Marka Yatırım Holding’in patronu Mine Tozlu Sineren ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’yla ilgili iddiaları, son yıllarda yapılan halka arzlar ve bedelli sermaye artırımlarını gündeme getirdi. Bugün son dönemin en ilginç halka arzlarından birine bakalım. Geçen yılın Ağustos ayında borsaya açılan, “SPK bu şirketin halka arzına nasıl izin verdi?” dedirten, Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklğı’na.

Kızılbük yatırımcıları bugün pişman, şirketin hisse senedi geçtiğimiz yıldan bu yana Borsa İstanbul 100 Endeksi’nin (BİST 100) belirgin şekilde altında getiri sağladı. Bu zaten başlı başına bir problem. Fakat çok daha ilginci, son bir kaç ay içinde Kızılbük hissesinde yaşanan sert düşüş.

(Kaynak: Stockeys.com)

Yukarıdaki grafikte turuncu eğri, BİST 100 Endeksi’ndeki şirketlerin ortalama getirisini gösteriyor. Yeşil ise Kızılbük GYO’nun getirisi. Görüldüğü gibi son aylarda hisse adeta çakılmış. Son aylarda ne oldu? Şu oldu:

Türkiye gündemini takip ediyorsanız, Marmaris’te çevrecilerin aylardır protesto ettiği gayrimenkul projesini hatırlamış olmalısınız… O proje işte Kızılbük…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: halktv.com.tr

OKUYUN  Mehmet Tezkan yazdı: Sırat Köprüsü’ndeyiz