Dünyanın en çok tercih edilen otomobil üreticileri, elektrikli otomobil furyasına giriş yapmaya başladı. Özellikle ülkemizde, elektrikli otomobillere olan eğilim artıyor. Çünkü akaryakıt fiyatları çok fazla arttı ve insanlar da elektrikli otomobilin yakıt konusunda daha tasarruflu olduğunu düşünüyor. Bunun yüzünden de otomobil üreticileri, eski modellerini elektrikli bir şekilde üretmeye başladı. yeni yapılan habere göre bu furyaya Renault’da Toros modeli ile katılacak. Bu yazımızda sizlere, 2023 model Renault Toros’un bilinen detaylarından bahsedeceğiz.

Elektrikli Toros gelecek

Söz konusu otomobilin şimdilik konsept fotoğrafları yer almakta. Türkiye pazarında da satılacak olan bu otomobil modelinin fiyatlarının ne kadar olacağı ise büyük bir merak konusu. Renault, özellikle Zoe modeli ile elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmıştı. Ülkemizde de tercih edilen bu modelden sonra yeni bir elektrikli otomobil modelini de piyasaya sürmek istiyor. Zoe modeli ile dikkatleri üzerine toplayan Renault, elektrikli otomobil üretimi konusunda başarılı bir firma olduğunu herkese gösterdi. Yeni model Renault Toros ise, tamamen elektrik motoruna sahip olacak. Tasarım konusunda da yeni modern çizgilere yer veren Renault, iç dizaynı ve konsept fotoğrafları ile dikkatleri üzerine topladı.Bu fotoğrafları gören kişiler ise bu otomobilin oldukça havalı olacağını düşünüyor.

2023 model Renault Toros fiyatı ne kadar olacak?

İnsanların en merak ettiği konulardan biri de Renault Toros’un elektrikli modelinin fiyatları. Renault, 2 farklı elektrikli otomobili piyasaya sürmek istiyor. Yani yeni model Toros dışında bir de R5 isminde bir elektrikli otomobil modeli piyasaya sürülecek. Yapılan haberele göre ie bu iki modelin fiyat bantları, birbirlerine çok yakın seviyelerde olacak. Fakat bu iki model için yapılan fiyat tahminleri sizleri üzebilir. Çünkü tahminlere göre, iki farklı modelin de fiyatları 1 milyonTL’den fazla olacak.

OKUYUN  Teknolojide çığır açmışlar! İşte güncel 2022 model Volkswagen Golf fiyatları

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir ÖTV düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildi. Yeni yapılan bu düzenleme ile birlikte vergisiz fiyatı 700 bin TL’nin altında olan elektrikli otomobillerin ÖTV oranları, yüzde 60’dan yüzde 10 seviyelerine indirildi. Ancak bu oran, motor gücü 160 kW’yi açmayan elektrikli otomobiller için geçerli.

Çıkması planlanan bu iki otomobil modeli için düşünülen fiyatlar, güncel dolar kuruna göre hesaplanmaktadır. R5 ve Toros’un 2024 yılı ya da 2023 yılının sonunda çıkacağını düşünecek olursak, o an ki dolar kuruna göre fiyatların daha yüksek olabileceği aşikar. Tabii ki de tam fiyatlarının belli olması için söz konusu otomobil modellerinin piyasaya çıkmasını beklememiz lazım.

Fiyatları düşer mi?

Bildiğiniz gibi 2022 yılı, ekonomik olarak bütün dünyayı etkiledi. tabii ki bu durumun başlangıcı, küresel pandemi dönemine bağlayabiliriz. Pandemi dönemi ile birlikte bütün dünyada çip tedariği krizi başladı. Bu kriz nedeni ile de firmalar, herhangi bir teknolojik ürün üretecekleri esnada zorluklar yaşamaya başladı. Bu durumlar ile birlikte Rusya ile Ukrayna arsındaki kriz nedeni ile dünyayı büyük bir enflasyon silsilesi sardı. Bu enflasyon oranlarının yükselmesi ile birlikte hemen hemen her kalemin fiyatının arttığını gördük.

Enflasyon, en çok teknolojik ürünleri ve gıdayı etkiledi. Otomotiv sektörü de bu durumdan muzdarip olan bir alan. İnsanlar araç satın alırken, fiyatlarından şikayetçi. Bunlara ek olarak sadece araç fiyatı değil, yakıt fiyatları da aynı oranda artmaya başladı.

Türkiye’deki artan dolar kuru ve enflasyonu düşünecek olursak, otomobil fiyatlarının düşmesi gibi durumlar beklenmiyor. Çünkü hali hazırda artan dolar kuru, zaten otomobil fiyatlarını derinden etkiliyor. Bir de buna ek olarak Türkiye’deki vergilendirme sistemi, araç fiyatlarını olduğundan 2 kat daha fazla olmasına sebebiyet vermekte. Bu gibi durumlar düşünüldüğünde otomobil fiyatlarında herhangi bir düşüş, en azından şimdilik beklenmiyor.

OKUYUN  Peugeot 2008 fiyatlarını görenler şaştı kaldı! Yeni fiyat listeleri ve özellikleri

Etiketler: