Asgari ücretle milyonlarca çalışan için maaş zammı haberleri gelmeye başladı. Ocak ayında zaten asgari ücret artışı olacak ancak kasım ayı itibariyle sürpriz bir zam söz konusu. Peki kimler zam alacak?

Asgari ücret zammı 2023 yılı için şimdiden araştırılmaya başlandı. Özellikle asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının ne zaman başlayacağım merak ediliyor. Yeni yıl için geri sayım başlarken yavaş yavaş hesaplarda ortaya çıkıyor. Asgari ücret tespit Komisyonu öncesi uzman isimler Tek Tek Tahminlerini Açıklıyor. Ancak Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre birçok farklı formül değerlendirilecek. Yine de asgari ücret zammı için aralık ayı rakamları çok önemli. Yani aralık ayı enflasyon verileri açıklandıktan sonra kesin rakamları konuşmak mümkün olacak.

Asgari ücretliye Ocak zammı öncesi yeni zam müjdesi! Kasım’da maaş artışı yapılacak, zam için yılbaşı beklenmeyecek

Asgari ücret milyonlarca çalışanı Temmuz ayında Uzun yıllardan sonra ilk defa ara zam yapılmıştı. Milyonlarca kişi ara zam sayesinde biraz da olsa nefes alma fırsatı bulmuştu ancak hayat pahalılığı ve enflasyon her gün artmaya devam ediyor. Bu durumda da asgari ücretli çalışanların aldığı zam eriyip gidiyor. Kasım ayı için yeni bir ara zam konusunu gündeme gelmeye başladı bile. Ancak hemen ardından Aralık ayında asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları başlayacağı için hükümet 3. ara zamma sıcak bakmıyor. Kamuoyu ise uzmanların bu konudaki düşüncelerini şimdiden merak etmeye başladı. Faruk Erdem Asgari ücretli için gündemde olan formülleri köşe yazısında tek tek anlattı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN ÜÇ FORMÜL VAR

Sosyal Sigortalar uzmanı Faruk Ercan, katıldığı bir canlı yayında asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Orta vadeli programın açıklanması ile birlikte yıllık Enflasyonun %65 olduğunu söyleyen Erdem Ocak zammı konusunda yaklaşık yüzde 70 olduğunu dile getirdi.  Yani Asgari ücretle çalışanlara yapılacak olan zammın yıllık Enflasyonun altında kalmaması gerektiğini belirten Erdem bunun da yüzde yetmiş zam olarak asgari ücretlilere döneceğini dile getirdi. Yeni zamların ve ücretlerin Aralık ayında açıklanacak olan enflasyon verileri sonrasında belli olacağını söyleyen Erdem, herkes için yüze 70’lik bir zamdan söz etmenin mümkün olacağını dile getirdi.

OKUYUN  Başvuru yapana 8 ay 650 TL veriliyor!

PEKİ BU ZAM YETECEK Mİ?

Ancak bildiğiniz üzere tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geçtiğimiz yılın başından bu yana sürekli artan enflasyon rakamları söz konusu. enflasyon verileri arttıkça hayat pahalılığı da artıyor yapılan zamlar yine Hayat pahalılığı olarak geri dönüyor. Bu sebeple Asgari ücretle çalışanlara yapılacak olan zammın gelecek sene yetip yetmeyeceği yine merak ediliyor. Hükümetin gelecek sene enflasyon için yeni çözümleri var. Özellikle Enflasyonun düşürülmesi için Yılbaşından sonra daha somut adımlar atılması söz konusu. Ancak bugüne kadar yapılan zamlar ve hayat pahalılığı düşer mi orası muallakta. Bu sebeple uzmanlara göre asgari ücretliye yapılacak olan yeni bir artış da yeterli gelmeyecek. Tam tersine asgari ücrete yapılan zamla birlikte raflardaki fiyatlar daha da artacak gibi görünüyor.