Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde bulunan Samuha (Kayalıpınar) Antik Kenti’nde ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı. Koç Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çiğdem Maner, Kayalıpınar yerleşiminin bir öğretmen tarafından keşfedildiğini söyledi.

Yayınlanma: 13:38 – 29 Ağustos 2022

Hititlilerin en önemli idari merkezlerinden biri olduğu düşünülen 3 bin 800 yıllık Kayalıpınar diğer adıyla Samuha tarihi yerleşiminde kazı çalışmaları yeniden başladı.

Kayalıpınar köyünden olan merhum Yüksel Erdoğan isimli bir öğretmen tarafından 1960 yılında keşfedilen yer 1990’da Kayseri Müze Müdürlüğü tarafından tescil edildikten sonra kazı çalışmaları için harekete geçilmişti.

Birçok tarihi kalıntının bulunduğu kentte geçmişe ışık tutacak yeni kalıntılar aranıyor.Koç Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çiğdem Maner, “Burayı keşfeden Kayalıpınar köyünden bir öğretmen… 1960’larda Yüksel Erdoğan tarlalara küllü toprağın gittiğini görüyor ve o küllü topraklarda çok fazla seramik parçaları keşfediyor. Daha sonra bu küllü toprağın nereden geldiğini anlamak…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Ünlü türkücü Aydın Aydın'ın film setinde yangın çıktı! Neredeyse bir köy kül oluyordu