Hayatının önemli kısmını yoğun tempoda çalışarak geçiren ve mesaili bir işte çalışandan daha fazla emek harcayan ev hanımları için sosyal güvence her dönemde ciddi bir problem oluşturmuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yayınlanan yeni düzenlemeyle birlikte ev hanımlarının sosyal güvence sorunu çözüme kavuşturuldu. Üstelik yeni düzenleme milyonlarca ev hanımına emekli olma fırsatı da getirdi. Peki ev hanımları için emeklilik yöntemleri nelerdir? Ev hanımları nasıl emekli olabilir?  Detaylar haberimizde!

Ev Hanımlarının Emeklilik Yöntemleri Nelerdir?

Ev hanımlarının emekli olabilmelerinin önünün Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından açılmasıyla birlikte milyonlarca kişiye emekli olma imkanı geldi. Ev hanımları, gün boyunca yoğun tempoda emek harcıyor olmasına karşın ne gelir elde edebiliyor hem de emeklilik için primi ödeniyor. İşte bu soruna karşı SGK tarafından ev hanımlarına emeklilik için 2 farklı yöntem sunuldu. Bu yöntemlerden ilk ise isteğe bağlı sigortalılık ile ev hanımlarına emeklilik yöntemi oldu. İkinci yöntem ise esnaf vergi muafiyeti ile sigortalı olarak emekli olma yöntemidir.

Ev hanımlarına emeklilik yöntemi oluşturan isteğe bağlı sigortalılık prim ödemeleri ile emekli olunabiliyor. Ev hanımları en yakın SGK müdürlüklerine giderek, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapabiliyor. İsteğe bağlı sigortalılık ile prim ödemelerini kendisi yapıyor ve bu primlerin SGK emeklilik hesaplaması için değerlendirilmesini sağlayabiliyor.

SGK isteğe bağlı sigorta sistemi 2008 yılında 4B yani Bağkur olarak değerlendirilmeye başlandı. Bu yüzden normal bir SSK’lıya göre ödeyeceği prim tutarları daha yüksek oluyor. Ancak uzmanlar zaten ev hanımlarının, isteğe bağlı sigorta yaptırdıklarında prim tutarlarını en yüksek seviyeden yaptırmalarını öneriyor. Zira bu şekilde ev hanımlarının alacakları emekli maaşlarının daha yüksek prim tutarı üzerinden hesaplanacağından daha yüksek olması da mümkün oluyor.

OKUYUN  Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB ve Türkiye iş Bankası borcu olanlara aynı gün içinde 74000 TL ödeme vereceğini duyurdu

Ev Hanımlarına Vergisiz Esnaflık Fırsatı

Ev hanımları için bir diğer emekli olma yöntemi ise vergisiz esnaflık yöntemi oldu. Ev hanımları evde kendi olanaklarıyla üretim gerçekleştiren kadınlar esnaf muafiyeti belgesi alabiliyor. Böylelikle esnaf muafiyet belgesi ile SGK’ya başvuruda bulunarak 29 gün üzerinden ödeme yaparak, 30 gün prim sayılmasını sağlayabiliyor. Böylelikle kazanç için vergi ödememişte olabiliyor.