Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG’un yollara çıkaması için geri sayım başladı. Birçok Avrupa ülkesine satılacak olan bu otomobilin özellikler, herkes tarafından beğenilmektedir. Ülkemizdeki vatandaşlar da TOGG’un satışa sunulmasını bekliyor. Ancak TOGG ile ilgili en merak edilen konu, TOGG’un fiyatının ne kadar olacağı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda elektrikli otomobillerin ÖTV matrahı düşürüldü. Bu yüzden de TOGG ve onun gibi diğer elektrikli otomobillerin fiyatlarında belirli bir indirim söz konusu. Bu yazımızda sizlere, TOGG’un kaç liraya satılacağından bahsettik.

TOGG ne kadara satılacak?

TOGG2un fiyatını net olarak, TOGG’un seri üretime geçmesi ile birlikte öğreneceğiz. Çünkü TOGG’un seri üretime geçmesi ile birlikte TOGG’un ön siparişleri de açılacak. Açılan ön siparişlerde de TOGG’un fiyatının ne kadar olduğunu görebileceğiz.

Yeni yapılan ÖTV düzenlemesinden önce TOGG’un fiyatlarının 1 milyonTL’nin üzerinde olacağı konuşuluyordu. Ek olarak TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş, TOGG’un C segmentindeki elektrikli SUV otomobil modelinin fiyatının içten yanmalı motora sahip olan SUV otomobiller ile hemen hemen aynı olacağını belirtti.

Yeni yapılan ÖTV indirimi ile beraber artık vergisiz fiyatı 700 bin TL altında olan elektriklin otomobillerin ÖTV matrahı, yüzde 60 oranından yüzde 10 oranına indirildi. ancak bu düzenleme, 160 kW motor gücüne sahip olan elektrikli motorlar için geçerli. Bu ÖTV düzenlemesi ile birlikte bazı elektrikli otomobil modellerin fiyatında en az 300 bin TL’lik değişimler görüldü.

TOGG’un fiyatının 1 milyon 200 bin TL bandından olması bekleniyordu. Daha sonra ise Gürkan Karakaş’ın açıklamaları ile bu tahminler 1 milyon 100 bin TL ile 850 bin Tl arasına dengelendi. Ancak yeni yapılan ÖTV düzenlemesinden etkilenen TOGG, büyük bir ihtimal ile 750 bin TL ile 850 bin TL arasında satılacak.

OKUYUN  Gören şaştı kaldı! TOGG'un çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

TOGG ne zaman yollara çıkacak?

İnsanların en merak ettiği konulardan bir diğeri ise TOGG’un ilk modelinin ne zaman satışa sunulacağı. TOGG’un ilk olarak C segmentindeki elektrikli SUV modeli satışa sunulacak. Toplamda 5 model olarak piyasada yer alacak olan TOGG’un bu modellerinin hepsi, önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkmış olacak.

Yapılan haberele göre TOGG’un ilk modelinin seri üretimine 2022 yılının son aylarında başlanması bekleniyor. TOGG tarafından yapılan resmi açıklamalara göre 29 Ekim 2022 tarihinde, TOGG’un Gemlik’te kurulan fabrikasının açılışı yapılacak. Bu tarihten kısa bir süre sonra da TPGG’un seri üretimine geçilmesi bekleniyor.

TOGG2un seri üretime geçmesi ile beraber insanlar, TOGG’un satış fiyatlarını görebilecek. Çünkü seri üretime geçen TOGG modelinin ön siparişleri açılmış olacak. Ancak TOGG’un ilk olarak 2023 yılının ilk aylarında yolda olması bekleniyor. Birçok farklı testler yapıldı. Hatta saha testi bile yapılan TOGG’un performansını gören kişiler, TOGG’a hayran kaldı. TOGG’un bu performansı, Avrupa ülkeleri tarafından da hayranlıkla izlendi.

Almanya sokaklarında da boy gösteren TOGG, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmiş olan Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) oldukça iyi bir PR yaptı. Bu PR ile birlikte CES fuarında en iyi ilk 20 marka arasına giren TOGG, büyük bir ihtimal ile iAvrupa pazarında da büyük satış rakamları yakalayacak.

Etiketler: