Gayrimenkul piyasasındaki yükseliş ve yanı sıra hayat pahalılığı nedeniyle ev sahibi olamayan vatandaşlara destek devletten geldi. Son günlerde gündemde olan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine dair Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklama geldi. Nebati, sosyal konut projesine ilişkin detayları açıkladı. İşte Bakan Nebati’nin dev sosyal konut projesine dair açıklamaları!

250.000 Sosyal Konut İnşa Edilecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal konut projesi ve ekonomideki gidişata dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati yaptığı açıklamalarında ekonomi hedeflerinin sadece büyüme politikasına odaklı olmadığını dile getirdi. Ayrıca açıklamasının devamında vatandaşların ev sahibi olabilmeleri amacıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin başlatıldığını belirtti. Hatta bakanlık olarak bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakan Nebati, Türkiye’de emeklilerin, işçilerin, öğrencilerin, şehit yakınlarının, gazilerin ve engelli vatandaşların kapsama dahil edildiği önemli bir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Bu kapsamda doğrudan bir bütçenin ayrılmış durumda olduğunu belirterek, Türkiye genelinde 250.000 adet konut inşasının gerçekleştirileceğini açıkladı. Bu şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan destek aracılığıyla 1 milyonu aşkın vatandaşın güvenli konutlara sahip olabilmelerinin mümkün olacağını vurguladı.

2 Trilyon TL Seviyesinde Ekonomik Değer

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da çalışmaların gerçekleştirildiği dev sosyal konut projesinin dar gelirliye ev sahibi olma fırsatı sunmasının dışında da ekonomide önemli getirileri olacağını belirtti. Buna göre dev yatırım sayesinde oluşturulacak çarpan etkisinin 2 Trilyon TL seviyesinde bir ekonomik değer oluşturacağına dikkat çekti. Söz konusu dev sosyal konut projesi kapsamında 100.000’i aşkın bir istihdam alanının yaratılacağını da belirtti.

Proje çerçevesinde 250’yi aşkın alt sektörün ve yanı sıra da sanayi ve ticaret sektörünün paydaşları ile birlikte çalışma gerçekleştirilerek, bu alandaki çarkların hızlandırılmasını ve ekonomi üzerinde itici güç sağlanacağının altını çizdi. Gerçekleştirilecek devlet sosyal konut projesi ile ilgili tüm detaylar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Böylelikle Türkiye’nin tarihindeki en büyük ve hatta dünyanın en büyük sosyal konut projesi hayata geçirilmiş oldu.

OKUYUN  Akbank'tan Görülmemiş Çekiliş! Müşterilerine 30 Adet iPhone 13 Gönderecek, 1 TL Bile Ödeme Almayacak...