Son dakika gelişmesi… Bakan Özer, öğretmen atamalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında konuşan Bakan Özer, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının düştüğünü duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında açıklama yaptı. Bakan Özer’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

“1.2 milyon öğretmen 19 milyon öğrenci bugün ders başı yaptılar. İlk defa MEB’de öğretmen sayısı 1 milyonu geçti. Her zaman devlet eğitimde ana hizmet sağlayıcısıdır. Bu sene biliyorsunuz hazırlıklara erken başladık. Ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu sene bir yenilik yaptık. Yardımcı kaynak hazırlamaya başladık. Öğrencilerin mevcut derslerinde yardımcı olabilecekleri, bir sürü öğretim materyali hazırladık. Bizim hazırlamış olduğumuz yardımcı kaynakları çok bilinen özel öğretim kurumları bile indirerek öğrencilere dağıtıyor.”

“Diğer taraftan okullara hazırlıklara ilgili 60 bin temizlik elemanını ilk defa okullar açılmadan gönderdik. Ama en önemlisi ilk defa MEB tüm okullara bütçe gönderdi. Son 20 yılda ülkesi için bu kadar büyük bütçeyi ayıran bakanlık okulların ihtiyacını karşılamaktan aciz kalamaz. 3 milyar 750 milyon TL bütçe gönderdik. Türkiye’de bütçe gönderilmemiş tek okul kalmadı. İhtiyaç olması durumuna göre değiştirebiliriz. Sabit bir bütçe göndermiyoruz. Tüm şehirleri izliyoruz, hangi harcama kalemlerine kullanıldı. Yıllardan beri tüm eğitimle ilgili toplantılarda dile getirilen şeyler bunlar. Temel eğitimde 10 bin okul projesini tamamladık. 1457 tane yeni anaokulunu eğitim öğretime başlattık.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI

“1 Eylül’de 20 bin öğretmen atadık. Okul öncesine çok önem verdik. Son 19 yıl içinde 750 bin öğretmen atandı. Son 20 yılda atama yapılmayan bir dönem yok. Bakanlık değişen önceliklere göre mutlaka atamasını yapar. Bizim en büyük avantajımız şu, Türkiye öğretmen sayısına düşen öğrenci sayısını da azalttı. Öğretmen başına 40 öğrenci geliyorsa şu an 25 öğrenci denk geliyor. Ücretli öğretmen diye bir tanımlama yok. Öğretmen alımlarının tek bir mekanizması var KPSS. Sosyal medyadaki iddialar gerçek dışı.”

OKUYUN  Arka Sokaklar Mesut veda mesajıyla duygulandırdı