derneğinin (OSD) yaptığı açıklamaya göre “0cak-Ağustos 2022 tarihleri arasında geçen yılki aynı tarihler ile karşılaştırıldığında otomobil ve hafif ticari araç pazarı %8,5 gibi bir oran ile düşerek 458.446 adet olarak yapıldı. Otomobil satışları, 2022 senesinde Ocak-Ağustos tarihlerinde geçen seneye göre %9,4 oranında düşürülerek 354.543 adet, hafif ticari araç pazarı ise %5,2 oranında düşerek 103.903 adet oldu.”

Yapılan açıklamanın devamında “otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 Ağustos tarihinde %17,3 otomobil pazarı %21,3, hafif ticari araç pazarı ise %4,3 oranında düştü. 2022 Ağustos ayında hafif ticari araç pazarı %4,3 düşerek 13.106 adet gerçekleşirken, otomobil satışları ise önceki senenin aynı ayına kıyasla %21,3 oranında düşerek 35.230 adet gerçekleşti. Öte tarafta vurgulanan bir diğer önemli nokta hafif ticari araç ve otomobil pazarı 10 senelik Ağustos ayı ortalama satışlara kıyasla %18,2 oranında düştü. Yine 10 yıllık Ağustos ayı ortalama satışlara kıyasla otomobil pazarı %21,1 oranında düşüş gerçekleşti. Hafif ticari araç pazarı da aynı sürede ortalama satışlara kıyasla %9,2 oranında azaldı.”

Açıklanan verilere baktığımız zaman önümüzdeki günlerde otomobil sektöründe bir hareketliliğin yaşanacağı ihtimalinin daha yüksek olacağını ifade edebiliriz. Vatandaşlar ucuz araba almak için araştırmalarını sürdürecek. Bu kapsamda piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmek açısından yapılacak resmi açıklamalar gözden kaçmamalıdır.

OKUYUN  Halkbank’tan dört yeni gayrimenkul yatırım fırsatı; inanılır gibi değil! Fiyatlar sadece 45 bin TL’den başlıyor! Üstelik…

Etiketler: