Çok ayılıp bayıldığımdan değil, eski gücünü yitirmesine rağmen dünya siyasetinde hala etkili olmasından ötürü ilgiliyim. Her gelişme bizi de etkileyecek kuşkusuz, olumlu ya da olumsuz anlamda. Büyük bir emperyal güç olan İngiliz monarşisindeki yeni dönemin ne tür siyasal gelişmelere yol açacağını bu yüzden merak ediyorum tabii ki.

Bakalım Charles’ın Kral olması cumhuriyet tartışmalarını yeniden hızlandıracak ya da uzun zamandır beklenen, ancak, yaygın kanıya göre Kraliçe Elizabeth sayesinde varlığını sürdüren İngiliz Milletler Topluluğu’nun (Commonwealth of Nations) dağılmasına yol açacak mı?

Bunlar elbette sadece Birleşik Krallık’ı ilgilendiren konular değil, 56 üyeli İngiliz Milletler Topluluğu’nda 2,5 milyar insan yaşıyor. Dağılma bu kadar insanın da bağımsızlaşması demek elbette. Bu arada Commonwealth üyesi 36 ülke cumhuriyetle yönetiliyor, beşi, Brunei, Lesotho, Malezya, Eswatini, Tonga kendi hükümdarlarına sahip.

Dağılır mı gerçekten peki? Kimilerine göre pek ala mümkün. Bu konuda çokça tahminler yapılacak elbette. Taraflar uzun zamandır bu tartışmayı sürdürüyorlar aslında. Topluluğu Kraliyet’in mirası olarak görüp savunanlar olduğu gibi…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: halktv.com.tr

OKUYUN  Her kadının temel ihtiyacı: Kendine ait bir oda