Birçok dizi ve sinema filminde rol alan usta oyuncu Osman Wöber, geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Oyuncunun ölüm haberini arkadaşı Zafer Algöz duyurdu. Algöz, Twitter hesabından “Sevgili arkadaşımız Osman Wöber ani bir kalp kriziyle veda etmiş diye haber geldi az önce. Çok üzgünüm. Başımız sağ olsun.” derken, yakın dostu Nedim Saban ise duygulandıracak bir paylaşımda bulundu.

Oyuncu Nedim Saban, arkadaşı için “Meslektaşım Osman Wöber’i kaybetmişiz. Ne kadar erken, ne kadar acı bir haberle uyandım sabaha. Osman komşumdu aynı zamanda. Sabah erken saatte köpeklerimizi parka götürme yarışımız vardı. Hatta eski köpeğim Pinyon’un ısırdığı tiyatrocu dostlarım arasındadır. Şu öyküyle hatırlamak isterim: Osman’ın sokakta da baktığı bir köpek vardı ve her sabah 6.45 de Osman’ın kapısında beklerdi. Yemeğini yer, gezer, Osman’ın köpekleriyle parkta oynar ve sonra ertesi sabaha kadar Maçka’dan Rumeli Caddesine kadar sessiz sessiz giderdi. Bu ayrılışa her sabah sessiz sessiz ağlar , ertesi gün 06.45 olmasını beklerdim . Bazı yağmurlu günlerde Osman ona kıyamaz, çok büyük olmayan evinin bir köşesini açardı. Tiyatro konusunda bazen ters düşerdik, varsın olsun, biz tiyatroyu mutlu insanlar, huzurlu canlılar, dengeli bir doğa için yapmıyor muyuz zaten, köpeklerden konuşalım derdik. Osman bir gün Ankara’ya taşınma kararı almıştı, vedalaştık. Ertesi sabah mahallede pek çok kişi şu öyküyü anlattı bana: Saat 06.45 de kapıda dikilen can, ezilme pahasıyla da olsa uzun süre koşmuş otomobilin ardından. Tabi ki Ankara’ya gidememiş ama ertesi sabah da Maçka’ya gelmemiş. Osman’ın güzel yüreğini bu örnekle anlatmak istedim. Şu an saate bakıyorum , tamamen tesadüf eseri neredeyse 06.45! Huzurlu uyu dostum. Özlemle..” diyerek yaptığı paylaşımla okuyanları duygulandırdı.

OKUYUN  Nicolas Cage üçüncü kez baba oldu! İki çocuğunun arasında 31 yaş var

Kurtlar Vadisi’ndeki rol arkadaşı Abidin Yerebakan ise “Başımız sağ olsun. Çok üzgünüm…” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Osman Wöber kimdir?

27 Şubat 1960 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Avusturya asıllı Osman Wöber, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü ile lisans eğitimlerini tamamladı. Devlet Tiyatroları’nda oynamaya başlayan oyuncu, Öteki Taraf, Organize İşler, Cumhuriyet ve Sekizinci Saat gibi dikkat çeken yapımlarda rol aldı. Wöber, 1988-1993 yıllarında Adana Devlet Tiyatrosu’nda, 1995-1998 yıllarında ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sanat yönetmenliği ve müdürlük yaptı. Tanınmasındaki mihenk taşı olan Kurtlar Vadisi isimli dizide oynadığı “Tuncay Kantarcı” rolü ile büyük bir kitleye ulaştı. Dizideki “Deve Tuncay” lakabı ile anılmaya devam eden Wöber, sonraları bu kadar sükse yapan bir yapımda rol almadı. 2001 ile 2009 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın başına geçen Osman Wöber, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Osman Wöber’in rol aldığı diziler

2018-Ağlama Anne
2017-İsimsizler
2017-Seni Kimler Aldı
2016-Aile İşi
2013-Osmanlı Tokadı
2011-Hayat Devam Ediyor
2007-Kurtlar Vadisi Pusu
2003-Kurtlar Vadisi
1994-İnce İnce Yasemince
1987-Ateşten Günler
1985-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Osman Wöber’in rol aldığı sinema filmleri

2017-Öteki Taraf
2009-4 Çehar
2005-Organize İşler
1998-Cumhuriyet
1994-Sekizinci Saat

Kurtlar Vadisi’nde oynayıp yaşamını kaybeden diğer usta oyuncular

Baykal Saran/Hüsrev Ağa

Nihat Nikerel/Seyfo Dayı

İstemi Betil/Laz Ziya

Sönmez Atasoy/Halo Dayı

Tarık Ünlüoğlu/Testere Necmi

Haldun Boysan/Tombalacı Mehmet

Devrim Parscan/Orhan

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster