Yüzünüzdeki yağı ve kiri kurutacak, yüzünüzdeki akneleri yok edecek kil maskesini evde hazırlamanız mümkün. Yeşil ya da beyaz kil maskesi ile yüzünüzü pırıl pırıl ışıldayan bir cilde çevirebilirsiniz. Üstelik bunu aktarlardan alacağınız 10 liralık bir fiyatla, çok fazla masraf yapmadan; büyük paralar ödemeden halletmek mümkün. İşte size yeşil kil maskesini evde nasıl hazırlamanız ve nasıl kullanmanız ile ilgili küçük bir kaç tüyo…

Cilt üzerinde biriken kir ve yağ kalıntıları düzenli temizlenmediği zaman akne ve sivilce oluşumuna sebep olabilir. Sabah ve akşam cildi temizlemek gözeneklerin tamamen temizlenmesi için maalesef yeterli değildir. Gözenekleri derinlemesine temizlemek, kir ve yağdan arındırmak için en etkili yöntemlerden birisi ise kil maskeleridir. Doğal bir malzeme olan kilin içerisinde bulunan magnezyum, potasyum, demir gibi mineraller cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Akne oluşumunun önüne geçmek için yapılması gerekenlerden biri de cildin yağ dengesini sağlamaktır. Kil maskeleri ciltteki sebumu dengeler ve aşırı yağlanmayı önler. İster kuru ister yağlı bir cilde sahip olun, cilt tipinize uygun bir kil maskesiyle akne oluşumunun önüne geçebilir, mevcut sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz! Kil maskesini hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Aktardan alacağınız 250 gramlık bir kil ile güzellik merkezlerine gitmeden, çok fazla ücret ödemeden evde yapacağınız bir bakımla yüzünüzdeki kirlerden ve yağlardan kurtulabilirsiniz. Üstelik bunun için ödeyeceğiniz ücret sadece 10 lira gibi küçük bir bütçe.

Çok farklı kil çeşitleri var

Evde kil maskesi yapmak için önce hangi kili seçmeniz gerekiyor buna karar vermeniz gerekiyor. Kilin çok çeşitli renkleri var. Cilt problemi ve cilt tiplerine göre killerin kullanımı farklıdır. Genellikle herkesin bildiği yeşil kil yağlı ve hassas ciltlerin kullanımı için uygundur. Akne ve sivilce oluşumunu engelleyen yeşil kili haftada 1 defa uygulayabilirsiniz. En yaygın diğer kil çeşitlerinden biri olan beyaz kilin bütün cilt tipleri için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz kil de yeşil kil gibi sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Cildiniz çok yağlı değilse akne probleminiz için beyaz kili tercih edebilirsiniz. Pembe kil, aşırı hassas ciltlerin kullanabileceği kil çeşididir. Akneler cildinizde kızarık bir görünüme neden oluyorsa pembe kil maskesini kızarıklığı gidermek için kullanabilirsiniz. Kırmızı killer kuru cilde sahip olanlar için uygundur. Ciltteki ölü derileri arındırır ve pütürlü görünümün yok olmasını sağlar. Mavi killer özellikle ciltte oluşan renk eşitsizliklerini giderme konusunda oldukça başarılıdır.

OKUYUN  Tavşan kanı çay demlemek için püf noktaları

Video: CİLT BAKIMI RUTİNİM 1 (Evde Kil Maskesi Yapımı)

Maske nasıl yapılır?

Temiz bir kabın içerisinde kili ve maden suyunu karıştırın. Bu işlemi yaparken mutlaka ahşap bir kaşık kullanmaya özen gösterin. Metal kaşık kullanmamak kil maskesi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Son olarak gül ve limon suyunu da karışıma ekleyin. Kıvamı size katı gelirse saf su ile biraz seyreltebilirsiniz. Bu aşamada içme suyu kullanın. Cildiniz çok hassas ise limon suyu yerine saf su ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız maskeyi göz altlarınıza gelmeyecek şekilde yüzünüze sürün. Hassas bir cildiniz varsa 20 dk, yağlı bir cilde sahipseniz 30 dk kuruyana kadar bekletin.

Kuruyan maskeyi dairesel hareketlerle cildinizden arındırın. Ilık su ile cildinizi yıkadıktan sonra soğuk su ile cildinizi yıkamaya devam edin. Soğuk su, maske sonrası açılan gözeneklerin kapanmasını sağlayacak, kir ve yağlanmanın önüne geçecektir.

Yüzünüzü temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile mutlaka nemlendirin. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayarak akne ve sivilcelerden kurtulabilir, cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.

X

Etiketler:

,