Ülkemizin ilk elektrikli yerli otomobil üreticisi olan TOGG, Gemlik’te bulunan tesisinin inşaatında sona yaklaşıldı. Bununla beraber bu tesis içerisinde 1,6 kilometre uzunluğunda bir pist hazırlandı. Bu pistte TOGG’un hız testelerini gerçekleştiren şirket, TOGG’un 4,8 saniyede 100 kilometrelik bir hıza ulaştıklarını gördü. Bu pist bozuk yol testi, yüksek hız testi, yüksek manevra testi gibi birçok farklı yol çeşidine sahip.

Fabrikada son durum ne?

TOGG’un Gemlik fabrikasında sona yaklaşıldı. Bununla beraber 185 farklı robot, parçasız provalara başladı bile. Tesisin üretimi ile ilgili çalışmalar ise önümüzdeki Mayıs ayında tamamlanması beklenmekte. Gövde, montaj ve boyahane gibi tesislerinin yüzde 90’lık bir kısmı tamamlandı. Bununla beraber TOGG’un fabrikasının tamamen tamamlanması ile birlikte seri üretimine geçilecek.

TOGG ne zaman seri üretime geçecek?

TOGG’un ne zaman seri üretime geçileceği konuşuluyor. Büyük bir ihtimal ile birlikte TOGG, bu yılın son aylarında seri üretime geçecek. Gemlik’te kurulmakta olan fabrikanın üretime hazır bir hale gelmesiyle TOGG’un seri üretimi başlayacak ve ilk ön siparişler de bu zaman açılacak. Bunlar ile beraber TOGG’un ilk üretimden çıkan otomobillerini ise 2023 yılının ilk çeyreğinde görmeyi bekliyoruz.

TOGG’un lansman tarihi ne zaman?

TOGG, birçok fuarda ve lansmanda gövde gösterisi yaptı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen CES fuarında en iyi ilk 20 marka listesine adını yazdırması ile Avrupa ve Yunan basınında ilgi odağına dönen TOGG, birçok Avrupa ülkesi tarafından övgü ile bahsedildi. Bunlar ile beraber TOGG, 2023 yılının ilk çeyreğinde lansman düzenleyecek. Bu lansman ile brilikte de TOGG’un ön siparişleri satın alan kullanıcılara gönderilecek ve satışlar başlayacak.

Elektrikli otomobil kullanımı artıyor

Artan akaryakıt ve fosil yakıt kullanımının doğaya zarar vermesi ile birlikte, birçok vatandaş elektrikli otomobillere dönmeye başladı. Yapılan analizlere göre Avrupada 10 yıl içerisinde elektrikli otomobil kullanım oranı yüzde 40 seviyesine ulaşması bekleniyor. Ayrıca bazı ülkeler, fosil yakıtlı otomobillerin kullanımı yasaklayacak kararlar almaya başladı. Bu yasağı da ilk koyan Fransa oldu. Paris sokaklarında 10 yıl içerisinde bir daha fosil yakıt kullanan bir otomobil görmeyeceğiz. Doğayı koruma planı olarak ortaya atılan bu kararı, birçok Avrupa ülkesi de kullanmayı düşünüyor.

OKUYUN  İkinci el araç fiyatları düştü! Araba almak isteyen koşsun, tüm galeriler ellerindeki araçları çıkarıyor

Artan elektrikli otomobil kullanımı, yavaş yavaş ülkemize de sıçramaya başladı. Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla, ülkemizde Supercharge istasyonları kuracağının haberini verdi. Bununla beraber birçok akaryakıt istasyonuna elektrikli otomobiller için şarj istasyonları kurulmaya başlandı. İlerleyen yıllarda ülkemizde de elektrikli otomobil kullanım oranının artması bekleniyor. Ayrıca akaryakıt fiyatları nedeni ile çok fazla yakıt ihtiyacı olamayan kompakt elektrikli otomobillerin satışlarında belirli bir artış gözlemlendi.

Etiketler: