Amerikalılar, deniz kuvvetleri askerlerine “Marine” diyor. Acayip fiyakalı tiplerdir, kendilerini Amerikan ordusu içinde ayrıcalıklı görürler.

Türkiye’de en meşhur olan Amerikan Deniz Filosu, Altıncı Filo’dur.

Meşhur olma nedeni, 15 Temmuz 1968’e bir uçak gemisi ve 5 destroyerle Dolmabahçe açıklarına demir atmasından sonra başına gelenlerdir.

Deniz Gezmiş gibi o dönemin anti emperyalist solcu gençleri, namı diğer 68 Kuşağı, o günlerde Dolmabahçe kıyılarına çıkmaya çalışan, çıkmayı başaran ABD askerlerine kan kusturmuştur.

★★★

6. Filonun meşhur olmasını sağlayan bir de “Marine seviciler” var.

Amerikan askerleri İstanbul’a çıkabilsin, genelevlere uğrayabilsin, barlarda içip dağıtabilsin diye kendilerini solcu gençlere karşı siper eden, hatta kalleşçe saldıran bir grubun mensubudur Marine Seviciler.

Türkiye’deki Marine Sevicilerin en meşhuru da İsmail Kahraman’dır.

Nereden mi biliyorum.

“Kanlı Pazar”dan.

Kanlı Pazar’da neler yaşandığını anımsamak için 16 Şubat 1969 Pazar sabahına, Taksim’e gidelim:

Tam 76 gençlik örgütü, o sabah Amerikan 6. Filo’yu protesto etmek, emperyalizme ve sömürüye karşı seslerini duyurmak için Taksim’de miting yapacaktı. İki gün…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Gürsel Tekin’den İyi Parti’ye: Parti içi hesaplaşmayı benim üstümden götürmeyin