Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), ilk modelini piyasaya sürmek için geri sayıma başladı. Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otomobillerini üretecek olan TOGG, bu otomobilin seri üretimini gerçekleştirebilmek için Gemlik’te bir fabrika kurdu. Kurulan fabrikada ise yüzlerce montaj robotu ve onlarca boya robotu çalışacak. Yapılan açıklamalara göre ise Gemlik’te kurulan fabrikanın nerdeyse yüzde 100’ü tamamlandı. Ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre, TOGG’un Gemlik’te kurulan fabrikasının açılışı 29 Ekim 2022 günü yapılacak. Bu yazımızda sizlere, TOGG ile ilgili son gelişmeleri aktardık.

TOGG kaç TL olacak?

TOGG’un ilk olarak C segmentindeki SUV otomobili piyasaya sürülecek. Bu modelin seri üretimi ise 2022 yılının son aylarında başlayacak. 2023 yılının ilk çeyreğinde ise ilk modeller satışa sunulacak. Bununla beraber TOGG’un seri üretime geçmesi ile beraber söz konusu modelin ön siparişlerinin açılması bekleniyor. TOGG’un en net fiyatı ise ön siparişlerin açılması ile öğrenilebilecek. Ön siparişler açılmasa bile, seri üretime geçilince TOGG’un söz konusu modelinin kaç TL’den satılacağı kesinleşecek.

Geçtiğimiz ayda elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranında değişiklikler yaşandı. Yeni yapılan ÖTV değişimi ile birlikte elektrikli otomobil satın almak çok daha kolay oldu. Çünkü vergisiz fiyatı 700 bin TL ve altında olan elektrikli otomobillerden alınacak ÖTV, yüzde 60 seviyesinden yüzde 10 seviyesine kadar çekildi. Bunun üzerine TOGG gibi ülkemizde satılacak olan bütün yerli ve yabancı elektrikli otomobillerde büyük indirimler gerçekleşti. Ancak bu ÖTV oranının değişiminin ardından, elektrikli otomobillerden alınacak olan gümrük vergisi, yüzde 10 oranında arttırıldı. Bu yüzden de ülkemizde satılan elektrikli otomobiller sınıf olarak altta olsa bile TOGG’a göre biraz daha pahalı olacak. Bu gümrük vergisi nedeni ile de insanlar elektrikli otomobil alırken ilk başta TOGG’a bakacak.

OKUYUN  Bu fırsat kaçmaz! 2022 model Volkswagen Polo fiyatlarında dev indirim

Yapılan haberlere göre TOGG’un satış fiyatı ilk başta 1 milyon TL ile 1 milyon 500 TL arasında bekleniyordu. Fakat TOGG gibi elektrikli otomobillerden alınan ÖTV’de büyük bir düşüş yaşanmasının ardından, birçok elektrikli otomobilin fiyatında en az 200 bin TL civarında bir düşüş gerçekleşti. Analistler de bu değişimin ardından TOGG’un beklenen satış rakamını düşürdü. Tabii ki de yapmış oldukları tahminler kesin değil. Ancak güncel dolar kuru ve TOGG yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre belirli tahminler yapıldı. TOGG’un fiyatı ile ilgili de en net açıklamayı, TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş yaptı. Gürkan Karakaş, TOGG’un ülkemizde satılmakta olan içten yanmalı SUV otomobiller ile hemen hemen aynı fiyat etiktine sahip olacağını belirtti.

Tahminlere göre, TOGG’un fiyat bandının 700 bin TL ile 1 milyon 200 bin TL arasında olduğu belirtildi. Tabii ki de bu fiyat aralığı, ülkemizdeki güncel dolar kuruna göre hesaplandı. Ek olarak ülkemizde satılmakta olan içten yanmalı SUV otomobillerin de fiyatları bu fiyat arlığında. Fakat 2023 yılının ilk çeyreğinde gelindiğinde, dolar kurunun yükselmesi bekleniyor. Bu yükseliş nedeni ile de TOGG’un satış fiyatında artışlar meydana gelebilir. Bunların yanında ise TOGG’un satışında teşvik uygulanması bekleniyor. Bu teşvik sayesinde de birçok kiş, TOGG sahibi olabilir. Tabii ki de net fiyat ve teşvik indirimini, TOGG’un satışa çıkması ile öğreneceğiz.

TOGG’un ilk ne zaman satışa sunulacak?

TOGG’un ilk satışa çıkacak olan modeli, C segmentindeki elektrikli SUV modeli olacak. 2022 yılının son aylarında seri üretime geçmesi beklenilen bu modelin satışı ise 2023 yılının ilk aylarında gerçekleşecek. Dha sonra ise 2023 yılının ortalarına doğru, TOGG’un ilk görmüş olduğumuz sedan modelinin seri üretiminin başlanılması bekleniyor. TOGG’un sedan modeli ise 2024 yılını bulacak.

OKUYUN  Listeler güncellendi. Fiyatları gören şoke oluyor! İşte güncel Toyota Corolla Hybrid fiyatları

Toplamda piyasada 5 farklı TOGG modeli görülecek. Ancak bütün TOGG modelleri yollarda olduğunda, takvimler 2030 yılını işaret edecek. TOGG’un sedan ve SUV modeli dışında 3 farklı modeli daha olacak. Bu modeller, kompakt SUV, hatchback ve MPV olacak. Bu modellerin segmentileri ise tahminlere göre B olacak.

Etiketler: