Borsa İstanbul’da tuhaf gelişmeler yaşanıyor. Geçen ayın ortasında kamu bankaları Vakıfbank ile Halkbank’ın hisseleri öncülüğünde çılgın bir tırmanış başladı. Yükseliş bu ay da sürdü. Vakıfbank hissesindeki yükseliş dün sabah itibariyle yüzde 220’yi, Halkbank’ta yüzde 196’yı bulmuştu. Böyle bir getiri kripto paralarda dahi yok. Olsa olsa kumarda var.

Dün akşam saatlerinde ise sert satışlarla borsa birdenbire çakıldı. Düşüşün yüzde 5’i geçmesi üzerine devre kesiciyle işlemler durduruldu. Borsadaki peri masalının kaldığı yerden devam mı edeceğini yoksa kabusa mı döneceğini bugün göreceğiz. Ama ne olursa olsun yaşananlar çok tuhaf.

Peri masalının en dikkat çekici noktalarından biri, borsadaki dev sanayi şirketlerinin birçoğunun yükselişe katılmamış olmasıydı. Dün sabah itibariyle Türkiye ekonomisinin bel kemiği olarak tanımlanabilecek şirketlerden Erdemir Ereğli’de aylık yükseliş yüzde 19, Şişecam’da yüzde 17, Tofaş’ta yüzde 15, Arçelik’te yüzde 13 ile sınırlıydı. Bunlar da fena getiriler değil ama kamu bankalarındaki yüzde 200’ün yanında lafı bile edilmez.

Evet, ikinci çeyrekte bankacılık kesiminin kârlarında büyük artışlar yaşandı….

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: halktv.com.tr

OKUYUN  "Yaşlı inek taze ot yer"