Otomobil sahibi olanları yakından ilgilendiren bu haber, duyanları öfkelendirdi. ÖTV’deki artışın ardından kasko fiyatında artık yüzde 125’lik bir artışın olacağı belirtiliyor. Yeni kasko oranlarını görenler araçlarını satmaya karar verirken, yeni oranlar şaşırttı. İşte sigorta fiyatlarıyla ilgilenenler.

Son zamanlarda gündem olan kasko fiyatlarındaki artış nedeniyle aracı olanlar düşünmeye başlıyor. Tepkiler her geçen gün artarken, sert fiyat artışı tartışmalara neden oluyor. Kasko fiyatının yüzde 125 artmasının ardından fiyat rekabeti başladı. Detaylar burada…

Kasko fiyatlarına büyük zam

Vatandaşların geçen yıl 2 bin 500 TL’ye yaptırdığı kasko bu yıl 5 bin TL olurken, yüzde 125’lik artış araç sahiplerini sıkıntıya sokuyor. Bazı özel şirketlerin de bu artışı yüzde 180’den fazla artırdığı tespit edildi. Geçtiğimiz yıllarda 2 bin TL civarında olan sigortaların mevcut durumu şaşırttı.

Enflasyon yüzde 80 civarında seyrederken döviz kurları dalgalanmaya devam ediyor. Asgari ücrete yüzde 70 zam yapıldıktan sonra yedek parça ve işçilik maliyetleri de arttı. Ayrıca sadece yedek parça ve işçilik maliyetlerindeki artışın hasar maliyetlerini yüzde 90 oranında etkilediği tespit edildi.

Piyasadaki değeri ödeniyor

Araç fiyatlarındaki artış otomatik olarak kasko fiyatlarına da yansıdı. Otomobil fiyatlarındaki artış son iki yılda neredeyse yüzde 200 arttı. İki yıl önce 100 bin TL’ye mal olan otomobiller şimdi 300 bin TL’ye satışa sunuluyor. Bazı arabalar yüzde 200 zamlanırken, bazıları ise yüzde 300 seviyelerine ulaştı. Otomobiller artık yüksek enflasyon nedeniyle yatırım olarak tercih ediliyor. Otomobil fiyatlarındaki artışla birlikte geçen yıl 200 bin TL’lik bir otomobilin kasko bedeli 1500 TL iken şimdi aynı otomobilin değeri 450 bin TL’ye çıkınca kasko bedeli 3.000 TL olabiliyor.

OKUYUN  Skoda SuperB fiyatları ile şaşırttı. Otomobil sahibi olmak isteyenler hemen baksın!

Etiketler:

,