İkinci el araç alacaklara bomba müjde! Devletin hamlesi ile fiyatlar dibe vurdu. Sakın bu fırsatı kaçırmayın, bir daha böylesi gelmez.

Koronavirüs pandemisi ile birlikte emlak ve otomobil fiyatlarında başlayan büyük artış hız kesmeden devam ediyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı devreye girdi. İkinci el araç fiyatları bu hamle sonrasında gerilemeye başladı. Bakanlık tarafından yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre artık ikinci el araç satışı şarta bağlı olarak yapılacak. Otomobilini satmak isteyenler, 6 ay şartı ve 6 bin kilometre şartını yerine getirmek zorunda.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç fiyatlarını düşürecek hamleyi geçtiğimiz ay duyurmuştu. Yapılan yeni düzenlemeye göre ikinci el araç alım satımı çeşitli şartlara bağlandı. düzenlemeye göre 16 Ağustos tarihinden 1 Temmuz 2023 tarihine kadar İkinci el otomobil alış satışı 6 ay ve 6000 kilometre şartına göre yapılacak. Bakanlığın aldığı bu önlem sonrasında 2. el otomobil fiyatlarında da düşüş başladı. Ama az ol düşür 15 Eylül tarihinden itibaren bekleniyor. Çünkü bakanlık ekipleri 15 Eylül tarihinden itibaren bu konuda denetimlere başlayacak. Şimdi daha piyasalarda Fiyat düşüşü hissedilir Ken Eylül ayının ortasından itibaren ikinci el araç fiyatlarında büyük düşüş bekleniyor.

KRİTİK TARİH 15 EYLÜL 2022

İkinci el otomobil piyasasında ki fahiş fiyat artışının önüne geçebilmek amacıyla Ticaret Bakanlığı 16 Ağustos tarihinde yeni bir karar almıştı. Alınan kararla birlikte artık ikinci el otomobil alım satımı çeşitli şartlara bağlandı. Yapılan yeni düzenlemede araç satışı yapmak isteyenlerin 6 ay ve 6000 kilometre kuralına uymaları gerekiyor. Yeni düzenleme 15 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak. Koşulları taşımayan araçlar 1 Temmuz 2023 tarihine kadar satılamayacak. Kritik düzenleme ile ilgili bakanlık tarafından Yeni Bir açıklamada yapıldı. Ticaret Bakanlığı, 15 Eylül tarihinden itibaren sahaya iniyor ve büyük denetim başlıyor.

OKUYUN  17 Cumartesi günü başvuru yapan kişiler TC kimlik numarasına göre 20.000 TL ödeme alacak

ELLERİNDEKİ ARAÇLARI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuru sonrasında Galericiler resmen paniğe girdi. Şu anda otomobil satış siteleri içerisinde çok sayıda ilan yayınlandı. birçok aracın 5000 kilometre olduğu görülürken 15 Eylül tarihinden önce galericilerin ellerindeki otomobilleri çıkarmaya çalışması dikkat çekti. Uzmanlara göre ise galericilerin şu an satamadığı her otomobil değer kaybedecek. yani 15 Eylül tarihine kadar ellerinde bulunan araçları çıkaramayan Galericiler mecburen fiyat indirimine gitmek zorunda kalacak.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA 10.000 LİRA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

15 Eylül tarihine kadar ellerinde bulunan araçları çıkaramayan galericiler mecburen en uygun fiyatlı modeller de bile 10.000 TL indirim yapmak zorunda kalacak. Uzmanlara göre ikinci el araç piyasası Bu sayede geri çekilecek. Çünkü 6 ayda en düşük hesaplama ile bile 60 bin liralık bir zarardan bahsediyoruz.

Etiketler: