En ünlü Türk sokak lezzetlerinden olan simiti sevmeyen yoktur! O mis gibi susam kokusu ve çıtır çıtır lezzetiyle özellikle de sabah kahvaltılarında yanında peynir ve çay ile birlikte güzel bir alternatif oluyor. Ancak son aylarda enflasyonla birlikte simit fiyatları da hızla yükseldi. Hal böyle olunca bizler de orijinal çıtır çıtır sokak simitini evimizde yapmaya başladık. Eğer hazırsanız hemen simit yapımına geçebiliriz. Sokak simiti yapmaya başlamadan önce yapım aşamasında ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlamamız gerekiyor.

Mis Gibi Kokusuyla Orijinal Çıtır Çıtır Sokak Simiti Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Adım Adım Mis Gibi Kokusuyla Orijinal Çıtır Çıtır Sokak Simiti Tarifi

  • Her köşebaşında gördüğümüz sokak simitini evimizde yapmak için kolları sıvadık! Malzemelerimizi de hazırladıktan sonra hemen tarifimize geçebiliriz. Tarifimize ilk olarak mayamızı aktif hale getirerek işe başlıyoruz.
  • Bunun için öncelikle derin bir kap içine; ılık süt, ılık su, maya ve şekeri koyarak güzelce karıştıralım. Ardından kabın kapağını kapatalım ve 5 dakika bekleyelim. Karışımın üstü köpük köpük olduktan sonra mayamız aktif hale gelmiş demektir, tarifimize devam edebiliriz!
  • Mayalı karışımın içine yumurta kırıp karıştıyoruz. Yumurtanın ardından yavaş yavaş ve kontrollü olarak unumuzu da ekliyoruz. Eğer çok un eklersek simitimiz sert olabilir ki bunu da istemeyiz! Tuz ve unumuzu ekledikten sonra güzelce yoğuruyoruz. Ele yapışmayan bir hamur elde edince hamurumuz hazır demektir!
  • Dilediğimiz şekilde yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde ettikten sonra hamurun üzerini streç film ya da nemli bir bezle örterek oda sıcaklığında 1 saat kadar mayalanmaya bırakalım.
  • Hamur mayalandıktan sonra bezelere ayıralım, bezelerin her birini rulo halinde uzatarak her ikisini birbirine örgü biçiminde saralım. Sonra hamurun uçlarını birleştirelim.
  • Diğer yandan bir kabın içine pekmez ve su ekleyerek karıştıralım.
  • Susamlarımızı da bir tavada hafif bir şekilde kavurduktan sonra soğumaya bırakalım.
  • Önceden hazırlamış olduğumuz simitleri ilk önce pekmezli suya ardından da susama bulayarak pişirme kağıdı serili fırın tepsisinin üzerine koyalım ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında ortalama 25-30 dakika kadar pişirelim. İşte bu kadar afiyet olsun!
OKUYUN  İŞKUR İşten Çıkartılan Vatandaşlara 10 Ay Boyunca 6140 TL Ödeme Yapacağını Açıkladı, Başvuru Yapmayı Unutmayın!